Aynısefa Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Güzel ve faydalı olan aynısefa bitkisinin faydaları saymakla bitmez; cilt sağlığından iltihaplara kadar pek çok hastalık için kullanılan bu bitkinin faydalarını birlikte inceleyelim.

Sindirim Sistemi Sorunları İçin

Aynısefanın sindirim sistemi hastalıkları için çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de aynısefa çayı sindirim sistemi organlarını korur ve gastrit, peptik ülser, mide kanseri gibi hastalıklarla savaşır.

Antibakteriyeldir

Aynısefa bitkisi vücuttaki bakterilere karşı oldukça etkilidir; yaralanmalarda mikrop ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için bir losyon görevi görür. Aynı zamanda çocuklarda ishale neden olan bakterileri de devre dışı bırakır.

Sindirime Yardımcıdır

Günümüzde çok fazla karşılaşılan safra kesesi hastalıkları için aynısefanın şifaları saymakla bitmez. Safra kesesindeki tıkanmayı ortadan kaldırarak rahatlatır; aynı zamanda eliminasyona ve sindirime fayda sağlayarak vücudun boşaltım sistemini hareketlendirir.

aynisefa-2

Aynısefa Kanserle Savaşır

Çağımızın hastalığı olan kanser maalesef henüz kesin olarak çaresi bulunamamış bir hastalıktır. Kanseri önleyen ve kanser hücrelerinin oluşumunun önüne geçen aynısefanın düzenli olarak kullanılması kanseri engellemeye yardımcı olur. Yalnızca kanser hücreleri değil, vücutta zararlı olan her türlü oluşumu engellemek de aynısefanın yararları arasındadır.

Cilt Sağlığı İçin

Antioksidan işlevindeki karotenoidler sayesinde cilt sağlığını da destekleyen aynısefanın sayesinde parlak, temiz ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda aynısefa çayı böcek ısırığı, sıyrık, kesik, döküntü gibi cilt sorunlarına da oldukça iyi gelmektedir. Hazırladığınız aynısefa kürünü cilt tahrişlerinde ve hafif yaralanmalarda temiz bir bez ile direkt cilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu faydalı bitki yaşlanma belirtileri için doğal bir çözümdür.

Aynısefanın sivilce gibi cilt problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir. Kaşıntılı ayak mantarlarından gece yanığına kadar deri deformasyonuna neden olan tüm hastalıklar için son derece şifalı bir bitkidir.

Aynısefa kremi çocuklarda pişik önleyici olarak da kullanılabilir; aynı zamanda emzirmeden kaynaklı meme başlarında görülen tahriş ve ağrılar için de yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Kafa derisinde görülen kaşıntılı rahatsızlıklar için de aynısefayı suda bir müddet bekletip daha sonra beklettiğiniz suyu banyo suyuna ekleyerek kullanabilirsiniz.

Adet Döneminde Rahatlatır

Adet döneminde kadınların korkulu rüyası haline gelen kramplar ve adet sancısı için bitkisel çaylar arasında en faydalı olanlardandır. Adet dönemindeki o sancılı zamanlarda aynısefanın çayını tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda aynısefanın menopozda ateş basması, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtileri de azalttığı bilinmektedir.

İltihaplanma İçin

Vücutta iltihaptan kaynaklanan rahatsızlıklar için de aynısefa en iyi çözümdür. Öksürük veya tıkanıklık gibi olumsuz durumlarda aynısefayı çay olarak tüketebilirsiniz. Artrit ve gut hastalıklarında yaşanan ağrılar için de aynısefa yağı cilde uygulanarak olumlu sonuçlar doğurur.

Kramplara İyi Gelir

Spazmodik yeteneği ile kasılma ve kramplar için de mükemmel bir çözüm olan aynısefayı sinir sistemi bozukluklarından muzdarip olanlara da önerebiliriz. Her türlü kasılma ve ağrı için aynısefa çayı tüketebilirsiniz.

aynisefa-3

Aynısefanın Hemoroite de Faydası Vardır

Yavaş iyileşen hemoroit ve ülser gibi yaraların tedavisi için önerilen aynısefadan yapılmış jel ve merhemler oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar, aynısefanın yaraları çabuk iyileştirdiğini göstermiştir, bu nedenle de aynısefadan elde edilen aynısefa kremi pek çok hastalık için ümit olmuştur.

Hemoroitle mücadele için kullanılan kremler hastalığın çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Antimikrobiyaldir

Aynısefa yağı içerdiği asitler sayesinde antimikrobiyal ve antiviral olarak bilinir; patojenlere karşı etki eder, aynı zamanda candida ve antibiyotiklere karşı direnç kazanmış bakterilerle mücadele eder. Pek çok üründe antiseptik olarak tercih edilen aynısefa mikrop ve bakterilerle mücadele için mucizevi bir bitkidir.

Ağız Sağlığı İçin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olması sayesinde diş macunu ve ağız gargaralarında kullanılan aynısefa dişeti iltihabı, diş boşlukları, ağız kokusu, plak ve tartar, inflamasyon gibi durum ve oluşumlarla mücadele eder. Sağlıklı bir ağız ortamı için en iyi çözümlerden birisidir.

Boğaz Ağrısı İçin

Aynısefayla hazırlanan çay boğazı yatıştıran bir etkiye sahiptir. Bademcik iltihabı, farenjit gibi hastalıklarda boğazı yumuşatmak, mukus zarlarındaki iltihabı kurutmak ve boğaz ağrılarını yatıştırmak gibi etkilere de sahiptir.

Yüksek Ateşi Düşürür

Ateşli hastalıklar vücuda verdiği zararlardan dolayı çoğu kez büyük tehlike yaratır. Yüksek ateş her zaman bir tehdit unsuru olmasa da zaman zaman tehlikeli olabilir. Yüksek ateş için aynısefa önerilmektedir; aynısefa vücudun ateşini dengeler ve ateşli hastalıklarda ciddi bir yardımcıdır.

aynisefa-4

Karaciğeri Temizler

Karaciğeri temizlemekte harika işler çıkaran aynısefa bitkisi sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanılması halinde karaciğerde görülen olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Aynısefa ve Bağışıklık Sistemi

Aynısefanın bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Çiçeğe turuncu rengini veren bileşen, havuçta bulunan beta – karotendir. Yüksek A vitaminine sahip bitki içeriğindeki uçucu yağlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemine fayda sağlaması için aynısefanın çayı demlenerek içilmelidir. Sıcak veya soğuk içerek bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür.

Göz Alerjileri İçin

Alerji, kuruluk, polen alerjisi gibi nedenle kızaran, kaşınan ve şişen gözler için aynısefa çayındaki otlar kompres yapılarak uygulanabilir. Böylece bölgede oluşan tahriş ve kaşıntılar hafifleyecektir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarçın Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Migren Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde baş ağrısı ve migrenden korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap