BAŞARILI OLMAK İÇİN 10 ŞEYE DİKKAT ET

Başarılı olmak için 10 şeye dikkat et…

Hayat çok zor, kendinize kötülük yaparak işleri daha da zorlaştırmayın. Geriye gidip yeni bir başlangıç yaratamayacağımız kesin. Peki ya bugün yeni bir başlangıç yapmaya ne dersiniz? Başarılı olmak için Bundan öncesini değiştiremezsiniz fakat bundan sonrası sizin elinizde. Hayatınızı değiştirebilirsiniz. Yeni hayatınızda başarılı olmak ve güçlü adımlar atarken dikkat etmeniz gereken 10 şeye önem verin. Ama bunun için önce özgüveninizi sağlayın. Özgüven için özgüven nedir ve özgüven ve girişimcilik yazımı okuyabilirsiniz.

 

Yeni bir başlangıç yaparken dikkat edilmesi gereken 10 şey

 

1.Kendinizi eleştirmeyin

Başarılı olmak için yapılması gereken ilk şey; kendinizi eleştirmeyin.Herkes hata yapar, kimse dört dörtlük değildir. Kimse mükemmelde değildir, mükemmel olmaya çalışmayın, unutmayın ki mükemmeliyetçilik bir eksikliktir. Siz sadece ne yaparsanız yapın en iyisini yapın. Bunun için elinizden geleni yapın. Kendinizi sürekli eleştirerek karanlığa boğulmayın. Bu sizin enerjinizi düşürür. Sadece hatalarınızı kabul edin ve ders alın. Hep daha iyisi için çalışın.

 

2.Başkalarının olumsuz düşüncelerine kapılmayın

İnsanlar her zaman birileri hakkında olumsuz konuşur. Unutmayın herkesi memnun edemezsiniz. Yaptığınızı biri beğense biri beğenmez. Siz kendi yolunuzu çizdikten sonra başkalarının olumsuz düşüncelerinin enerjinizi düşürmesine izin vermeyin. Söylenen her şey doğru diye bir şey yoktur bunları umursamayın. Vazgeçmeyin, sizi yıkmalarına izin vermeyin. İnce eleyip sık dokuyarak bakın, hepsini umursamayın fakat hatalarınız varsa da bunu kabul edip düzeltin. Siz çok güçlü ve yeteneklisiniz, kendinize güvenin ve sağlam adımlar ile yol alın.

 

3.Sahip olmadıklarınıza odaklanmayın, sahip olduklarınıza şükredin

Hayatta istediğiniz her şeyi elde edemezsiniz, sahip olmadığınız şeylere çok fazla odaklanmak sizin sadece enerjinizi ve zamanınızı kaybetmenizi sağlar. İstediğiniz her şeye sahip olmak sizi daha mutlu ve başarılı yapmaz. Sizden daha kötü şartlarda olan çok insan var. Elinizdeki nimetlerin farkına varın ve her şey için şükredin, bu sizi daha mutlu eder.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MOTİVASYONUN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

 

4.Kendinize de değer verin

Bütün enerjinizi arkadaşlarınıza, işinize hatta ailenize harcayıp kendinizi unutmayın. Fedakarlık iyidir fakat abartmamak gerekir. Şimdiye kadar hep başkaları için çalışmış ve birilerini mutlu etmeye çalışmış olabilirsiniz. Artık bir mola verin. Kendinizi bir dinleyin. Yorulmadınız mı? Kendinize de zaman ayırın, kendinize de değer verin. Kendiniz için de artık bir şeyler yapmanız gerekmez mi? Elbette bunun için ailenizi, arkadaşlarınızı üzmeyin. Onları tabi ki mutlu edin fakat bunu yaparken kendinizden vazgeçmeyin.

 

5.Doğru arkadaşlıklar edinin

 

Sizi kötü etkileyen veya oyalayan insanlardan uzaklaşın. Yeni bir hayat kurarken sizin yanınızda olacak, sizi her zaman destekleyecek ve sizi olumsuz etkilemeyen, oyalamayan arkadaşlara ihtiyacınız var. Arkadaş seçimleriniz çok önemlidir. Yanınızda sağlam duracak insanları tercih edin. Korkaklar her zaman arkada kalır. Siz yolunuza devam edin.

 

6.Çok fazla endişe duymayın

 

Sorunlarınız illaki vardır ve herkesin sorunları olur. Bunların altından kalkacak gücün var. Sorunlarının çözümleri varsa endişelenmeye gerek yok demektir. Yoksa endişelenmek sorunları çözmez. Endişelenmek sadece seni yorar, yıpratır. Üstelik sorunları daha da zor hale getirir. Şimdi derin bir nefes al ve rahatla. Unutma ki bu da geçer. Önemli olan geçerken seni yıkmasın, buna izin verme.

 

7.Kendiniz olun

 

Siz bir tanesiniz. Teksiniz. Rabbim herkesi ayrı ve kendine özel yaratmış. Sen sen olduğun için değerlisin. Hiçbir zaman olmadığın biri gibi olmaya çalışma. Başkası gibi davranmak seni eksiltir, tam olamazsın. Rahatta olamazsın. Herkes kendi olunca, kendine özel ve değerli olur. Kendi değerini bil. Sen hiç kimseden aşağı değilsin. Başkası gibi davranmak seni daha zeki yapmaz. Daha başarılı veya daha iyi olamazsın. Ancak kendin olursan sen zaten çok zeki ve iyisin. Başarılı olmak böyle daha kolay. Hayatın boyunca olmadığın biri gibi davranamazsın öyle değimli? Bu seni gerçekten yorar ve sonunda boşuna olduğunu anlarsın. Kendin ol, sen başar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boyun Ağrısı, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

 

8.Gerçekçi olun

 

Hepimiz daim bir mutluluğumuz olsun ve hep başarılı olalım isteriz. Gerçekdışı ve mantıksız beklentiler içine girmekse sizi hayal kırıklığına sürükler ve umudunuzu zedeler. Gerçekçi olalım ki bir günde başarılı olmak yada yüksek yerlere gelmek mümkün değildir. Böyle bir beklenti içinde olmayın. Başarı sabrı gerektirir. Zaman alsa da vazgeçmeyip çok çalışmalısınız. Hedefler koyup gerçekçi beklentiler içinde bulunun. Yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının farkında olun.

 

9.Mutluluğu satın almaya çalışmayın

 

Şık elbiseler giymek, kocaman bir villada yaşamak ve çok paranın olması seni mutlu etmez. Mutluluğu satın almaya çalışmayın çünkü mutluluk bedavadır. Mutlu olmak için çok zengin olmanız gerektiğini sanmayın ve bunun için çalışmayın. Mutluluk küçük şeylerde saklıdır. Siz mutlu olmak için çalışırken mutluluğu kaçırmayın. Sadece anı yaşayın. Hayatı yaşayın. Endişelenmeden ve korkmadan yaşayın. Mutluluk sizi bulacaktır.

 

10.Hemen pes etmeyin

 

Başarılı olmak için yapılması gereken 10 maddeden en önemlisi de budur bence. Hiçbir şey hemen olmaz. Hemen her şey değişmez. Hayat önünüze zorluklar çıkartır, sizi dener. Herkesin başarılı olamama sebebi işte budur. Pes edenler kaybeder, vazgeçmeden savaşanlar ve sabırla ilerleyenler kazanır. Başarılı olmak için vazgeçmek kelimesini silin hafızanızdan. Karşınıza çıkan engelleri yendikçe güçleneceksin. Başarı basamak basamaktır. Her başardığın zorluk seni bir adım yükseltir ve sen o zorluklara basarak yükselirsin. Başarıya giden yol dikenlidir her zaman. Hemen pes etme! Pes edenler kaybedenlerdir.

 

Bir önceki yazımız olan ERGENLERLE İLETİŞİMİMİZ NASIL OLMALIDIR? başlıklı makalemizde Ergenlerle Iletisimimiz, ergenlik ve ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın