Başarılı Olmak İçin 10 Şeye Dikkat Et

basarili-olmak-2

Hayat çok zor, kendinize kötülük yaparak işleri daha da zorlaştırmayın. Geriye gidip yeni bir başlangıç yaratamayacağımız kesin. Peki ya bugün yeni bir başlangıç yapmaya ne dersiniz? Başarılı olmak için bundan öncesini değiştiremezsiniz fakat bundan sonrası sizin elinizde. Hayatınızı değiştirebilirsiniz. Yeni hayatınızda başarılı olmak ve güçlü adımlar atarken dikkat etmeniz gereken 10 şeye önem verin. Ama bunun için önce özgüveninizi sağlayın. Özgüven için özgüven nedir ve özgüven ve girişimcilik yazımı okuyabilirsiniz.

Yeni Bir Başlangıç Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

1.Kendinizi eleştirmeyin

Başarılı olmak için yapılması gereken ilk şey; kendinizi eleştirmeyin.Herkes hata yapar, kimse dört dörtlük değildir. Kimse mükemmelde değildir, mükemmel olmaya çalışmayın, unutmayın ki mükemmeliyetçilik bir eksikliktir. Siz sadece ne yaparsanız yapın en iyisini yapın. Bunun için elinizden geleni yapın. Kendinizi sürekli eleştirerek karanlığa boğulmayın. Bu sizin enerjinizi düşürür. Sadece hatalarınızı kabul edin ve ders alın. Hep daha iyisi için çalışın.

2.Başkalarının olumsuz düşüncelerine kapılmayın

İnsanlar her zaman birileri hakkında olumsuz konuşur. Unutmayın herkesi memnun edemezsiniz. Yaptığınızı biri beğense biri beğenmez. Siz kendi yolunuzu çizdikten sonra başkalarının olumsuz düşüncelerinin enerjinizi düşürmesine izin vermeyin. Söylenen her şey doğru diye bir şey yoktur bunları umursamayın. Vazgeçmeyin, sizi yıkmalarına izin vermeyin. İnce eleyip sık dokuyarak bakın, hepsini umursamayın fakat hatalarınız varsa da bunu kabul edip düzeltin. Siz çok güçlü ve yeteneklisiniz, kendinize güvenin ve sağlam adımlar ile yol alın.

3.Sahip olmadıklarınıza odaklanmayın, sahip olduklarınıza şükredin

Hayatta istediğiniz her şeyi elde edemezsiniz, sahip olmadığınız şeylere çok fazla odaklanmak sizin sadece enerjinizi ve zamanınızı kaybetmenizi sağlar. İstediğiniz her şeye sahip olmak sizi daha mutlu ve başarılı yapmaz. Sizden daha kötü şartlarda olan çok insan var. Elinizdeki nimetlerin farkına varın ve her şey için şükredin, bu sizi daha mutlu eder.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kilo Vermek İçin Motivasyon

4.Kendinize de değer verin

Bütün enerjinizi arkadaşlarınıza, işinize hatta ailenize harcayıp kendinizi unutmayın. Fedakarlık iyidir fakat abartmamak gerekir. Şimdiye kadar hep başkaları için çalışmış ve birilerini mutlu etmeye çalışmış olabilirsiniz. Artık bir mola verin. Kendinizi bir dinleyin. Yorulmadınız mı? Kendinize de zaman ayırın, kendinize de değer verin. Kendiniz için de artık bir şeyler yapmanız gerekmez mi? Elbette bunun için ailenizi, arkadaşlarınızı üzmeyin. Onları tabi ki mutlu edin fakat bunu yaparken kendinizden vazgeçmeyin.

5.Doğru arkadaşlıklar edinin

Sizi kötü etkileyen veya oyalayan insanlardan uzaklaşın. Yeni bir hayat kurarken sizin yanınızda olacak, sizi her zaman destekleyecek ve sizi olumsuz etkilemeyen, oyalamayan arkadaşlara ihtiyacınız var. Arkadaş seçimleriniz çok önemlidir. Yanınızda sağlam duracak insanları tercih edin. Korkaklar her zaman arkada kalır. Siz yolunuza devam edin.

6.Çok fazla endişe duymayın

Sorunlarınız illaki vardır ve herkesin sorunları olur. Bunların altından kalkacak gücünüz var. Sorunlarınzın çözümleri varsa endişelenmeye gerek yok demektir. Yoksa endişelenmek sorunları çözmez. Endişelenmek sadece sizi yorar, yıpratır. Üstelik sorunları daha da zor hale getirir. Şimdi derin bir nefes alın ve rahatlayın. Unutmayın ki bu da geçer. Önemli olan geçerken sizi yıkmasın, buna izin vermeyin.

7.Kendiniz olun

Siz bir tanesiniz. Teksiniz. Allah herkesi ayrı ve kendine özel yaratmış. Siz siz olduğunuz için değerlisiniz. Hiçbir zaman olmadığınız biri gibi olmaya çalışmayın. Başkası gibi davranmak sizi eksiltir, tam olamazsınız. Rahatta olamazsınız. Herkes kendi olunca, kendine özel ve değerli olur. Kendi değerinizi bilin. Siz hiç kimseden aşağı değilsiniz. Başkası gibi davranmak sizi daha zeki yapmaz. Daha başarılı veya daha iyi olamazsınız. Ancak kendiniz olursanız siz zaten çok zeki ve iyisiniz. Başarılı olmak böyle daha kolay. Hayatınız boyunca olmadığınız biri gibi davranamazsınız, öyle değil mi? Bu sizi gerçekten yorar ve sonunda boşuna olduğunu anlarsınız. Kendiniz olun, siz başarın.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Günlük Hayatımızda Özgüvenin Önemi

8.Gerçekçi olun

Hepimiz daim bir mutluluğumuz olsun ve hep başarılı olalım isteriz. Gerçek dışı ve mantıksız beklentiler içine girmek ise sizi hayal kırıklığına sürükler ve umudunuzu zedeler. Gerçekçi olalım ki bir günde başarılı olmak yada yüksek yerlere gelmek mümkün değildir. Böyle bir beklenti içinde olmayın. Başarı sabrı gerektirir. Zaman alsa da vazgeçmeyip çok çalışmalısınız. Hedefler koyup gerçekçi beklentiler içinde bulunun. Yapabileceklerinizin ve yapamayacaklarınızın farkında olun.

9.Mutluluğu satın almaya çalışmayın

Şık elbiseler giymek, kocaman bir villada yaşamak ve çok paranızın olması sizi mutlu etmez. Mutluluğu satın almaya çalışmayın çünkü mutluluk bedavadır. Mutlu olmak için çok zengin olmanız gerektiğini sanmayın ve bunun için çalışmayın. Mutluluk küçük şeylerde saklıdır. Siz mutlu olmak için çalışırken mutluluğu kaçırmayın. Sadece anı yaşayın. Hayatı yaşayın. Endişelenmeden ve korkmadan yaşayın. Mutluluk sizi bulacaktır.

10.Hemen pes etmeyin

Başarılı olmak için yapılması gereken 10 maddeden en önemlisi de budur bence. Hiçbir şey hemen olmaz. Hemen her şey değişmez. Hayat önünüze zorluklar çıkartır, sizi dener. Herkesin başarılı olamama sebebi işte budur. Pes edenler kaybeder, vazgeçmeden savaşanlar ve sabırla ilerleyenler kazanır. Başarılı olmak için vazgeçmek kelimesini silin hafızanızdan. Karşınıza çıkan engelleri yendikçe güçleneceksiniz. Başarı basamak basamaktır. Her başardığınız zorluk sizi bir adım yükseltir ve siz o zorluklara basarak yükselirsiniz. Başarıya giden yol dikenlidir her zaman. Hemen pes etmeyin! Pes edenler kaybedenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Ergenlerle İletişimimiz Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde ergenlik, ergenlik dönemi ve ergenlikte nasıl davranmalıyız hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap