Boyun Ağrısı, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri


Boyun Ağrısı, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

 

Günümüzde pek çok kişinin boyun ağrısı şikayeti olmaktadır. Ağrının temel nedenleri arasında boyun bölgesinin tek nokta üzerinde sabit ve desteksiz olarak kalmasıdır. Sabit ve desteksiz şekilde bulunan boyun kaslarının fazla zorlanması bir süre sonra ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Boyun ağrısı genel olarak tutulma şikâyeti ile kendisini göstermektedir. Boyun tutulmasına neden olan konular arasında soğuk havalar, bilgisayar üzerinde uzun süre vakit geçirme, virüsler ya da yatış pozisyonları olabilir. Bu faktörler boyun ağrısına neden olabilmektedir. Boyun ağrısına neden olabilecek sorunlara karşı nasıl önlem alacağınızı sizlerle bir araya getireceğiz.

 

Boyun Ağrısı Tedavileri

 

Yatış Pozisyonları Seçimi

 

Yatış pozisyonları sabah saatleri içerisinde çok daha dinç ve dinamik şekilde uyanmanız için önemlidir. Sabah saatlerinde boyun ağrısı ya da bel ağrısı ile uyanıyorsanız yatış pozisyonunuz hatalı olabilir. Ayrıca yatakta başınızı koyduğunuz yastık ortopedik olarak yer almaması boyun ağrısının görülme olasılığını yükseltmektedir. Özellikle orta ve ileri yaş üzerinde yastık ve yatış pozisyonlarından dolayı boyun problemleri daha fazla görülmektedir.

 

Sabah saatlerinde boyun ağrısı ile güne başlamamak için bazı önlemler almanız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ortopedik yastık kullanımıdır. Ortopedik olarak tasarlanmış yastıklar boyun bölgesinin boşta kalmasını tam olarak önleyebilmektedir. Boyun bölümünü yastıklar doğru şekilde desteklemesi nedeniyle boyun ağrısı oluşma riski daha da düşmektedir. Diğer önlemler arasında ise yatış pozisyonu bulunmaktadır. Yüz üstü uyumak özellikle insanlarda bel ve boyun ağrısına neden olmaktadır. Bu zamanlarda uzmanlar yan şekilde yatmanızı tavsiye etmektedir. Sırt üstü ya da sağ bölgenize yatmanız durumunda başta boyun ağrılarınız bulunmak üzere diğer ağrı çeşitlerinde azalma görülmektedir.

 

Bilgisayar Kullanımı

 

Sürekli olarak bilgisayar kullanmak boyun kaslarının sabit ve tek nokta üstünde kalmasına neden olabilmektedir. Bu tür sorunlar karşısında boyun bölgesi üzerinde yer alan kaslar çok kullanılmakta ve ağrı, tutulma gibi şikâyetler ortaya çıkabilmektedir. Masa başı işlerinde bilgisayar karşısında fazla durulması boyun tutulmasına neden olabilir. Eğer boyun kasları bu tür pozisyonda fazla zorlanması durumunda daha sonraki süreçlerde şiddetli boyun tutulması ihtimali son derece yüksektir.

 

Bilgisayar üzerinde fazla vakit geçiriyorsanız sizde boyun ağrılarına karşı alınacak önlemlerden yararlanabilirsiniz. Bilgisayar kullanıyorsanız boyun destekli yastıklardan yararlanabilirsiniz. Görüntü olarak hoş olmasa bile iş nedeniyle sürekli olarak bilgisayar karşısında vakit geçiriyorsanız bu yöntemden yararlanabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Almanın 7 Yolu

 

Başka bir önlem ise bilgisayar üzerinde yarım saat geçirdikten sonra dinlenmeye geçmenizdir. Gün içerisinde tüketilecek sıcak içecekler boyun ağrısı oluşumunu önleyebilmektedir.

 

Grip Sorunu

 

Boyun tutulması sonrasında grip sorunu bu dönemde kendisini göstermektedir. Gribe neden olan virüsler genel olarak boyun kısmında enfeksiyona neden olmaktadır. Bu hastalık evresinde lenf bezlerinin büyümesi ile beraber boyun tutulması görülebilir. Gribe neden olan virüsler bağışıklık sisteminin parçası olarak bulunan lenf bezleri tarafından toplanır. Lenf bezleri virüsleri virüsler dışarı atmak için topladığı zaman boyun tutulması ortaya çıkabilir. Lenf bezleri virüsleri doğru şekilde dışarı atılmadığı zaman boyun tutulması sonrasında grip sorunu ortaya çıkabilir.

 

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak virüslerin girişini engelleyebilirsiniz. Virüsler ısıya dayanıksız olmalarından dolayı dilerseniz boyun kısmına sıcak pres uygulayabilirsiniz. Sıcak su torbası ile birlikte boyun bölgesinde yer alan ağrının çözülmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Soğuk Algınlığı Problemi

 

Boyun ağrısı sorunlarına neden olabilecek faktörler arasında soğuk algınlığı yer almaktadır. Rüzgârın etkisinde kalmanız durumunda boyun bölgesi kasları ağrımaya başlamaktadır. Araçlar üzerinde direksiyon başında yer alıyorken aracın camlarını sonuna kadar açmamanız gerekir. Bunun yapmanız durumunda boyun bölgesinde şiddetli gelecek olan rüzgâr bu bölgede yer alan kasların tutulmasına ve daha sonra ağrımasına neden olmaktadır.

 

Soğuk algınlığı yüzünden ortaya çıkacak boyun ağrısı problemlerinin önlenmesi adına bazı tedbirler alınması gerekir. Özellikle yaz aylarında terlediğiniz zaman rüzgârın etkisinde kalırsanız boyun bölgesi ağrımaya başlamaktadır

 

Boyun Fıtığı Problemi

 

Boyun fıtığı problemi omurga kemiklerinin içerisinde bulunan disklerin kayması ya da bütünlüğünün bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Disk adı verilen doku bütünlüğünün bozulması nedeniyle sinirlere baskı ortaya çıkabilir. Sinir bölgesine uygulanan bu baskı nedeniyle boyun bölgesinde şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı görülebilir

 

Kitap Okurken Dikkat Edin

 

Kitap okumak bazı zamanlarda boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Saatlerce hiç başınızı kaldırmadan sürekli olarak kitap okumanız zamanla boyun kaslarının tutulmaya başlamasına ve ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Genel olarak aşağıya doğru baş bölgesini eğik tutmak ve bu pozisyon üzerinde sabit kalmak boyun ağrılarını arttırabilmektedir.

 

Kitap okuma esnasında boyun ağrısı ortaya çıkmaması için boyun destekli yastık kullanabilirsiniz. Boyun destekli olarak tasarlanmış olan yastıklar boyun kaslarının desteklenmesine yardımcı olarak tutulmayı önlemektedir. Başka bir önlem ise kitap okuma esnasında her yarım saate bir okumaya ara verilmesidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyabet (Şeker Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Beslenme

 

Boyun Travma Problemi

 

Boyun travması son derece hayati bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafik kazaları özellikle boyun bölgesi üzerine etkisi olmaktadır. Boyun bölgesine darbe alınması nedeniyle boyunda ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Travma sonrası boyun fıtığı oluşma ihtimali son derece yüksektir. Boyun travması genel olarak spor mücadelelerinde görülmektedir. Boyun üzerinde görülecek darbe sonrası ya da herhangi bir sorun nedeniyle boynun zedelenmesi ağrıları arttırabilmektedir.

 

Boyun Kireçlenmesi

 

Kireçlenme sorunu daha çok boyun bölgesinde görülmektedir. Omurga kemiklerinin birbiri ile temas edebilmesini önleyen kıkırdak zamanla bozulmaya başlamaktadır. Bu nedenle ilk zamanlarda boyun kısmında şiddetli olmayan ağrılar ortaya çıkmaktadır. Boyun bölgesinde ortaya çıkan kireçlenme genel olarak ileri yaş dönemlerinde görülmektedir. Orta yaşlarda ise görülme olasılığı son derece düşüktür. Başınızı sağa ve sola çevirerek sizde kireçlenme durumunu anlayabilirsiniz. İki kemik birbiri ile temas etmesi durumunda bu ses kulağınıza gelmekte ve oluşacak ağrıyı hissedeceksiniz.

 

Boyun Tutulmasının Tedavisi

 

Boyun ağrısını devamlı olarak yaşıyorsanız bu konuyu ciddiye almanız gerekir. Sebebi ne olursa olsun ortaya çıkan boyun ağrıları için doktorunuzun size verdiği kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçları kullanmanız gerekir. Çok şiddetli boyun ağrısında ise iğne tedavisinden yararlanabilirsiniz.

 

 

İlaç kullanmanın yanında boyun ağrısını hafifletecek yöntemler arasında sıcak uygulaması da yer almaktadır. Sıcak su torbası kullanarak boyun bölgenize basabilirsiniz. Yattığınız zaman yastığınızın üstüne sıcak su torbasını koyabilir ve bu şekilde yatabilirsiniz. Sabah kalktığınız zaman boyun bölgesi ağrı biraz olsun hafiflemeye başlamaktadır.

 

Sıcak ya da soğuk olacak pres uygulamaları ile sıcak uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Farklı boyutlarda bulunan pres uygulamaları, boyun konusunda en ideal uygulamadır. Özellikle sıklıkla kullanılan jel kompresi sıcak su içerisinde bekletebilir ve jelin ısıttıktan sonra boyun bölgenize sarabilirsiniz. Sıcak uygulama ile beraber boyun ağrıları hafiflemeye başlamaktadır. Sizde bu uygulamalardan yararlanarak boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 Buraya tıklayarak boyun fıtığı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde böbrek taşı, böbrek taşı nedenleri ve böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap