Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler

Çin’in Hubei Eyaletinin Wuhan şehrinde ilk olarak 1960 yılında görülmeye başlayan Corona Virüsü, son günlerde sosyal medya hesaplarında, TV ve radyolarda sıklıkla dile getirilmeye başlandı. Hal böyle olunca corona virüsü hakkında meraklar da artmış oldu.

 

 Özellikle Akciğer hastalıklarına neden olan corona virüsünün bulaştığı kişiler tedavi edilmezlerse ağır solunum yolu yetersizliği sonucu çeşitli semptomlara maruz kalabiliyorlar. Ağır hasarlara ve kayıplara neden olabilen corona virüsü nedeniyle, özellikle Çin’de milyonlarca nüfuslu şehirlerin karantina altına aldıkları ve kimi bölgelerde kırmızı alarma geçildiği görülüyor. İşte, corona virüsü hakkında merak edilenler;

 

 Corona Virüsü Nedir?

 

 Aslında çoğu insan hayatının bir anında corona virüsleri ile karşılaşmıştır. İnsana bulaşan corona virüsleri, genelde orta ya da hafif şiddetteki üst solunum yolu hastalıkları ile kendisini gösterir. Tek tip olmayıp üç farklı gruba ayrılan corona virüsleri, gama, alfa ve beta olarak adlandırılan üç temel yapıdadır. Bunların dışında dördüncü grup olarak tanımlanan delta corona virüsü de bulunuyor ve Sars-Cov. olarak adlandırılıyor.

 

 İlk kez 1960 yılında insan corona virüslerine rastlanılmıştır. 1960 yılından 2020 yılına kadarki süreçte Ürdün, Katar ve Arabistan ülkelerinde toplam 3 kişinin corona virüsleri nedeniyle hayatlarını kaybettikleri kayda geçti. Corona virüsü, 60 yıllık sürede toplamda 3 kişinin ölümüne neden olsa da 2020 yılında onlarca kişinin ölümüne neden oldu. Bu nedenle büyük tehdit olarak görülen corona virüsü hakkındaki meraklar ve endişeler de artmış oldu.

 

 Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

 

 Cov olarak kısaltılan corona virüsleri, hafif düzeyli olan soğuk algınlığından, çok şiddetli solunum yolu problemlerine kadar çok farklı tablolara neden olan bir virüs ailesidir. MERS olarak kısaltılan bu hastalık, ilk kez Suudi Arabistan’da tanımlanarak solunum sendromu olarak nitelendirilmiştir.

 

 Yalnızca insanlarda değil, birçok canlıda hastalıklara neden olabilen corona virüsü, insanlara ve maymunlara, himalaya misk kedilerine ve rakun köpeğine bulaşabiliyor. Ayrıca, köpek, kedi ve kemirgenlere de bulaştığı görülebiliyor. Solunum yolları, mide, karaciğer, sinir ve bağırsak sistemlerini etkiliyor. Özellikle kış aylarında görülen corona virüsü, grip gibi basit bir şekilde havaya yayılan virüs, öksürme ve hapşırma gibi durumlarla bulaşabiliyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hamilelikte Sağlıklı Beslenme İçin Önerilen 10 Besin Maddesi

 

 Hayvanlardan İnsana

 

 Corona virüsünün insanlara nasıl bulaştığı hakkında yapılan çalışmalarda, virüsün yarasalar ve develer üzerinden bulaştığı düşünülüyor. Bilhassa deve sürü ve eti ile corona virüsünün bulaşma ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

 

 Hasta olan bir kişi ile aynı ortamda yaşamak virüsü kapmayı hızlandırır. Hasta kişinin öksürmesi, hapşırması ya da temas ettiği eşyalara dokunulması suretiyle corona virüsü kolayca bulaşabilir. Corona virüsünün özellikle Çin’de yaygınlaşması ve oradan da dünyayı tehdit edici bir hal alması, Çin’deki yarasa tüketiminin fazla oluşuna dayandırılıyor.

 

 Peki Belirtileri Nelerdir?

 

 Çoğunlukla solunum yolu hastalıklarının belirtileri olan öksürük, ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısı, corona virüsünün de belirtileridir. Virüs, bazı durumlarda zatürre gibi hastalıklara da neden olabilir. Bağışıklık sistemi yetersizliği, kalp ve akciğer hastalıkları ya da yaşı ilerlemiş kişilerde daha sık görülür.

 

Corona-virüsü-3

 

 Klinik belirtilerin genelde hafif bulgular olması, laboratuvar testlerinin kullanılmamasını neden olabilir. Ancak gerektiğinde PRC ve serolojik tetkikler için bir takım testler kullanılabilir. Birkaç gün sürebilen baş ağrısı ve geçmeyen ateş de belirtiler arasında sayılabilir. Bilinmesi gereken en önemli nokta, corona virüslerinin insanlarda çok az ölümcül etkilere neden olduklarıdır. İstatistiklere göre virüse maruz kalan hastaların %30’u hayatını kaybeder.

 

 Ateş, Kusma, İshal

 

 Üst solunum hastalığı olarak kendisini gösteren corona virüsüne maruz kalanlar için semptomların başlaması 2-14 gün arasında sürebilir. MERS-cov tespit edilen çoğu kişide nefes darlığı, ateş ve öksürük gibi solunum hastalıkları ortaya çıkar. Bunların dışında bazı hastalarda da kusma, ishal ve bulantı gibi rahatsızlıkların olduğu görülebilir.

 

 Ayrıca böbrek yetmezliği ve zatürre gibi komplikasyonların geliştiği hastalar çoğu zaman hayatlarını kaybederler. Ölenler için altta yatan sebepler başka da olabilir. Örneğin kanser, kalp, şeker, böbrek ve kronik akciğer hastalıkları, virüse maruz kalındığında ölüm riskini artırır. Ancak bazı insanlarda belirtiler klasik soğuk algınlığı belirtileri gibi hafif olabildiği gibi, hiçbir belirti olmayabilir. Bu kişiler genelde iyileşirler.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hacamat Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
 Nasıl Bir Tedavisi Vardır?

Corona-virüsü-4

 Corona virüsü hastalığına yakalanan ve teşhis konan çoğu kişi, hafif seyirde rahatsızlık yaşadıklarından ilaç tedavilerine bile gerek kalmadan iyileşirler. Bazı durumlarda belirtileri azaltmak ya da hastayı rahatlatmak adına ateş düşürücü- ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Ayrıca, öksürük ilaçları, bol istirahat ve sıvı desteği önerilir.

 

 Yalnızca corona virüsü değil ek olarak başka hastalıkları da olan kişiler, hastanede yatarak tedavi görürler. Corona virüsü için dünyada uygulanan özel bir tedavi bulunmuyor. Çoğu zaman tüm belirtilerin zamanla kayboluyor. Ancak, belirtiler standart soğuk algınlığı belirtilerinden daha kötü seyrederse, o zaman bir hastaneye başvurarak hekime danışmak gerekiyor.

 

 Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 

 Öncelikle corona virüsüne karşı geliştirilen bir aşının bulunmadığını belirtmek gerekiyor. MERS aşısı için ise hala deneme süreci devam ediyor. Korunmak için dikkat edilmesi gereken basit önlemleri almak oldukça yarar sağlayacaktır. Özellikle enfekte olan kişilerle tüm yakın temaslardan kaçınmak gerekiyor. Hastalar ile yapılan temaslardan sonra sık sık ellerin yıkanması gerekiyor. Vahşi hayvanlar ve çiftlik hayvanlarıyla korumasız temas edilmemelidir.

 

 Hastalığa maruz kalan kişilerin ellerinin dokundukları yerlerin mutlaka dezenfekte edilmesi büyüm önem taşıyor. Ayrıca herkesin sık sık tükettiği yumurta ve et gibi hayvansal gıdaların tam pişirilmeden yenilmemesi öneriliyor. Kirli ellerle ağza, gözlere ve burna dokunulmaması, kapı kolu ve oyuncakların sıklıkla temizlenmeleri, hastalarla aynı kaptan yemek yenmemesi gibi önlemler alınabiliyor. Develerle temastan kaçınılması, çiğ deve sidiği ve deve sütü tüketiminden kaçınılması da yine uzman önerileri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kurdeşen (Ürtikerle) Başa Çıkmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap