Evlilikte Yaşanan Temel Sorunlar Ve Çözümleri

Evlilikte yaşanan temel sorunlar ve çözümler hakkında bir çok yerde bir çok bilgiye rastlamak, özellikle son zamanlarda oldukça kolay bir şey. Evlilik tek başına öyle büyük bir kurum ki alışma süreci ve uyum sorunları beraberinde istenmeyen bir çok olayı getiriyor. Hadi gelin bu sorunların en temellerini ve de çözümlerini irdeleyelim.

Evliliğin İlk Yılında Boşanma

Evlilikte yaşanan temel sorunlara geçmeden önce ilk değinilmesi gereken, belki de bir kaçış olarak görülen evliliğin ilk yılında boşanmadır. En çok boşanma vakasının evliliğin ilk yılında gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Peki nedir bu, daha dün birbirlerini deli gibi severek büyük bir istekle dünya evine giren çiftleri ayrılığa götüren? Biraz toyluk, biraz zora gelince kaçma isteği, belki de biraz yapamamaktan korkma.

Aslına bakılırsa, insan tek başına özgürlüğüne oldukça düşkün bir varlıktır. Ancak geçmişten günümüze getirilen temel bazı yargılardan dolayımıdır bilinmez ama, evlilik iki tarafında kendi hayatlarını kısıtlama sürecine girmesi gözüyle bakılmaktadır. Oldukça yanlış olan bu düşünce maalesef ki istatistiksel olarak da kanıtlanmış olan, çiftleri evliliklerinin ilk yılında boşanma sürecine sürüklemektedir. Aslında bu noktada eğer ki hissedilen şey kısıtlanmak, zorlanmak ve benzeri duygular ise, sakin düşünerek ve emin adımlar ile hareket etmek, kişilerin evlilikleri için alabilecekleri en doğru karar olacaktır.

Evlilikte-yasanan-temel-sorunlar-2

İşte evlilikte yaşanan temel sorunlar ve çözümleri

1)Rekabet Duygusu: Evlilikte yaşanan temel sorunlar incelenirken, eşler arasındaki rekabet duygusu ilk sırada yer almaktadır. Çiftlerdeki rekabet duygusu olması gereken sınırlarda kalmadığı zamanlarda temel bir sorun haline dönüşebilmektedir. Peki nedir bu rekabet duygusu?

Bu rekabet duygusuna kısaca sen-ben savaşı da diyebiliriz. Hangimiz daha çok kazanıyor, hangimiz daha çok çalışıp yoruluyor, hangimiz daha zeki, senin ailen-benim ailem gibi eşlerin kendilerini birbirleriyle kıyaslaması evlilikte yapılan en büyük hatalardan biridir.

Eğer ki siz bir evlilik içerisine girmişseniz unutmamanız gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri kesinlikle ama kesinlikle “benim-senin” olmadığıdır. Yani burada konu kimin daha iyi olduğu, kimin yüksek maaş ile çalıştığı değildir. Hanginizin çok yorulduğu, kimin daha zeki olduğu veya kimin ailesi daha iyi olduğu değildir. Burada önemli olan sizin birbirinizle rekabet etmek değil, bir arada evliliği mutlu ve huzurlu bir şekilde sürdürebilmenizdir. Unutmadan söylememiz gerekiyor ki bir başkasının sizin hakkınızda söylediği ve de karşılıklı eşinizle sizi rekabet duygusuna sürükleyecek söylemlere de takılmadan, kendi yolunuzda ilerlemeniz gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız.

2)Eşlerin Birbirlerini Küçük Düşürmeleri: Bir çok kaynakta evlilikte yaşanan temel sorunlar olarak özellikle kadınların yaptığı söylense de, bu konuya erkek ya da kadın olarak değilde, kişi olarak bakmak gerekiyor. Unutmayalım ki her insanın her davranışı sergileyebilme potansiyeli vardır.

Bir başkasının yanında eşinizin yaptığı herhangi bir olay ya da söylediği bir cümle sebep gösterilerek “ya ne alakası var?”, “sende amma saçmaladın ha!”, “İşte bu hep böyle biliyor musunuz?”, “Neden bu şekilde davranıyorsun el alemin yanında?” ve benzeri serzenişte bulunmak, aranızda oluşacak bir başka soruna örnektir. Peki eşler hiç mi birbirinin yanlış, eksik ya da sorunlu kısımlarını düzeltmek için, karşısındakine bir şey demeyecek? Hayır, tabi ki de eksiklikler, yanlışlar giderilmek için karşılıklı konuşma vede saygı çerçevesi içerisinde dile getirilecek. Ancak bunun yeri üçüncü şahısların bulunduğu ortamlar değildir.

Bunun yanısıra üçüncü şahıslar arasındayken eşlerden birinin diğerini rencide edecek şekilde şakalar yapması, onunla dalga geçmesi, onu küçük düşürücü söz veya davranışta bulunması da evlilikte yaşanan temel sorunlar açısından eşlerin birbirlerine olan sevgi ve saygılarının bitmesine neden olmaktadır. Tam tersi bir durumda ise eşlerin birbirlerini başkalarının yanındayken övmesi, eşinin iyi taraflarını ön plana çıkarması, eşler arasında sevgi ve saygıyı artıracaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Başarılı Olmak İçin 10 Şeye Dikkat Et

3)Kadın/Erkek Farklılıkları: Evliliklerde en çok pas geçilen konu kesinlikle kadınların ve erkeklerin bir çok konuda birbirinden oldukça farklı olmaları. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, iki farklı kadının ya da iki farklı adamın dahi aynı konuya karşı bakış açıları farklılık gösterebiliyorken, doğaları farklı olan kadın ve erkeğin bir konu karşısında aynı bakış açısıyla bakabilmesini ya da düşünebilmesini beklemek oldukça yanlış olacaktır. Unutmayın hayattaki zıtlıklar birbirleriyle oldukça uyumludur. Eşler kadın ve erkeğin duygu ve düşünceleri ile, hayata bakış açıları ve beklentileri arasındaki farkı bilmeli ve ona göre davranmalıdır.

4)Yaşanan Bir Sorunu Çok Sonra Çözmeye Çalışma: Maalesef ki en küçük sorunlar bile, yaşanıldığı an değil de günler, haftalar belki de aylar sonra karşı tarafın önüne getiriliyor ve bir nevi hesap soruluyorsa, işte bu her iki taraf içinde, işin içinden çıkılması zor bir hale girmesine neden oluyor.

Bir olay, küçük ya da büyük fark etmiyor, ne zaman yaşandıysa o an konuşulmalı ve o an bir çözüme gidilmelidir. Unutmayın insanlar konuşarak anlaşan varlıklardır. O an üzerine gidilmeyen ve de konuşulmadan üzeri kapatılan her olay bir gün bir tarafın canını sıkacak ve de sonucunda bir tartışma ortamı oluşturacak. Veya bir kızgınlık ve kavga anında geçmiş defterler açılacak ve belkide incir çekirdeğini doldurmayan nedenden başlayan bir tartışma daha da büyüyecek. Nasıl ki mutfak tezgahındaki kirli kapları zamanında yıkamadığınızda bulaşıkları yıkamak daha zor bir hal alıyorsa, sorunlarda yaşanıldığı anda konuşulup çözüme kavuşturulmadığında o kadar zor bir hal alır.

Evlilikte-yasanan-temel-sorunlar-3

5)Unutulmaması Gereken Bazı Gerçekler: Her ne kadar her insanın her davranışı sergileyebilme potansiyeli var desekte, bazı gerçekler vardır ki tamamen kadın ve erkeklerin kendi doğalarından gelen durumlardır. Örneğin ortalamaya göre erkekler daha mantıksal bireylerken, kadınlar daha duygusal bireylerdir. Romantiklik her insanda farklılık gösterdiği gibi kadın ve erkek arasında da farklılık göstermesi kadar doğal bir durum yoktur.

Yine çoğunluk adına konuşmak gerekirse kadınlar, erkeklere oranla daha çok konuşabilme yeteneğine sahiptir ve de erkeklerde kadınlara oranla karşısındakini daha az anlama sorununa sahiplerdir. Kadınlar erkeklere oranla kurulan bir cümleyi daha detaylı incelerken erkekler o cümleyi duyarlar, cümlenin ne demek istediğini görürler ve geçerler yani kadınlar kadar irdelemezler.

Ayrıca es geçilmemesi gereken bir diğer gerçek ise, çocuk sahibi olduktan sonra dengeyi maalesef ki tutturamayan kadınlar için geliyor. Çocuğunuz sizin hayatınızı uzun zamandır paylaştığınız eşiniz değil, aynı zamanda eşiniz de sizin çocuğunuz değil. Her ikisi içinde verilmesi gereken değerler oldukça başka olmakla birlikte yükümlülük değil evlilikteki ana amaçtır.

6) Birbirinin Annesi ya da Babası Olma: Belki de en büyük yanlışlardan, sorunlardan biri. Evlilik kurumuna giriş yaptıktan sonra kimse kadınlardan karşısındakine annelik ya da kimse erkeklerden karşısındakine babalık yapmasını beklemiyor. Siz birbirinizin eşisiniz. Ne anne ne baba ne kardeş. Siz karı kocasınız ve birbirinizin hayatlarında olma amacınız aşkınızı, sevginizi yaşamak ve üremek bunu unutmamalısınız. Karşılaştığınız sorunlarla, anne baba edasıyla değil hayatlarınızı paylaştığınız diğer yarınız edasıyla savaşmalısınız. Hasta olduğunuz zaman birbirinize, ebeveyn değil de hayatındaki kadın ya da hayatınızdaki adam kavramını yaşatmalısınız. Unutmayın siz ne annesiniz ne baba. Siz bu hayatta birbirinizin yarısısınız.

Evlilikte-yasanan-temel-sorunlar-4

7)Empati Yapmama: Bir durum yaşandığı yada yaşanacağı zaman, eğer ki bu durum size yapılmış ya da sizin karşınızda yapılmış olsaydı hoşunuza gider miydi? Önce bu soruyu kendinize sormalısınız ve cevabı “hoşuma gitmezdi” olan her davranıştan uzak durmalısınız. Ya da karşınızdakinin yapacağı bir şeyi, bir sebep belirtmeden istemediğinizi dile getirmeden önce de kendinize bu şekilde izin verilmese ya da engel olunmaya çalışılsa ne hissederdiniz? Eğer ki düşüncesi bile hoşunuza gitmiyorsa, biraz daha ılımlı yaklaşmalısınız olaylara.

8)Değer Yargılarına Önem Vermemek: Her bireyin değer verdiği şeyler farklıdır. Bu ister özel hayatta, ister sosyal hayatta, ister de evlilik hayatında olsun. Önemli olan değer verilen şeylere duyulması gereken saygıdır. Siz bir şeyi sevmiyorsunuz ya da çok seviyorsunuz diye karşınızdakinin de kesinlikle sizin düşüncenize katılması gerektiğini düşünmemelisiniz. Siz birer bireysiniz ve durumlara karşı düşünceleriniz, bakış açılarınız oldukça farklıdır. Değer yargılarınıza özellikle önem vermelisiniz ve de es geçmemelisiniz ki, evliliğinizi karşılıklı anlayış içerisinde yürütebilin.

9) Saygı: Evlilikte yaşanan temel sorunlar konusunda son ve en can alıcı nokta saygıdır. Aşk, sevgi para pul. Hepsinden önce gelen hatta hepsini bir tarafa atan gerçek. Saygı göstermek, saygı duymak. “Bir ilişki ne zaman biter?” sorusuna yanıt kesinlikle çiftler arasındaki saygı duygusu tükendiği zaman biter demek doğru olacaktır. Bu konuda unutmayın ki karşınızdaki insan bir şeyi yapıyorsa bir sebebi olduğu için yapıyordur, o an için saygı duyun ve bu saygı çerçevesi içerisinde konuşmalarınızı gerçekleştirin. Bu demek değil ki siz hoşunuza gitmeyen bir durumu eşinizle paylaşamayacaksınız. Aksine saygı içerisinde uzun uzadıya konuşmalısınız ki yukarıda belirttiğim sorunları yaşamayasınız.

Aslında en büyük sorun eşler arasındaki iletişim eksikliğidir. Eşler evlilikte yaşanan sorunları fark ettiklerinde oturup konuşarak bir çözüme kavuşturabilirlerse, gittikçe çoğalan boşanmaların vede evlilikte yaşanan huzursuzlukların üstesinden daha rahat gelinebilecektir. Umuyorum ki evlilik kurumunda yaşanan temek sorunlara yaklaşımımızdan çıkaracağınız sonuçlar bundan sonraki hayatınızda, yaşayacağınız sorunlara karşı düşüncelerinizi bir nebze de olsa değiştirip güzelleştirebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Motivasyonun Hayatımızdaki Önemi

Bir önceki yazımız olan Arkadaşlarla İlişkiler Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Arkadaşlarla İlişkiler ve Fikir Ayrılıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap