Hayattan Beklentileri Azaltmak

Hep birşeyler isteriz ve mutlu olmanın yollarını ararız. Ancak mutluluk, insanlara ve koşullara dair beklentilerin kontrol edilebilmesi durumunda ortaya çıkar. Beklentilerin olmaması, hayal kırıklıkları yaşamak anlamına gelir. Çoğu zaman, başkalarına nasıl davranırsak onların da bize öyle davranacağını düşünsek de beklenen tepkiler karşı taraftan gelmez ve bu durumda kırılan ve üzülen taraf biz oluruz. Eğer çoğu zaman kırılan ve üzülen taraf biz isek hayattan beklentileri azaltmak daha mutlu olmanın yollarını açar bize.

Kadın ya da erkek, genç ya da yaşlı tüm insanlar her zaman bir beklenti içindedirler ve hayattan beklentileri hiçbir zaman bitmez. Bu beklentiler karşılığını buluncaya ya da olmayacağını anlayıncaya kadar devam eder. Mutlu olmak için kendimize hep bir nokta koyarız ve hayatımızı ona göre bir plana sokarak mutluluğu bir nedene bağlarız. Eğer beklentimiz karşılanmıyorsa umutsuzluk ve hayal kırıklığı başlar.

Hayal kırıklıklarının çoğu, ilişkilerde görülür. Sevgilinizin de sizin kadar ilişkinize önem verip vermediğinden emin değilseniz, bu durumda kendinizi mutsuz hisseder ve sık sık hayal kırıklıkları yaşarsınız. Beklentiler içinde olur ve karşılık bulmazsınız. Bu durumda, iki seçenek vardır: ya hayattan beklentileri azaltmak ve durumu kabullenmeniz ya da sizi üzen kişiden ayrılmanız gerekir. Ancak, onun için yaptıklarınızı takdir eden ve bu eylemlere karşılık veren biriyle birlikte olmanız, daha sağlam ve mutlu bir ilişki için temel olacaktır.

Bir de şu örneği verebiliriz;

Bir işçi diğer çalışanlardan daha çok ve daha hatasız işler üretmektedir. Güzel işler yaptığının farkında ve iş vereninden maddi ya da manevi anlamda bir beklenti içerisindedir. Fakat iş veren bu çalışmanın onun görevi olduğunu, her gün yapması gereken yükümlülük olduğunu düşünür. Bir güzel söz bile söylemez. Çalışan hayal kırıklığına uğrar. Çünkü diğerlerinden daha çok çalışarak bir beklenti içine girer. Ve düşüncesi olumsuz sonuç verince, hayal kırıklığına uğrar. Artık işinden eskisi kadar zevk alamaz. Bu nedenle yaptığımız işlerin sonucunun, hayal kırıklığı ile son bulmasını istemiyorsak yaşadığımız hayattan beklentileri azaltmak tek çaredir.

Hayattan Beklentileri Azaltmak Ve Daha Mutlu Hissetmek İçin

hayattan-beklentileri-azaltmak-2

 

Mutlu olmanın yolu, kabullenmek veya beklentilerin azaltılmasından geçer. Gerçekçi beklentilere sahip olmak, insanları oldukları gibi kabullenmenize neden olacaktır. İnsanların, onlar için yaptıklarınıza karşılık vermelerini beklemeden önce, kendi hayatınızın ve kendi kararlarınızın sorumluluğunu nasıl alacağınızı öğrenmeniz gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sosyal Medya Zararlı Mı Yararlı Mı?

Hayatta aşılması zor olan en büyük bariyerlerden biri de, insanları gerçekte oldukları gibi kabul etmeyi öğrenmektir. Çoğu zaman, karakter açısından size ters gelen insanları değiştireceğinize inanır ve istediğiniz şeyleri o insanlarda göremediğinizde, hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu durum, daha fazla üzülmenize ve öfkelenmenize neden olur. Beklentiler, insanları değiştirmez. Gerçekleşmeyen beklentilerin sizde hayal kırıklığı ve öfke yaratmasına izin vermeyin. Eğer arkadaşlarınız ve çevrenizdeki insanlar size sık sık hayal kırıklığı yaşatıyorsa, o zaman yeni arkadaşlıklar kazanmanın zamanı gelmiştir.

Hayalini kurduğunuz yere gelmek adına çok yüksek beklentiler içinde olmanız, bazen sizi  hayal kırıklığına uğratır. Ancak bu gibi yüksek beklentiler olmadığı zaman, hedefe ulaşmak için zorlu yollardan geçmenize de gerek kalmaz. Yüksek beklentiler, sağlıklı bir yaşam tarzından uzaklaşarak, sizi mükemmelliyetçi bir birey haline getirir.

Başkalarının Sizi Sevmesini Beklemeyin

Neler yapabileceğinizin ve nelere sahip olabileceğinizin farkına varın. Daima iyi şeyler sunmayan hayatta, her zaman bir denge durumu söz konusudur ve bu denge, bazen kötü, bazen iyi şeyler yaşatır. Beklentiler gerçekleşmediğinde, üzülmeniz olağandır. Ancak, kendinizi daha fazla yıpratmadan, gerçeklerin farkına varmanız gerekir. Bu gibi durumlar, sizi daha olgun ve yetişkin bir birey haline getirecektir. Hiçbir şey ulaşılmaz değildir.

İnsanların size, kendinize duyduğunuz saygıdan daha fazla saygı duymalarını beklemeyin. Gerçek güç, her zaman ruhtadır. Kim olduğunuz ve ona göre hareket etmeniz gerektiğinin bilincine varırsanız ve kendinize göstermeniz gereken sevgi, saygı ve dikkati başkalarından beklemezseniz, bu sayede daha mutlu bir hayat yaşarsınız.

Başkalarına karşı nazik olmak önemlidir, ancak kendinize iyi davranmak, bundan daha da önemlidir. Kendinizi sevdiğinizde ve saygı göstermeye başladığınızda, kendinize mutlu olma fırsatı vermiş olursunuz. Mutlu olduğunuzda, daha iyi bir arkadaş, daha iyi bir aile bireyi ve daha iyi bir siz olursunuz.

Kabullenmek

İnsanlar zihninizi okuyamaz. Onlara, hisslerinizi söylemediğiniz takdirde, nasıl hissettiğinizi asla anlamazlar. İnsanlarla düzenli ve etkili bir iletişim kurmanız, gerçek olan düşüncelerinizi, ruh halinizi belirtmeniz, beklentiler sonucu yaşadığınız mutsuzlukları büyük miktarda azaltır.

Birisi tarafından sevilmemeniz, kendinizi değersiz hissettirir. Ancak unutmamanız gerekir ki, siz, başka biri için paha biçilmezsiniz. Değerinizi asla unutmayın. Size değer verenlerle zaman geçirin. İletişimlerinizde ne kadar iyi olursanız olun, sizi her zaman eleştiren biri olacaktır. Gülümseyin, onları görmezden gelin ve hayatınıza devam edin.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Depresyon Durumundan Nasıl Kurtulunur?

Kabullenmek, en muhteşem özelliktir. İşler istediğiniz gibi gitmediği zaman, kabullenmek,  hayal kırıklığına uğramaktan ziyade, hayatın nasıl işlediğini anlamanız açısından faydalıdır. Unutmamanız gerekir ki, daima ümit beslemek, beklentilerle kıyaslandığında, size daha çok yardım eder.

Kendiniz İçin Yapın

Beklentiler ne denli büyük olursa, hayal kırıklığımız da o denli büyük olacaktır. Bir şeye çok umut bağlarız. Aslında biliriz ki durumun olma ihtimali kadar olmama ihtimali de vardır. Bizler sadece olma ihtimalini düşünürsek, beklentisine girdiğimiz işten ziyade, bizi hayal kırıklığı mahveder. Bu nedenle hayal kırıklıkları ile baş etmek istemiyorsak hayattan beklentileri azaltmak yoluna girmekte büyük fayda var.

Hayatta ki beklentileri aza indirgememiz de motivasyonun önemli bir işlevi vardır. Burada kendine güven düşüncesi de önemlidir fakat tehlikesi oldukça yüksektir. Hayatta herkesin ne olursa olsun, mutlaka beklentisinde oldukları bir şeyleri vardır. Fakat büyük beklenti içerisinde olanlar, beklentisinin beklediği sonucu vermemesi karşısında büyük bir hüsrana girerler. Bu hüsrana girmemeleri için yaşamış oldukları dünyanın gerçek yönleriyle yüzleşerek, hayattan beklentileri azaltmak fikrine odaklanmaları gerekmektedir.

Gerçek hayattan örnekler vermek gerekirse; hastalandın kendini kötü hissediyorsun ve önemsediğin insanın sana hediye yollamasını bekliyorsun. Hediye gelmedi ve sonuç hüsran. Doğum günün geldi ve iş arkadaşlarının sana hediyeler almasını bekliyorsun. Ama almadılar ve sonuç yine hüsran. İyi bir karne aldın ve ailenden ödül bekliyorsun. Sonuç her zamanki gibi hüsran. O halde yapılan işlerin hüsran ile sonuçlanmaması için hayattan beklentileri azaltmak en doğru yöntem olacaktır.

Hiçbir şey için bekleme. Hayatta yapmak istediğin ne varsa yap ama bir beklenti içerisinde olmadan. Sadece yaşadığın anın değerini bil. Beklenti odaklı olmaktan vazgeç yoksa bu seni farklı bir kişilik yapar. Ben olsaydım şu şekilde yapardımları bir kenara bırak çünkü kimse sen değil. Kimseye zorla içinden gelmeyen bir şey yaptıramazsın. İçinden geliyorsa zaten yapar. Beklentiye kapılma. Hayatta hedeflerin olsun ama kimseden bir beklentin olmasın. Hayat senin hayatın. Kimse senin düşündüğünü düşünmek zorunda değil.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermek İçin Motivasyon başlıklı makalemizde Diyette motivasyon nasıl sağlanır, Kilo Vermek İçin Motivasyon ve Zayıflamak için motivasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response

  1. Cansu 26/05/2018

Yorum Yap