HAYATTAN BEKLENTİLERİ AZALTMAK

Hayattan Beklentileri Azaltmak

 

İnsanların hayattan beklentileri hiçbir zaman bitmez. Hep birşeyler istersiz ve mutlu olmanın yollarını ararız. Ancak mutluluk, insanlara ve koşullara dair beklentilerin kontrol edilebilmesi durumunda ortaya çıkar. Beklentilerin olmaması, hayal kırıklıkları yaşamamak anlamına gelir. Çoğu zaman, başkalarına nasıl davranırsak onların da bize öyle davranacağını düşünsek de beklenen tepkiler karşı taraftan gelmez ve bu durumda kırılan ve üzülen taraf biz oluruz. Eğer çoğu zaman kırılan ve üzülen taraf biz isek hayattan beklentileri azaltmak daha mutlu olmanın yollarını açar bize.

 

Hayal kırıklıklarının çoğu, ilişkilerde görülür. Sevgilinizin de sizin kadar ilişkinize önem verip vermediğinden emin değilseniz,  bu durumda kendinizi mutsuz hisseder ve sık sık hayal kırıklıkları yaşarsınız.  Beklentiler içinde olur ve karşılık bulmazsınız. Bu durumda, karşınızda sadece iki seçenek vardır: ya hayattan beklentileri azaltmak ve durumu kabullenmeniz ya da sizi üzen kişiden ayrılmanız gerekir. Ancak, onun için yaptıklarınızı takdir eden ve bu eylemlere karşılık veren biriyle birlikte olmanız, daha sağlam ve mutlu bir ilişki için temel olacaktır.

 

Hayattan Beklentileri Azaltmak Ve Daha Mutlu Hissetmek İçin

 

 

hayattan beklentileri azaltmak

Mutlu olmanın yolu, kabullenmek veya beklentilerin azaltılmasından geçer.

 

Gerçekçi beklentilere sahip olmak, insanları oldukları gibi kabullenmenize neden olacaktır. İnsanların, onlar için yaptıklarınıza karşılık vermelerini beklemeden önce, kendi hayatınızın ve kendi kararlarınızın sorumluluğunu nasıl alacağınızı öğrenmeniz gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uyku Apnesi Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

 

Hayatta aşılması zor olan en büyük bariyerlerden biri de, insanları gerçekte oldukları gibi kabul etmeyi öğrenmektir. Çoğu zaman, karakter açısından size ters gelen insanları değiştireceğinize inanır ve istediğiniz şeyleri o insanlarda göremediğinizde, hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu durum,  daha fazla üzülmenize ve öfkelenmenize neden olur.  Beklentiler, insanları değiştirmez. Gerçekleşmeyen beklentilerin sizde hayal kırıklığı ve öfke yaratmasına izin vermeyin. Eğer arkadaşlarınız ve çevrenizdeki insanlar size sık sık hayal kırıklığı yaşatıyorsa, o zaman yeni arkadaşlıklar kazanmanın zamanı gelmiştir.

 

 

Hayalini kurduğunuz yere gelmek adına çok yüksek beklentiler içinde olmanız, bazen sizi  hayal kırıklığına uğratır. Ancak bu gibi yüksek beklentiler olmadığı zaman, hedefe ulaşmak için zorlu yollar geçmenize de gerek kalmaz. Yüksek beklentiler, sağlıklı bir yaşam tarzından uzaklaşarak, sizi mükemmelliyetçi bir birey haline getirir.

 

Başkalarının Sizi Sevmesini Beklemeyin

 

Neler yapabileceğiniz ve nelere sahip olabileceğinizin farkına varın. Daima iyi şeyler sunmayan hayatta,  her zaman bir denge durumu söz konusudur  ve bu denge, bazen kötü, bazen iyi şeyler yaşatır. Beklentiler gerçekleşmediğinde, üzülmeniz olağandır. Ancak, kendinizi daha fazla yıpratmadan, gerçeklerin farkına varmanız gerekir. Bu gibi durumlar, sizi daha olgun ve yetişkin bir birey haline getirecektir. Hiçbir şey ulaşılmaz değildir.

 

İnsanların size, kendinize duyduğunuz saygıdan daha fazla saygı duymalarını beklemeyin.

 

Gerçek güç, her zaman ruhtadır. Kim olduğunuz ve ona göre hareket etmeniz gerektiğinin bilincine varırsanız ve kendinize göstermeniz gereken sevgi, saygı ve dikkati başkalarından beklemezseniz, bu sayede daha mutlu bir hayat yaşarsınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Böbrek Taşı Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

 

Başkalarına karşı nazik olmak önemlidir, ancak kendinize iyi davranmak, bundan daha da önemlidir. Kendinizi sevdiğinizde ve saygı göstermeye başladığınızda, kendinize mutlu olma fırsatı vermiş olursunuz. Mutlu olduğunuzda, daha iyi bir arkadaş, daha iyi bir aile bireyi ve daha iyi bir siz olursunuz.

 

Kabullenmek

 

İnsanlar zihninizi okuyamaz. Onlara, hisslerinizi söylemediğiniz takdirde, nasıl hissettiğinizi asla anlamazlar. İnsanlarla düzenli ve etkili bir iletişim kurmanız, gerçek olan düşüncelerinizi, ruh halinizi belirtmeniz,  beklentiler sonucu yaşadığınız mutsuzlukları büyük miktarda azaltır.

 

Birisi tarafından sevilmemeniz, kendinizi değersiz hissettirir. Ancak unutmamanız gerekir ki, siz, başka biri için paha biçilmezsiniz. Değerinizi asla unutmayın. Size değer verenlerle zaman geçirin. İletişimlerinizde ne kadar iyi olursanız olun, sizi her zaman eleştiren biri olacaktır. Gülümseyin, onları görmezden gelin ve hayatınıza devam edin.

 

Kabullenmek, en muhteşem özelliktir. İşler istediğiniz gibi gitmediği zaman, kabullenmek,  hayal kırıklığına uğramaktan ziyade, hayatın nasıl işlediğini anlamanız açısından faydalıdır. Unutmamanız gerekir ki, daima ümit beslemek, beklentilerle kıyaslandığında, size daha çok yardım eder.

 

Bir önceki yazımız olan KİLO VERMEK İÇİN MOTİVASYON başlıklı makalemizde Diyette motivasyon nasıl sağlanır, kilo vermek ve Kilo Vermek İçin Motivasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap

  1. Cansu 26/05/2018

Yorum Yazın