Sigara Bağımlılığı Ve Kurtuluşa Giden Yol

Sigara Bağımlılığı Ve Kurtuluşa Giden Yol

Sigara günümüzde diğer zararlı bağımlılıklarla beraber kullanım yaşı düşmeye devam eden diğer bir tehdit. Çocukların bu tuzağa nasıl düştüğünü veya şimdiki yetişkinlerin zamanında nasıl bu tuzağa takıldığını irdelemek çoğu açıdan gereksiz kalmakta. Bir av kapana düştükten sonra nasıl düştüğü pek önemli değildir. Keza bu tuzaktan korunabilecek olsaydı avlananlar bu tuzakta olmazdı. O yüzden biz bu tuzaktan nasıl çıkarız onu irdeleyeceğiz.

Sigara bağımlılığı nasıl işleyen bir tuzaktır?

Sigara tek başına ele alındığı zaman hataya düşülür. Bu hatanın sebebi ise tuzak bir bütün olarak gözüküyorsa bile esas olay kullanılan yemdir. Sigara tuzağı için bu yem nikotin denilen zehirdir. Birçok insan bunu benzetme zannedebilir. Nikotine değil sigaraya zehir yükünü yüklemek isteyecektir. İçinde bulunan katran (çeşitli ağır metaller ve yanma ürünlerini içeren birikim) ve karbonmonoksiti suçlu olarak gösterecektir. Aslında nikotin gerçekten zararlı mahluk zehirlemesinde kullanılır aslen. Bu maddeyi salma sebebi tütünün diğer patlıcangillerde olduğu gibi yapraklarını yenmekten korumaktır.

Hatta bu kafa yapısı yüzünden insanlar defalarca başarısız oldukları nikotin bandı, nikotin sakızı, nargile, elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakabileceklerini zannetmedektirler. Aslında oldukları nikotin yani yasal ve en çabuk bağımlılık yapan uyuşturucunun etkisinde olduklarını bilmedikleri için yemi bırakmadan bu tuzaktan kaçacaklarını zannetmektedirler.

Sigara Bağımlılığını Kabullenmek Ve Yemi Bırakmak

Yemi bırakmadan tuzaktan kaçacağını zannetmek saflık olurdu. Tuzağımızı tanıdık ve yemi artık biliyoruz: nikotin. Bu uyuşturucuysa neden yasal, ama ben sigara harici tütün ürünlerini sevmem diyebilirsiniz. Kaçırdığınız nokta ne kadar büyük bir uyuşturucu bağımlısı olduğunuz. Kısa yoldan bağımlı olduğunuz maddeyi almak istiyorsunuz. Folyodan iğneye geçen eroin bağımlıları neden iğne kullanıyorsa siz de o yüzden sigara içiyorsunuz. Çünkü pratik.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şarbon Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Nikotin tıpkı diğer uyuşturucular gibi çalışır. Sizden normal işleyen fizyolojinizde bir gedik açar ki bu mental sağlık ve bedensel sağlığı da etkiler. Daha sonra o gediği kapatmak ani haz değişimi yaşatır. Bu ani değişikliği bekleme ve istemeye biz uyuşturucu krizi deriz. ”Ohh, işlerim bitti bir sigara yakayım! ” dediğinizde aslında işinizin bitmesinin rahatlatacağı normal insanın davranışını gösterememiş oluyorsunuz. Rahatlamış değilsiniz aksine sigara olmasa, sağlıklı olan işini bitirmiş bir bireyin dinleneceği gibi dinlenemezsiniz. Sigara bulmanız gerek, krizdesiniz. Bir süre almadığınız nikotin sizi huzursuz ediyor. Nikotin almalısınız! Uyuşturucunuzu almalısınız ki sağlıklı insan gibi davranabilin.

Yani anlayacağınız sadece kalp ve damar sağlığınız veya akciğerleriniz değil zarar gören. Beyniniz ve ruhsal durumunuz sağlıklı bir insandan uzak. Sizden istediğim şey nikotini yani yemi bırakmak istemeniz. Ve bunun bir uyuşturucu olduğunu kabullenmeniz. Eğer bunu kabul ediyorsanız size iyi haberlerim var. Sigara hayatınızdan çıkarken olacak zorluklar belli ve hepsinin çözümü var. Ya kardeşim inan, ben bıraktım sigarayı 4 senedir ama hala canım istiyor diyenlerden olmadan devam edebilieceksiniz.

Şimdi basit uygulama adımları, başınıza gelecekler ve tehditleri savuşturmak

  1. Nikotin kandan çok hızlı çıkar ve ana bağımlılık 3 günde tamamen sona erer. Bu yüzden üçgün boyunca krizler yaşayacaksınız. Sanki açmış gibi böyle elinizden birisi tırmalar gibi bir his olacak. Bu aşama için sabır tek dayanağınız olacak.
  1. Sigarayı bırakırsanız asla olmadığınız kadar mutlu olacağınızı kavrayın.

Psikoloji ilginç bir şeydir. Senelerce aklınıza kazınan yalanlar yüzünden güzel anlarınız yarım kalacak hissi yaşayacaksınız başta. Bu basit bir yanılsamadır. Mutlu olmayacağınızı söylerseniz olmazsınız. Ama her olay gibi bunun da fizyolojisi vardır. Ve fizyolojisi düzelen insan daha mutlu olacaktır. Tıpkı antidepresanların insanı iyi etmesi gibi. İlk üçgün zorlanacaksınız bu kesin. Ama Bundan sonrası sizin uydurmanız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lösemi (Kan Kanseri) Hakkında Merak Ettikleriniz

  1. Sigarayı faydası zararından az diye değil faydasız diye bırakıyorsunuz.

Farkettiyseniz size asla bırakmazsanız ölürsünüz falan demedim. Bunu biliyorsunuz zaten paketlerin üzerinde yazıyor. Ben size fayda zannettiğiniz şeylerin olmadığını anlattım. Sadece psikolojik ve fizyolojik bir kısır döngü. Uyuşturucu  bağımlılık çemberi denen şey yani. Uydurduğunuz tüm zevkleri gerçekten hissediyorsunuz ama hepsi yanılsama kısaca.

  1. Bir tane içeyim, nargile içeyim derseniz bu iş olmaz. Nikotin alırsanız şu veya bu şekilde bağımlısınızdır. Sigara içmiyor olmanız sadece bir süreliğine iradenizi baskılamanız olur. Sonunda en pratik yol olan sigaraya geri döneceksiniz demektir. Bu tuzağa düşmeyin!!!
  1. Çok fazla balgam atacaksınız. Bunu kötü değil iyi bir şey olarak görmelisiniz. Temizlik zamanı hava kanallarında.
  1. İlk üç gün krizlerde yemek veya sakız yerine su ile doldurun o boşluğu. Su seratonin seviyenizi dengeleyecek. Eğer sigaranın faydasızlığını kavradıysanız su veya bir parça bitter çikolata sizi toparlayacaktır.

  1. Kriz günlerinden sonra ortamalama 4 dakika süren hatırlamalar olacak. Boş kalmayın. Boş insan sıkılır, sıkılan insan bağımlılığa açık hale gelir.
  1. Bir hafta sonra bol su içmenin yanında egzersize de başlarsanız 1 ay içinde nefes kapasitenizdeki değişiklik psikolojik faydaların yanında güzel bir artı olacak size.
  1. Ve son olarak yalnız değilsiniz. Devletimiz sigarayı bırakmak için destek vermekte. Sigaraya dönecek gibi hissederseniz koşun ve psikolojik destek alın.

Bir önceki yazımız olan Otizm Nedir? Nedenleri Nedir Ve Neler Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde Otizm, otizm nedir ve otizmin belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap