Depresyon Durumundan Nasıl Kurtulunur?

Depresyon Durumundan Nasıl Kurtulunur?

 

Sosyal hayatta karşılaşılan olumsuzluklar, hava değişimleri, ani travmalar kişileri etkilemektedir. Bu nedenler düşünme, hissetme, davranış biçimleri, duygu durumunda değişikliklere neden olmaktadır. Bazı durumlarda da görünürde hiçbir etki olmadan mutsuz ve ilgisiz hissetmeye başlayabilmektedir. Kişiler genel olarak mutsuzluk, değersiz olduğunu hissetme, kaygılı ruh hali, ağlama ve üzüntü nöbetleri, normal yaşantıdan keyif alamama belirtileri gösterdiklerinde depresyon etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Depresyon can sıkıntısından biraz daha fazlasıdır.

 

 

Depresyonu Tespit Etmek İçin Belirtiler

 

 • Günlük yaşamı sürdürürken ani ağlama nöbetleri, boğulma, boşlukta hissetme, umutsuzluk ve mutsuzluğun görülmesi,
 • Öfke nöbetleri, normalde gösterilemeyen duyarlılık veya ilgisizlik, hayal kırıklıkları, ani değişen ruh durumu,
 • Normalde sürdürülen faaliyetlere karşı ilginin kaybedilmesi veya azalma (Spor, hobi veya cinsellik),
 • Az veya aşırı uyuma isteği ya da uyku düzeninin bozulması,
 • Rutin işlerde gösterilen üşengeçlik veya enerji kaybı hali,
 • Kişinin yemek yeme düzeninin bozularak fazla veya az yeme,
 • Konuşma, düşünme bozuklukları,
 • Huzursuzluk, kendine acındırma, kendisini veya başkasını suçlama,
 • Yaşanmış olaylarda kendisi ile ilgili olmayan konularda suçluluk duyma, geçmiş hatalara odaklanma,
 • Kendine zarar verme veya zarar verme düşüncesi,
 • Hafıza problemleri, değerlendirme hatalarının sıklığı,
 • Fiziksel ve fizyolojik olarak tespit edilemeyen sırt, bel ve baş gibi ağrılar.

Depresyon Tedavisi

 

Kişi veya yakınları öncelikle bu etkilerin baş göstermesi ile harekete geçmelidir. Depresyon bir kişilik bozukluğu değil bir duygu durumu değişimidir. Depresyonda olan kişi veya yakınları bu durumun kısa zamanda düzeleceği, bunun hayatın normal işleyişi olduğu, değerli olduğu hissettirilmelidir. Kişinin içine iyice kapanmasına sebep olacak ısrarlı davranışlardan kaçınarak sosyal hayata davet edilmelidir. Olumlu düşünce gücü hatırlanarak sürekli bu düşünceden yararlanılmalıdır. Bunlar gerçekleştirilememesi durumunda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yardım alınsa bile kişinin çabası olmaması durumunda bu tedavi uzun sürecektir. Depresyondan kurtulabilmek mümkündür.

Spor Aktivitelerinde Bulunun

 

Depresyonda bulunan kişinin yapma isteği az, uyku ve boş durma isteği fazla olduğu için aktivitesini artırmalıdır. Boşta kalmak, bir şey yapmak için isteğin gelmesini beklemek depresyon seviyesini artıracaktır. Bu nedenle zevk alınabilecek, vakit geçirmekten hoşlanılacak faaliyetler yapılmalıdır. Açık havada yapılacak doğa yürüyüşleri, efor sarf ettirecek faaliyetler özellikle rekabet ve dikkat gerektirecek sporlar bu konuda yardımcı olacaktır. Bu sayede vücudunuz mutluluk hormonu salgılayarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fiziksel aktivite yaptığınız için uyku bozukluğuna da çare olabilmektedir.

 

Rekabet gerektiren sporlardan uzak durulması durumunda bir tenis raketi ile duvarda çalışmak bile oldukça fayda sağlayacağı görülecektir. Spor karşılaşmalarını stattan veya tribünden izlemek te yarar sağlayabilmektedir. Önemli olan o an için olumsuz düşünceden uzaklaşarak normal düşünme sağlanabilmesidir. Fiziksel aktivite için eğer vakit bulamıyor iseniz işe veya herhangi bir yere yürüyerek, bisikletle gitmede yarar sağlar.

 

Ailenize ve Yakınlarınızla Daha Fazla Zaman Geçirin

 

Aile fertleri, samimi arkadaşlarla daha fazla vaktin geçirilmelidir. Bu kişilerden görülecek ilgi ve sevgi olumsuz düşüncelerden uzaklaşmaya ve duygu durumunun iyileşmesine neden olmaktadır. Bu kişilerle sadece yan yana oturmak görünürde herhangi bir etkisi olmayacağı düşünülse de kişinin kendisini değersiz hissetme duygusunu ortadan kaldırır. Yakınlara ve arkadaşlara yapacakları işlerde yardım edilmesi durumunda aynı zamanda fiziksel bir aktivitede gerektireceğinden depresyonun etkilerinden birisi olan yapmama isteğini kıracaktır.

 

Aile veya arkadaşlarla yapılacak ev içi veya ev dışındaki faaliyetlerde bu konuda yarar sağlar. Piknik, aile yemeği, yakınları ziyaret, gezi yapılabilecek davranışlardan bazılarıdır. Tanınmayan kişilere yapılacak yardım kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu yardım maddi olabileceği gibi fizikselde olabilir. Alışveriş esnasında elinde fazla eşya olana öncelik vermek, kasiyere içten teşekkür etmek en basit yardım türlerindendir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Öz Saygı Nedir? Kişisel Gelişime Katkısı Nedir?

 

Kendinizi İfade Edin

 

Kendinizle baş başa kaldığınızda mutsuz eden ve davranışlarınızı etkileyen hususları ayna da ifade edin. Bu durum bazen aslında bu konunun ne kadar gereksiz olduğunu ortaya çıkarabilir. Ayna da konuşmak, ya da sesli söylemekle ilgili probleminiz var ise bu duyguları yazabilirsiniz. Yazdığınız olumsuzlukların yanında hayatınızdaki olumlu giden hususları da yazmayı ihmal etmeyin. Olumsuzlukları ve olumluları bir süre sonra tekrar okuyun. Bazılarına objektif olarak bakabilmenizi kendinizi ifade edebilmenizi sağlayacaktır. Bir süre sonra olumsuzluklara neden olan hususları maddelediğiniz de bu durumu ortadan kaldırıcı tedbirler alabilirsiniz. Yazdıklarınızı okurken kendinizi başka bir kişi yerine koyarak da düşünme oldukça yarar sağlayacaktır.

 

Geçmişteki Olaylara Çözümler Aramayın

 

Depresyonda olan kişiler geçmişte yaptıkları ile hesaplaşma içerisinde olmaktadır. Bu yapılanlar o an ki şartlarla yapıldığından şu anda ne kadar odaklanılırsa odaklanılsın herhangi bir çözüm sağlamayacaktır. Geçmişteki duruma odaklanma ve şu anda ona çözümler üretme bir paradokstur. Bu nedenle geçmişteki olay düşünülürken çözüm şu anda aranmamalıdır. Bunun yerine şu andaki davranışlara odaklanarak gelecekte aynı hatanın yapılmamasına çalışılmalıdır. Bunun için karşılaşılacak olaylarda gösterilecek tavırla ilgili hedefler listesi hazırlamak olumsuz düşüncenin önüne geçecektir.

 

Günlük olaylarda kendinizi zamanında ifade edin. Bu sayede olumsuz duyguların birikmesinin önüne geçersiniz. Bu ifade biçimi çatışmacı olmak yerine yönlendirici olmasına gayret edin. Bu sayede kendinize verdiğiniz değer artarak kendinizi depresyon etkilerinden korur veya depresyonunuzu giderecek adımı atarsınız. Depresyondan kurtulmak için adım atıldığında genellikle bazen olumsuz duyguların yoğunluğu artabilir. Bu durumda mücadeleden vazgeçmeyin. Bu gayet normal bir durumdur. Kendinize iyi gelen davranışları sürdürmeye gayret gösterin.

Hayvan veya Bitki Yetiştirin

 

Evcil hayvanlar depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Kedi, köpek, kuş, balık gibi bir hayvan alın. Bu hayvanın bakımı ve ilgilenme kendinizi iyi hissettirmeye oldukça yarar sağlar. Hayvan bakma konusunda tereddüt yaşanması halinde bitki yetiştirmekle de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Yetiştirilecek bitkiyi minyatür bitki, süs bitkisi olarak seçerek de ayrıca bir hobi edinebilirsiniz.

 

Olumsuz Duygulardan Uzaklaşın

 

Evde boşta yatakta veya başka alanda geçirdiğiniz süreyi azaltın. Ufak tefek tamiratlar, temizlik veya evin içini düzenleme olumsuz duygularınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Evdeki şeklin değişmesi bile olaylara bakış açınızı değiştirebilir.

 

Temizliğe önem verin. Saç bakımı, cilt bakımı giyim, duş alma kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu bakımların eksik yapılması diğer kişilerin size olan bakış ve davranışlarını da etkiler. Size yaklaşırken sorun sahibi gibi yaklaşarak tavsiyelerde bulunmaya başlarlar. Bu durum kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Bu nedenle göstereceğiniz özen başkalarının bu davranışları göstermesine engel olur. Sizinle normal diyalog kuracaklarından depresyonu yenmede bu diyaloglardan yararlanabilirsiniz.

 

Kokuların gücünden yararlanın. Güzel kokuların havaya verdiği ferahlatıcı etki kendinizi iyi hissetmenize sebep olmaktadır. Bu nedenle ev, iş yeri, kendi üzeriniz ve hatta yatak ucunuzda bulundurulacak koku size iyi gelecektir. Bu sayede olumlu düşüncelerinizin miktarı artarak içinizde hissettiğiniz huzursuzluğu yenebilirsiniz. Yapay kokulara alerjisi olan kişiler için ise taze çiçek veya bitki kokusu çözüm almaktadır. Ev ve iş yerinin havalandırılması da bu etkiyi sağlar.

 

Bulunduğunuz ortamı aydınlatın. Karanlık ve loş ışık depresif duyguları artırmaktadır. Evde perdelerinizi açın. Film veya televizyon izleme konusunda aydınlatılmış ortamları tercih edin.

 

Depresif duyguları artıran hususların başında bu etkileri artıracak sahneler izlemek gelmektedir. Bu nedenle internet ve sosyal medya kullanırken mutluluğunuz artıracak yönde kullanmanız da yarar vardır. Olumsuz düşünceye kapılan kişiler genelde aynı durumdaki kişileri merak ederek internette aramalarını bu yönde yapmaktadır. Bunun önüne geçemiyor iseniz bir müddet bu ortamdan uzak durun.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alışveriş Bağımlısı Olabilirsiniz!

 

Uykunuzu Düzenleyin

 

Uyku düzenlemesi yapın. Bu düzen başlarda zor olacaktır. Geç yatmak, geç kalkmak depresyonun sarmalına takılı kalmaya neden olmaktadır. Bu nedenle gün ışığında uyanık kalmak kendinizi iyi hissettirir. Uykunuz gelmemesi halinde nefes egzersizleri, süt içmek veya sabah belirli bir saatte uyku olsa bile yatağı terk etmek faydalıdır. Nefes egzersizlerini kendinizi kötü hissettiğinizde günlük hayatta da kullanabilirsiniz. Bunun için rahat pozisyonda 5 saniye derin nefes alıp 10 saniye içinizde tutma sonra 10 saniyede yavaş yavaş nefes verme egzersizini deneyebilir süreleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Gün içerisinde kendinizi kötü hissetmeseniz dahi bu tekniği denemekle büyük yarar sağlarsınız.

 

Hobi Edinin

 

Hobi edinin. Hobiler kişileri kendini iyi hissettirmede en çok başvurulan yöntemlerdir. Hobinin çok kapsamlı olması gerekmez. Bu nedenle kolay sizi sıkmayacak bir seçenekte karar kılın. Resim yapmak, balık tutmak, konsere gitmek, fantastik kitap okumak kolayca yapılabilecek türlerdendir. Sürükleyici fantastik kitap okuma birçok kişiyi içinde bulunduğu durumdan uzaklaştırarak farklı dünyaların büyüsü ile kendini cezbeder. Bu kitaplar ayrıca duygu ve hayal dünyanızı sarmalamaktadır. Bu türden kitap okuma isteği olmayan kişiler için beğendikleri şiir kitapları aynı etkiyi sağlayacaktır. Bu şiirlerden beğenilenler ezberlenmeye çalışılması dikkatinizi bu yönde toplayacağından özellikle sizi mutlu edecektir.

 

Şiir türü seçilirken de bu konuda doğa, kahramanlık türü şiirler seçilmesi önemlidir. Şiir türünü tercih etmeyen kişiler için ise hareketli pop parçaları, sanat müziği eserlerinin şarkı sözleri ezberlenebilir. Balık tutma birçok kişi tarafından rehabilitasyon olarak tercih edilmektedir. Bu etkiden yararlanmak için balık tutma gibi hobilerden yararlanılabilir. Resim yapmak kişileri rahatlatan ve duygularını tuval veya kâğıda dökebildiği hobiler arasındadır. Bu hobi için çok büyük uğraşılar gerekmemekte sadece kâğıt ve kara kalem yetebilmektedir.

 

Müzik aleti çalmakta ayrı bir hobi türüdür. Diğer hobi türlerine göre biraz daha uzun zaman harcamayı gerektirir. Müzik aletinin öğrenilmesi sonucu harcanacak değişik müzik türleri çalınabilir. Müzik eserleri ile duygular dile getirilebilmektedir. Maket yapmak veya puzzle yapmak tercih edilen hobi türleri arasındadır. Kişiler bu sayede üzerindeki baskıdan kurtulabilmektedir.

 

Plan Yapın

 

Zaman baskısı kişilerde depresyona neden olmaktadır. Zaman baskısı evden çıkma, işe yetişme, sınava hazırlık gibi nedenlerle oluşabilir. Bu durum depresyon seviyesinin artmasına neden olacağından bu sorunlarla baş edebilmek için plan yapın. Bu planı safhalara bölün. Böylelikle sorunun bütünüyle karşı karşıya kalmanızın önüne geçebilir ve baskıdan kurtulabilirsiniz.

 

Problemlerle karşılaştığınızda bu problemleri çözmek için formül kullanın. Formül ilk önce problemi detaylandırın. Sonra problemin analizini yapın. Analizin sonucunda problemin çözümü için zaman planı ortaya koyun. Hareket tarzlarınızı seçin. Hareket tarzlarınızı aşama aşama küçük hedeflere bölün. Hareket tarzlarınızı etkileyen faktörleri ortaya koyun. Sonuç hakkında ön göre de bulunun. Sonuç sizi memnun etmeyecekse analizinizi tekrar gözden geçirin. Bu aşamaları yazarak yapmanız size unutabileceğiniz durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

 

Sonuç hakkında memnun olacaksınız hareket geçin. Planınız tam anlamıyla esnek olsun. Değişen durumlara karşı yeni hareket tarzlarınızı belirleyerek planınızı güncelleyin. Bu sayede ilk karşılaştığınız anda içinden çıkılamayacak problemleri kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Bu formülü geçmişteki olaylar için kullanmayın keşke sözü kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde besin grupları ve saglikli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın