Depresyon Durumundan Nasıl Kurtulunur?

Sosyal hayatta karşılaşılan olumsuzluklar, hava değişimleri, ani travmalar kişileri etkilemektedir. Bu nedenler düşünme, hissetme, davranış biçimleri, duygu durumunda değişikliklere neden olmaktadır. Bazı durumlarda da görünürde hiçbir etki olmadan da kişiler kendilerini mutsuz ve ilgisiz hissetmeye başlayabilmektedir. Kişiler genel olarak mutsuzluk, değersiz olduğunu hissetme, kaygılı ruh hali, ağlama ve üzüntü nöbetleri, normal yaşantıdan keyif alamama belirtileri gösterdiklerinde depresyon etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere depresyon aslında can sıkıntısından biraz daha fazlasıdır.

Depresyonu Tespit Etmek İçin Belirtiler

 • Günlük yaşamı sürdürürken ani ağlama nöbetleri, boğulma, boşlukta hissetme, umutsuzluk ve mutsuzluğun görülmesi,
 • Öfke nöbetleri, normalde gösterilemeyen duyarlılık veya ilgisizlik, hayal kırıklıkları, ani değişen ruh durumu,
 • Normalde sürdürülen faaliyetlere karşı ilginin kaybedilmesi veya azalma (Spor, hobi veya cinsellik),
 • Az veya aşırı uyuma isteği ya da uyku düzeninin bozulması,
 • Rutin işlerde gösterilen üşengeçlik veya enerji kaybı hali,
 • Kişinin yemek yeme düzeninin bozularak fazla veya az yemesi,
 • Konuşma, düşünme bozuklukları,
 • Huzursuzluk, kendine acındırma, kendisini veya başkasını suçlama,
 • Yaşanmış olaylarda kendisi ile ilgili olmayan konularda suçluluk duyma, geçmiş hatalara odaklanma,
 • Kendine zarar verme veya zarar verme düşüncesi,
 • Hafıza problemleri, değerlendirme hatalarının sıklığı,
 • Fiziksel ve fizyolojik olarak tespit edilemeyen sırt, bel ve baş gibi ağrılar.

depresyon-2

Depresyon Tedavisi

Depresyondan kurtulabilmek mümkündür. Depresyon bir kişilik bozukluğu değil bir duygu durumu değişimidir. Kişi veya yakınları öncelikle yukarıda bahsettiğimiz depresyon belirtilerinin baş göstermesi ile harekete geçmelidir. Depresyonda olan kişiye ve yakınlarına bu durumun kısa zamanda düzeleceği, bunun hayatın normal işleyişi olduğu ve değerli olduğu hissettirilmelidir. Kişinin içine iyice kapanmasına sebep olacak ısrarlı davranışlardan kaçınarak sosyal hayata davet edilmelidir. Olumlu düşünce gücü hatırlanarak sürekli bu düşünceden yararlanılmalıdır. Bunlar gerçekleştirilememesi durumunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Uzmandan yardım alınsa bile kişinin çabası olmaması durumunda bu tedavi uzun sürecektir. Uzmanlar, depresyon tedavisi için ilaç ve psikoterapi ile birlikte aşağıda belirtilen hususlarında yerine getirilmesinin, depresyon tedavisinde kişinin daha çabuk iyileşeceğini belirtmektedir.

Depresyon Tedavisine Ek Olarak Yapılması Gerekenler

Spor Aktivitelerinde Bulunun

Depresyonda bulunan kişinin yapma isteği az, uyku ve boş durma isteği fazla olduğu için fiziksel aktivitesini artırmalıdır. Boşta kalmak, bir şey yapmak için isteğin gelmesini beklemek depresyon seviyesini artıracaktır. Bu nedenle zevk alınabilecek, vakit geçirmekten hoşlanılacak faaliyetler yapılmalıdır. Açık havada yapılacak doğa yürüyüşleri, efor sarf ettirecek faaliyetler özellikle rekabet ve dikkat gerektirecek sporlar bu konuda yardımcı olacaktır. Bu sayede vücudunuz mutluluk hormonu salgılayarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fiziksel aktivite aynı zamanda uyku bozukluğuna da çare olabilmektedir.

depresyon-3

Rekabet gerektiren sporlardan uzak durulması durumunda bir tenis raketi ile duvarda çalışmak bile oldukça fayda sağlayacaktır. Spor karşılaşmalarını tribünden izlemek bile yarar sağlayabilmektedir. Önemli olan o an için olumsuz düşünceden uzaklaşarak normal düşünme sağlanabilmesidir. Fiziksel aktivite için eğer vakit bulamıyor iseniz işe veya herhangi bir yere yürüyerek yada bisikletle gitmekte de yarar vardır.

Ailenize ve Yakınlarınızla Daha Fazla Zaman Geçirin

Aile fertleri ve samimi arkadaşlarla daha fazla vakit geçirilmelidir. Bu kişilerden görülecek ilgi ve sevgi olumsuz düşüncelerden uzaklaşmaya ve duygu durumunun iyileşmesine neden olmaktadır. Bu kişilerle sadece yan yana oturmak, görünürde herhangi bir etkisi olmayacağı düşünülse de, kişinin kendisini değersiz hissetme duygusunu ortadan kaldırır. Yakınlara ve arkadaşlara yapacakları işlerde yardım edilmesi durumunda aynı zamanda fiziksel bir aktivitede gerektireceğinden depresyonun etkilerinden birisi olan “yapmama” isteğini kıracaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ergenlerle İletişimimiz Nasıl Olmalıdır?

Aile veya arkadaşlarla yapılacak ev içi veya ev dışındaki faaliyetlerde bu konuda yarar sağlar. Piknik, aile yemeği, yakınları ziyaret, gezi yapılabilecek davranışlardan bazılarıdır. Tanınmayan kişilere yapılacak yardım kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu yardım maddi olabileceği gibi fizikselde olabilir. Alışveriş esnasında elinde fazla eşya olana öncelik vermek, kasiyere içten teşekkür etmek en basit yardım türlerindendir.

Depresyondan Kurtulmak İçin Kendinizi İfade Edin

Kendinizle baş başa kaldığınızda mutsuz eden ve davranışlarınızı etkileyen hususları ayna da ifade edin. Bu durum aslında bu konunun ne kadar gereksiz olduğunu ortaya çıkarabilir. Ayna da konuşmak, ya da sesli söylemekle ilgili probleminiz var ise bu duyguları yazabilirsiniz. Yazdığınız olumsuzlukların yanında hayatınızdaki olumlu giden hususları da yazmayı ihmal etmeyin. Olumsuzlukları ve olumluları bir süre sonra tekrar okuyun. Bazılarına objektif olarak bakabilmenizi, kendinizi ifade edebilmenizi sağlayacaktır. Bir süre sonra olumsuzluklara neden olan hususları maddelediğinizde bu durumu ortadan kaldırıcı tedbirler alabilirsiniz. Yazdıklarınızı okurken kendinizi başka bir kişi yerine koyarak düşünme de oldukça yarar sağlayacaktır.

Geçmişteki Olaylara Çözümler Aramayın

Depresyonda olan kişiler geçmişte yaptıkları ile hesaplaşma içerisinde olmaktadır. Bu yapılanlar o an ki şartlarla yapıldığından şu anda ne kadar odaklanılırsa odaklanılsın herhangi bir çözüm sağlamayacaktır. Geçmişteki duruma odaklanma ve şu anda ona çözümler üretme bir paradokstur. Bu nedenle geçmişteki olay düşünülürken çözüm şu anda aranmamalıdır. Bunun yerine şu andaki davranışlara odaklanarak gelecekte aynı hatanın yapılmamasına çalışılmalıdır. Bunun için karşılaşılacak olaylarda gösterilecek tavırla ilgili hedefler listesi hazırlamak olumsuz düşüncenin önüne geçecektir.

Günlük olaylarda kendinizi zamanında ifade edin. Bu sayede olumsuz duyguların birikmesinin önüne geçersiniz. Bu ifade biçiminin çatışmacı olmak yerine yönlendirici olmasına gayret edin. Bu sayede kendinize verdiğiniz değer artarak kendinizi depresyon etkilerinden korur veya depresyonunuzu giderecek adımı atarsınız. Depresyondan kurtulmak için adım atıldığında genellikle bazen olumsuz duyguların yoğunluğu artabilir. Bu durumda mücadeleden vazgeçmeyin. Bu gayet normal bir durumdur. Kendinize iyi gelen davranışları sürdürmeye gayret gösterin.

Hayvan veya Bitki Yetiştirin

depresyon-4

Evcil hayvanlar depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Kedi, köpek, kuş, balık gibi bir hayvan alın. Bu hayvanın bakımı ve ilgilenme kendinizi iyi hissettirmeye oldukça yarar sağlar. Hayvan bakma konusunda tereddüt yaşanması halinde bitki yetiştirmekle de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Yetiştirilecek bitkiyi minyatür bitki, süs bitkisi olarak seçerek de ayrıca bir hobi edinebilirsiniz.

Depresyon Tedavisi İçin Olumsuz Duygulardan Uzaklaşın

Evde boşta, yatakta veya başka alanda geçirdiğiniz süreyi azaltın. Ufak tefek tamiratlar, temizlik veya evin içini düzenleme olumsuz duygularınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Evdeki şeklin değişmesi bile olaylara bakış açınızı değiştirebilir.

Temizliğe önem verin. Saç bakımı, cilt bakımı, giyim, duş alma kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu temizlik bakımlarının eksik yapılması diğer kişilerin size olan bakış ve davranışlarını da etkiler. Size yaklaşırken sorun sahibi gibi yaklaşarak tavsiyelerde bulunmaya başlarlar. Bu durum kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Bu nedenle kendinize göstereceğiniz özen başkalarının size olumsuz davranışlar göstermesine engel olur. Sizinle normal diyalog kuracaklarından depresyonu yenmede bu diyaloglardan yararlanabilirsiniz.

Kokuların gücünden yararlanın. Güzel kokuların havaya verdiği ferahlatıcı etkisi kendinizi iyi hissetmenize sebep olmaktadır. Bu nedenle ev, iş yeri, kendi üzerinizde ve hatta yatak ucunuzda bulundurulacak koku size iyi gelecektir. Bu sayede olumlu düşüncelerinizin miktarı artarak içinizde hissettiğiniz huzursuzluğu yenebilirsiniz. Yapay kokulara alerjisi olan kişiler için ise taze çiçek veya bitki kokusu çözüm olmaktadır. Ev ve iş yerinin havalandırılması da bu etkiyi sağlar.

Bulunduğunuz ortamı aydınlatın. Karanlık ve loş ışık depresif duyguları artırmaktadır. Evde perdelerinizi açın. Film veya televizyon izleme konusunda aydınlatılmış ortamları tercih edin.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dostluk Nedir?

Depresif duyguları artıran hususların başında bu etkileri artıracak sahneleri izlemek gelmektedir. Bu nedenle internet ve sosyal medya kullanırken mutluluğunuzu artıracak yönde kullanmanız da yarar vardır. Olumsuz düşünceye kapılan kişiler genelde aynı durumdaki kişileri merak ederek internette aramalarını bu yönde yapmaktadır. Bunun önüne geçemiyor iseniz bir müddet bu ortamdan uzak durun.

Uykunuzu Düzenleyin

Uyku düzenlemesi yapın. Bu düzen başlarda zor olacaktır. Geç yatmak, geç kalkmak depresyonun sarmalına takılı kalmaya neden olmaktadır. Bu nedenle gün ışığında uyanık kalmak kendinizi iyi hissettirir. Uykunuz gelmemesi halinde nefes egzersizleri, süt içmek veya sabah belirli bir saatte uyku olsa bile yatağı terk etmek faydalıdır. Nefes egzersizlerini kendinizi kötü hissettiğinizde günlük hayatta da kullanabilirsiniz. Bunun için rahat pozisyonda 5 saniye derin nefes alıp 10 saniye içinizde tutma, sonra 10 saniyede yavaş yavaş nefes verme egzersizini deneyebilir süreleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Gün içerisinde kendinizi kötü hissetmeseniz dahi bu tekniği denemekle büyük yarar sağlarsınız.

Hobi Edinin

Hobiler kişileri kendini iyi hissettirmede en çok başvurulan yöntemlerdir. Hobinin çok kapsamlı olması gerekmez. Bu nedenle kolay, sizi sıkmayacak bir seçenekte karar kılın. Resim yapmak, balık tutmak, konsere gitmek, fantastik kitap okumak kolayca yapılabilecek hobi türlerindendir. Sürükleyici fantastik kitap okuma birçok kişiyi içinde bulunduğu durumdan uzaklaştırarak farklı dünyaların büyüsü ile kendini cezbeder. Bu kitaplar ayrıca duygu ve hayal dünyanızı sarmalamaktadır. Bu türden kitap okuma isteği olmayan kişiler için beğendikleri şiir kitapları aynı etkiyi sağlayacaktır. Bu şiirlerden beğenilenleri ezberlemeye çalışmak dikkatinizi bu yönde toplayacağından özellikle sizi mutlu edecektir.

Şiir türü seçilirken de bu konuda doğa, kahramanlık türü şiirler seçilmesi önemlidir. Şiir türünü tercih etmeyen kişiler için ise hareketli pop parçaları, sanat müziği eserlerinin şarkı sözleri ezberlenebilir. Balık tutma birçok kişi tarafından rehabilitasyon olarak tercih edilmektedir. Bu etkiden yararlanmak için balık tutma gibi hobilerden yararlanılabilir. Resim yapmak kişileri rahatlatan ve duygularını tuval veya kâğıda dökebildiği hobiler arasındadır. Bu hobi için çok büyük uğraşılar gerekmemekte sadece kâğıt ve kara kalem yetebilmektedir.

Müzik aleti çalmakta ayrı bir hobi türüdür. Diğer hobi türlerine göre biraz daha uzun zaman harcamayı gerektirir. Müzik eserleri ile duygular dile getirilebilmektedir. Maket yapmak veya puzzle yapmak tercih edilen hobi türleri arasındadır. Kişiler bu sayede üzerindeki baskıdan kurtulabilmektedir.

Plan Yapın

Zaman baskısı kişilerde depresyona neden olmaktadır. Zaman baskısı evden çıkma, işe yetişme, sınava hazırlık gibi nedenlerle oluşabilir. Bu durum depresyon seviyesinin artmasına neden olacağından bu sorunlarla baş edebilmek için plan yapın. Bu planı safhalara bölün. Böylelikle sorunun bütünüyle karşı karşıya kalmanızın önüne geçebilir ve baskıdan kurtulabilirsiniz.

Problemlerle karşılaştığınızda bu problemleri çözmek için bir formül kullanın. Formülde ilk önce problemi detaylandırın. Sonra problemin analizini yapın. Analizin sonucunda problemin çözümü için zaman planı ortaya koyun. Hareket tarzlarınızı seçin. Hareket tarzlarınızı aşama aşama küçük hedeflere bölün. Hareket tarzlarınızı etkileyen faktörleri ortaya koyun. Sonuç hakkında ön görü de bulunun. Sonuç sizi memnun etmeyecekse analizinizi tekrar gözden geçirin. Bu aşamaları yazarak yapmanız size unutabileceğiniz durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Sonuç hakkında memnun olacaksanız harekete geçin. Planınız tam anlamıyla esnek olsun. Değişen durumlara karşı yeni hareket tarzlarınızı belirleyerek planınızı güncelleyin. Bu sayede ilk karşılaştığınız anda içinden çıkılamayacak problemleri kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Bu formülü geçmişteki olaylar için kullanmayın keşke sözü kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde besin grupları, dengeli beslenme ve sağlıklı beslenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap