ERGENLERLE İLETİŞİMİMİZ NASIL OLMALIDIR?

Ergenlerle İletişimimiz Nasıl Olmalıdır?

Ergenlik çağında çocuğu olan hemen her aile ergenlerle iletişimimiz Nasıl Olmalıdır sorusuna cevap arıyor. Ergenlerle İletişim günümüzün en büyük sıkıntılarından bir tanesidir. Eskiden üzerinde çok durulmayan bu konu okuma yazma düzeyimizin artması, sosyal medya, televizyon ve internetin gelişimi ile ergen bir birey ile nasıl iletişim kurmamız gerektiği konusunda halkımız biraz daha duyarlı olmaya ve daha fazla araştırmacı olmaya başladı.

Ergenlerle İletişimimiz konusunu işlerken  öncelikle ergenlik döneminden kısaca bahsetmek gerekecek. Ergenlik dönemi nedir, adlı makalemi okuyarak ergenlik dönemi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. ergenlerle iletişimimiz nasıl olmalıdır, ne tür davranışlar sergilemeliyiz gibi sorulara bu makalemizde yanıt arayacağız.

Ergenlerle İletişimimiz Neden Bu Kadar Önemli?

Ergenlik dönemi bireyin sadece fiziki gelişimi ile sınırlı kalmayıp, zihinsel yetenekler, düşünce biçimi, kişiliği ve ahlak algıları ile de değişim içindedir. Bu neden ile ergenlik sürecinde olan birey hem kendisini algılamada hem de çevresinde olanların algılanmasında ciddi farklılıklar yaşamaktadır. Bu farklılıklardan dolayı da ergen birey zaman zaman aile fertleri, öğretmenleri ve diğer yetişkin insanlarla zaman zaman çatışmaya girer. Eğer bu çatışma dönemlerinde ergenlerle iletişimimiz zayıf kalırsa çatışmalar daha büyük kavgalara dönüşebilir. Bu da ergenlik çağındaki bireyin bu dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmesini engeller ve bu da üzücü sebepler doğurabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Astım Tedavi Edilebilir Mi?

Doğal bir süreç içinde olan ergen bireye karşı ebeveyn ve çevredeki diğer büyük yaşta bireyler açısından yanlış algılanıp yapılmaması gereken müdahalelerde bulunabiliyorlar. Ergenliğin yanlış bir sürece gitmemesi ve doğal gelişiminde devam etmesi için ergenlerle iletişimimiz ve onlara yapılan müdahaleler oldukça önemlidir.

Unutmayalım ki bir zamanlar hepimiz ergenlik döneminden geçtik ve ne kadar zor bir dönem olduğunu hemen hemen herkes çok iyi biliyor. Bu yüzden ergenlik dönemindeki bir bireye yaklaşımımızda bunu göz ardı etmemeli ve buna göre davranmalıyız. Bir bireyin ergenlik dönemini olumlu anlamda daha iyi atlatabilmesi için gerekirse bir uzman tavsiyesi almalıyız.

 

Nasıl Tepkiler Vermeliyiz?

 

-Ergenlikte benlik arayışında olan bireye zaman ayrılması, karar süreçlerine katılımının sağlanması ve düşüncelerini ifade edebilmesi için teşvik edilmesi oldukça önemlidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalp Yetmezliği Nedir? Nasıl Önlenir?

 

-Ergenin kendisini var etmesine ve ifade etmesine olanak sağlamalı ve ona rehberlik etmeliyiz.

Ebeveynlerin sıklıklar kullandığı ‘Ben senin yaşındayken’ gibi ergen birey ile kuşak çatışması yaratan cümleler kurmamaya özen göstermeliyiz.

 

-Yapmamamız gereken diğer bir önemli husus ise başkalarının yanında onu eleştirmekten ve uyarmaktan kaçınmalıyız. Özellikle aile bireyleri ergen bireyi sürekli başkalarının çocukları ile kıyaslayıp onları yermekten kaçınmazlar ama bu durum da ergen çocuk ile iletişimi bozar ve ilişkiyi zedeler.

 

-Bu dönemdeki bireyin mutlaka mahremiyetine saygı gösterin (odasını, günlüğünü, telefonunu vb. karıştırmayın).

 

-En önemlisi de kendisini sevdiğinizi, ona değer verdiğinizi ve ona güvendiğinizi gösterin. Yaşadığı her şeyi rahatlıkla sizinle paylaşabileceği güven ortamını oluşturun. Bu sayede yaşadığı olumsuz olaylarda sizden kolaylıkla destek alabilir.

 

Bir önceki yazımız olan BEYNİN GİZEMİ VE İNSANA OYUNLARI başlıklı makalemizde beynimizi güçlendirmek, Beynin Gizemi ve düşünerek zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın