Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu

Kişisel Gelişim ve Yaşam Koçluğu Bireye Ne Kazandırır?

Kişisel gelişim ve yaşam koçluğu denilince, son dönemlerin en popüler soruları arasında yer alan “yaşam koçu nedir ne yapar?“, hayatında radikal yenilikler yapmak isteyenler için cevabı bulunması gereken konular arasındadır. Koçluk hizmet alan kişiler; kendilerini keşfetmekle kalmaz, aynı zamanda farkındalıklarını artırarak, sahip oldukları potansiyeli daha rahat bir şekilde ortaya çıkarma becerisini de kazanırlar. Hedeflere uygun olarak sürdürülen ve bir nevi yol arkadaşlığı olan koçluk, interaktif bir şekilde sürdürülerek etkili sonuçlar elde edilebilir.

Teknolojide yaşanan gelişmelere ek olarak bilgiye erişimdeki kolaylıklar, hayatın farklı alanlarında yaşanan değişikliklere ayak uydurma zorunluluğunu da beraberinde getirir. Günlük hayatta yaşadıkları gelişmeleri doğru ve yeteri kadar yönetemeyen kişiler, yaşamak istedikleri değişim için bir bilene danışabilir ve kendine yol gösterici olmasını isteyebilir. Konusunda deneyimi kişisel gelişim ve yaşam koçluğu uzmanları;

* Yaşam dengesinin kurulmasını,

* Farkındalıkların artırılmasını,

* Sahip olunan potansiyelin ortaya çıkmasını ve gelişimini destekler.

Kişisel Gelişim ve Yaşam Koçluğu Nedir? Ne Yapar?

kisisel-gelisim-ve-yasam-koclugu-2

Profesyonel anlamda verilen koçluk hizmeti kapsamında; günlük hayata dair sıra dışı sorular sorma becerisini elde eden bireyler, kendilerini her zaman ileriye taşıyacak hedefler belirleyerek kısa zaman içinde ciddi bir yol kat ederler. Planlı bir şekilde sürdürülen ikili ilişkide; odaklanma, öğrenme ve gelişme birlikte yürütülür. Bir yerden bir yere gitmenin önemli olduğu hayatta bazı kestirme yolları kullanma becerisini kazanmak, hayatta karşılaşılan zorlukların üstesinden gelme becerisinin de artmasını sağlar.

Kişinin önüne çıkan engelleri daha rahat görmesini, doğru bir şekilde analiz etmesini ve daha sonra da kendi içinde çözme becerisini geliştiren sistem sayesinde hayat daha yaşanılır bir hal alır. Başarıya giden yolda karşınıza çıkacak olan engelleri tek tek aşmak için sarf edilen çaba, yaşamdan zevk alma isteğini de geliştirecektir. Çevresindeki kişilerle daha etkili bir iletişim sürecine girecek olan bireyler kaybettikleri huzurlu yaşama kısa vadede kavuşabilirler.

Arzu edilen hayat standartlarına ulaşmak için daha doğru hedefler belirleyebilen kişiler, istedikleri değişimi yakalayarak çağın gerisinde kalma endişesinden de kurtulurlar. Peki, yaşam koçu nedir ne yapar? Değişim yolculuğunda ilk önce kişinin kendine olan inancının gözle görülür olmasını sağlayan koçlar daha sonra süreç içinde en büyük ihtiyaç olan motivasyonun temellerini atar ve sağlamlaştırırlar. Öz disiplini tesis eden ve daha sonra da yavaş yavaş artıran süreç içinde önceliklerini daha doğru belirleme becerisini elde eden bireyler kendilerine olan güvenlerini yeniden kazanırlar.

Yaşam koçuyla çalışmanın faydaları nelerdir?

kisisel-gelisim-ve-yasam-koclugu-3

Kendi başına adım atmayı öğrenen bireyler ertelemeyi bırakarak işe başlar. Anı yaşamanın önem ve anlamının keşfedilmesi kişilerde kaybedilecek zaman olmadığının anlaşılmasına etki gösterir. Karşısındaki kişiyi etkili bir şekilde dinlemeyi öğrenen kişiler aynı zamanda anlamaya ve empati kurmaya da daha meyilli olur. Bu şekilde sadece belirledikleri hedefe ulaşanlar, sahip oldukları potansiyeli daha iyi kullanarak yaşam dengelerini daha doğru bir şekilde sağlayabilirler. Kendi yaşamının lideri olmayı öğrenmek pek çok konuda yaşanan zorlukların altından daha kolay kalkılmasında da etkili olur.

Hayattan ne beklediğini tam olarak belirleyemeyen ama bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanan kişiler, değişim cesaretini kendisinde bulamayanlar ve sahip olduğuyla yetinmeyip daha fazlasını isteyenler koçluk hizmeti almak için doğru kişilerdir. Buna rağmen ne istediğini çok iyi bilen, değişim için harekete geçmiş, başkalarının fikrine önem vermeyen ve değişmek istemesine rağmen asla yardım kabul etmeyenler için kişisel gelişim hizmeti almanın hiçbir faydası olmaz.

Kimler Yaşam Koçu Olabilir? Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gereklidir?

kisisel-gelisim-ve-yasam-koclugu-4

Belli bir eğitim ve sertifika programının ardından yaşam koçu olunabilir. Geleceğin kişisel gelişim ve farkındalık ile değişeceğine inanan kişiler alacakları eğitimde öncelikle kendilerini yakından tanıma becerisini geliştirir. Bakış açısını değiştirmekle kalmayan aynı zamanda çeşitlendirerek zenginleştiren adaylar, süreç içerisinde yaşam koçu olmak için ne gerekli sorusuna da yanıt bulabilirler. İşinden memnun olmayan ve bunu değiştirmek isteyen kişiler kariyer hedeflerini değiştirerek kendilerini farklı bir alanda yetiştirebilirler.

Daha fazla potansiyeli olduğunu bilen ve yaptığı işte ya da günlük hayatında bunu yeterince değerlendiremediğini ve kullanamadığını hissedenler, alacakları eğitim ile değişimi başlatabilir ve yaşayacakları yeni hayatın tadını çıkarmaya başlayabilirler. Kurumsal firmalarda orta ve üst düzey yöneticiler de koçluk eğitimi alarak önce kendilerini daha sonra da kendilerine bağlı çalışan personelin iş performansı üzerinde kalıcı değişiklikler yapabilirler. İletişim gücünü ortaya çıkarmak ve etkili bir şekilde kullanmak isteyenler yaşam koçluğunda hedefledikleri kariyerin basamaklarını daha hızlı adımlarla çıkabilirler.

Koçluk becerilerinin artırılmasının önemi: Eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren kişiler alacakları eğitimin ardından;

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İletişim Nedir? Basit İletişim Kuralları Nelerdir?
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beyin Geliştirme

* Müşterileri ile kuracakları iletişimin kalitesini artırır,

* Hedefe ve sonuca odaklı çalışma becerisini geliştirir ve

* Hem danışan sayısını hem de mutlu müşteri portföylerini zenginleştirebilirler.

Belli bir alanda uzmanlaşan bireyler; ilişki koçu, yaşam koçu, takım koçu, öğrenci koçu, satış koçu veya yönetici koçu olabilirler.

Eğitimin temelinde; etkin ve çözüme odaklı çalışma becerisi yatar. “Bir sorun varsa çözümü de mutlaka vardır” felsefesine dayalı olarak sürdürülen eğitim içerikleri ile beden dili gelişirken iletişim becerileri de en üst seviyeye çıkarılır. Bu alanda kullanılan teknikler, dokümanlar ve eğitim sistemleri eşliğinde zenginleştirilen süreç, teknolojik gelişmelerle desteklenerek her adayın maksimum fayda sağlayarak mezun olması hedeflenir. Kurumdan kuruma değişiklik gösteren koçluk eğitim süreleri 160 saat ve 20 güne kadar çeşitlendirilebilir.

Kendi doğru ve yanlışlarını danışanına aktarmak yerine sorduğu sorularla kişinin kendisi için en doğru olanı bulmasını sağlayan kişisel gelişim ve yaşam koçluğu yapanlar, sürecin yüksek bir motivasyon eşliğinde gerçekleşmesini sağlamak için karşılarındaki kişinin konuya odaklanmasını, stratejik düşünebilme becerisini ve en önemlisi kendisi için en doğru olanı seçme yeteneğini her ortam ve şartta kullanabilmesine önderlik eder. Konusunda deneyimli ve etkin bir yaşam koçu ile çalışarak siz de yeni bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan İş Yerinde Motivasyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap