MOTİVASYONUN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Motivasyonun Hayatımızdaki Önemi

 

Motivasyonun hayatımızdaki önemini incelemeden önce biraz motivasyondan söz edelim. İnsan doğduğu andan itibaren büyük bir rekabet ve savaşın içerisine sürüklenir. Sürekli olarak değişkenler gelişmeye devam eder ve bu süreç içerisinde başarı elde edebilmek için, mutlaka psikolojik açıdan her daim hayatın olumlu yanlarına bakmaya çalışmak gerekir. Elbette bu süre çocukluk döneminde alınan sorumluluk ile birlikte başlar ve zamanla daha zorlu bir sürecin içerisine girmekle devam eder. Tabii bu aşamaları başarılı şekilde atlatabilmek için motivasyon büyük bir yer kaplar. Çünkü hayat sadece bu zorlu kısımlardan oluşmaz.

 

Aynı zamanda insanın farklı dönemlerde gerçekleştirdiği ve hoş vakit geçirdiği uğraşlar, zaman ayırdığı sevdikleri vardır. Mutlaka hayat içerisinde herkes kendisine özel bir vakit ayırmalı ve motive olmak için bunları değerlendirmelidir. Elbette bu aktiviteler kişiden kişiye değişir ve bunlar olumlu biçimde kullanıldığı zaman motivasyonun hayatımızdaki yeri ne kadar önemli anlaşılır.

 

Başarı İle Motivasyon Paralel İlerler

 

Hayat insanın yapmak zorunda olduğu ve yapmak istediği şeylerin bütündür. Ancak bunları doğru ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmek adına motivasyon büyük bir önem arz eder. Bu durum yaşam içerisinde pek fazla hissedilmez ancak motive olmak yapılması gereken işler adına büyük bir olumlu katkı sağlar. Bu şekilde motivasyonun hayatımızdaki yeri kalite bakımından yüksek bir etki ettiği vakit, yine yapılacak işlerin ve zamanın kalitesini arttırmaktadır. Burada aslına bakılırsa dikkat edilmesi gereken en büyük motivasyon, hayatın çok fazla ciddiye alınmamasıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boyun Ağrısı, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

 

Elbette gerçekleştirilmesi gereken işlerin en doğru şekilde ve kaliteli biçimde yapılması büyük bir önem taşırken, bunu sağlarken motive olmak adına insan, böyle bir seçeneği çok fazla hayatının içerisine doldurmamalıdır. Bu şekilde heyecanlanmadan, herhangi bir stres altına girmeden ve baskı oluşmadan motivasyonun hayatımızdaki yeri ile bizi daha büyük başarılara sürükleyebilir.

 

Tabii burada unutulmamalı ki psikolojik açıdan sürekli olarak motive halde bulunmak, kişinin fiziksel yapısına da paralel olarak etki yapmaktadır. Yani bir moral bozukluğu ya da aşırı üzgün bir hal vücudun farklı organlarını da etki yapmakta ve hormonal açıdan kişinin hastalanmasına sebep olabilmektedir. O yüzden mutlaka içsel ve dışsal motive edici etkenler dikkate alınmalı, durumun olumlu yanları ayıklanarak hayatın içerisine katılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Egzama Hakkında Ne Biliyoruz?

 

İçsel ve Dışsal Motivasyon

 

Özellikle sosyal ve bilişsel gelişime pozitif anlamda etki sağlayacak durum daha çok içsel motivasyon olarak tabir edilebilir. Bu kapsamda çevresel etkenler kişinin kendi ruh hali yapısında farklı etkilere sebep olabilmektedir. Bu durum olumlu ya da olumsuz şekilde ortaya çıkabilir.

 

Burada kişi tatmin hissinden ve alınan bir hazdan farklı bir dış etken söz konusu değil ise içsel motive olmak bu anlamda ön plana çıkmaktadır. Fakat kişinin kendi dışında yaşanabilecek bir kaynaktan gelen etki ise dışsal motive olarak dikkat çeker. Burada örneğin çalışanlar ya da öğrenciler konusunda başarının arkasından gelecek bir hediye olumlu yönde etki yapabilir ve motivasyonun hayatımızdaki yeri açısından bunun ne kadar önemli olduğunu açık bir şekilde gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan ERGENLERLE İLETİŞİMİMİZ NASIL OLMALIDIR? başlıklı makalemizde Ergenlerle Iletisimimiz, ergenlik ve ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın