KİLO VERMEK İÇİN MOTİVASYON

Kilo Vermek İçin Motivasyon:

 

Zayıflamak için diyete başlamak istiyorsunuz. Fakat kilo verememe, diyeti uygulayamama ya da diyet bittikten sonra verilen kiloları geri almaya korkuyorsanız. Kendinizi motive etmek kilo vermek için atılan en büyük adım olacaktır. Yaşamınız içerisinde, ufak değişiklikleri yavaş bir şekilde yaparak kilo problemi halledilirse, verilen kilo geri alınmaz. Yani zayıflamak için motivasyon gerek. Fakat ani ve hızlı değişimler motivasyon eksikliği sonrası diyeti bırakmak ile sonuçlanır.

 

Kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Uyumayı çok seven biri iseniz sabahın 6:00’sında kalkıp kahvaltı yapmaya kendinizi zorlarsanız sonuç pek tatmin edici olmayacaktır. Bu sebepten yapacağınız değişiklikler ani bir şekilde değil de yavaş bir şekilde olursa adapte olmanız o kadar sağlıklı olacaktır. Diyette motivasyon nasıl sağlanır sorusuna cevap olarak;

Kilo Vermek İçin Motivasyon Sağlama İpuçları Nelerdir?

-Mutluluğun yollarını öğrenmek

Yaptığınızda mutlu olduğunuz bir iş, daha iyi bir sonuç verecektir. Her insan için mutlu olmak farklılık göstermektedir. Bu durum da kapı yeniden kendinizi tanımaya açılmaktadır. Neler ile mutlu olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Arkadaşlarınız ile fikir alışverişi yapın, farklı bir şey denemek de sizi mutlu edebilir. Yemek yapmak, sinemaya gitmek, yürüyüş yapmak, seyahat etmek gibi birçok aktivite mevcut. Sizi mutlu edenleri listeleyin, belirlediğiniz aralıklar ile yapın. Mutsuz olursanız sürekli diyeti düşünebilir, yemediğiniz yemeklere içlenebilir ya da bitmeyecek bir yolda hissedebilirsiniz. Bu durum diyetinizi büyük bir eziyete dönüştürerek, kilo vermek mümkün olmaz.

-Haftada Bir Gün Kaçamak

Böyle bir zayıflamak için motivasyon maddesi bir çok insanı mutlu edecektir. Etmeli de, birinci madde gereği mutlu olmak gerekmektedir. Kendi belirlediğiniz günde sevdiğiniz besini tüketin, kısıtlama olmadan tüketin ki bu kaçamak haftada ikiye çıkmak zorunda kalmasın.

-Kendini Tanımak

Kendinizi tanımak her durumda büyük bir öncelik ve artı sağlamaktadır. Size hangi besinlerin kötü ve ya iyi geldiğini bilirseniz diyetiniz çok sağlıklı olacaktır. Diyette motivasyon nasıl sağlanır? Sorusuna en büyük cevaplardandır. Çünkü size iyi gelen besinler, zayıflamak için motivasyon arttırmaya yaracaktır.

 

KILO VERMEK

-Hedef Belirlemek

Ulaşması zor bir hedef belirlemek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Hedefinizi, planlara bölerek ilerlemeniz daha iyi bir sonuç sağlar. Örnek olarak, 10 kilo bir hedef belirleyip hedefinize ulaştığınızda üstüne bir 10 kilo daha koymanız olacaktır. Bir anda 20 kilo vermek gibi bir hedef yıldırıcı olabilir.

-Günlük Tutmak

Birçok insanın üşeneceği bir madde olmaktadır. Fakat günlük tutan insanların daha kolay zayıfladığı bilinmektedir. Diyette motivasyon nasıl sağlanır sorusunu arayanların karşısına çıktığında, zaman çalan olarak göze batan bu madde aslında sizden büyük bir zaman çalmamaktadır. Ayrıntılı bir şekilde not aldığınızda neyin fazla, neyin eksik olduğunu anlamak size çok büyük bir yarar sağlayacaktır. Eksikleri kapatarak ve fazlalıkları kısarak diyetinizin sağlını artırmış olmak ile birlikte farklı besin tüketmenizi sağlar. Bu farklı besin tüketme durumu monoton bir diyetten uzak durmanızı sağlamaktadır.

-Egzersiz

Çok hareket etmek demek, kalori yakım işleminin de çok olduğunu göstermektedir. Bu durum ise diyette özgürlüğünüzü belirlemektedir. Metabolizması çalışmayan insanlar, çok sıkı diyetler ile zayıflamaya çalıştıklarından zorlanırlar. Fakat metabolizmasını hızlandıran insanların diyeti çok sıkı olmamakla birlikte çok daha yararlı bir diyet olacaktır. Bu egzersizlerin çok sıkı olmasına gerek yoktu. Yürüyüş bile etkili olacaktır. Zayıflamak için motivasyon maddelerinde devamlılığı sağlayacak olandır.

-Yeşil Çay

Yeşil çay tüketimi metabolizmayı hızlandıran bir diğer faktördür. Günde iki kez tüketmek kilo vermek için girilen yolda, metabolizmayı hızlandırarak geri dönmemenizi sağlar.

-Su Tüketimi

Su tüketimi sağlık açısında her zaman ilk planda olacaktır. Su yaşam demektir. Gün içerisinde 3-4 litre su tüketimi sağlığınıza, metabolizmanıza iyi gelecektir. Bu su tüketim miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Fakat su hep tüketilmelidir.

-Tartılmak

 Aşırı kilo takıntısı, zayıflamak için psikolojik destek almanıza sebep olacak kadar büyük bir problem olabilmektedir. Bunu önlemek için kilonuzu takip edin ve değişimleri not alın. Bu durum takıntınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

-Hatalarınızı Görmezden Gelmeyin

Zayıflamak oldukça uzun bir süreç olabilmektedir. Bu uzun süre içerisinde hatalar olabilmektedir. Fakat bu hataları görmezden gelirseniz, sürekli bir hal almaya başlayarak diyetinize zarar olabilir. Bu sebep ile hatalarınızı kabul edin ve düzeltin.

-Aç Halde Alışveriş Yapmayın

Aç olarak yapılacak bir alışveriş esnasında, gereksiz bir şekilde alınabilecek birçok ürün olabilir. Kurduğunuz zayıflamak için motivasyon açısından pek iyi bir durum olmayacaktır.

Zayıflamak için yola çıktınız ve diyette motivasyon nasıl sağlanır? Sorusunun cevabını da öğrendiniz. Fakat psikolojik olarak hazır hissetmiyorsanız. Zayıflamak için psikolojik destek şeklinde olan önerilere bir göz atmalısınız.

Psikolojik Öneriler

Diyetinizin sağlıklı bir şekilde geçmesini istiyorsunuz. Fakat psikolojik davranışlarınızı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, öncelikle telaşa kapılmamalısınız. Zayıflamak için psikolojik destek niteliğinde öneriler;

-Doyduğunu Anlamak

Doyduğunuzu anladığınız an yemeği bırakmak en mantıklı davranış olmaktadır. Çünkü doyduktan sonra besin alımına devam etmek. Kilo artımına sebep olacaktır. Yemeklerin kalarak, israf olmasını istemiyorsanız. Yemeği yetecek kadar yaparak, tabak porsiyonunu küçültebilirsiniz. Geçen zaman ile birlikte küçük porsiyon ile doymaya başlayarak daha kolay bir şekilde zayıflayabileceksiniz.

-Üzüntü Sonrası Kendinizi Yemek Yerken Bulmayın

 Özellikle kadınların yaptığı bu hareket çok yanlış bir durumdur. Üzüntü sonrası tüketilen çikolatalar ve abur cuburlar kilo artışına sebep olacaktır. Yaşadığınız kötü durum sonrası yemek yerine, sevdiğiniz bir aktivite yapmak, yürüyüşe çıkarak temiz hava almak, müzik dinlemek, kitap okumak gibi şeyleri yaparak üzüntünüzü ve üzüntü içerisinde yemek tüketme konularını kafanızdan uzaklaştırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla iletişime geçerek ve dertlerinizi anlatarak azaltmanızda başka bir seçenektir.

-Doğru Şekilde Ödüllendirmek

 Zayıflamak için psikolojik destek niyetinde önerileri arasında en önemlisi olduğu denilebilir. Zor geçen bir süreci tamamladığında insanlar kendilerini ödüllendirmeye yönelmektedir. Bu genel olarak sevilen bir besin ya da kalorisi yüksek şekilde tatlı olmaktadır. Fakat ödüllendirmeler illa besin olacak diye bir durum bulunmamaktadır. Sinemaya gitmek, konsere gitmek gibi aktiviteler ile kendini ödüllendirmek daha iyi bir seçenektir.

-Sakin Kalmak

Yoğun bir iş temposunda çalışmaktasınız ve yemek yemeye vakit ayıramadınız. Abur cubur atıştırmak yerine kalorisi düşük olan besinler tüketmelisiniz. Besin tüketimini normal öğün zamanlarında, küçültülmüş porsiyon şeklinde ve acele etmeden tüketin. Stres içerisindeyken hafif besinler tüketmeye özen gösterin. Çünkü zaten stres ile yorulan beden, ağır besinler ile daha çok yorulabilmektedir.

Dilerseniz buraya tıklayarak diyet ve motivasyonun önemi hakkında bilgiler alabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  EVLİLİKTE YAŞANAN TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Egzama Hakkında Ne Biliyoruz?

Bir önceki yazımız olan KİŞİSEL GELİŞİM VE YAŞAM KOÇLUĞU başlıklı makalemizde Kimler Yaşam Koçu Olabilir, Kişisel gelişim ve yaşam koçluğu ve Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gereklidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın