Kilo Vermek İçin Motivasyon

Zayıflamak için diyete başlamak istiyorsunuz. Fakat kilo verememe, diyeti uygulayamama ya da diyet bittikten sonra verilen kiloları geri almaya mı korkuyorsunuz? Bunun için kendinizi motive etmek kilo vermek için atılan en büyük adım olacaktır. Yaşamınız içerisinde, ufak değişiklikleri yavaş bir şekilde yaparak kilo problemi halledilirse, verilen kilo geri alınmaz. Yani zayıflamak için motivasyon gerek. Fakat ani ve hızlı değişimler motivasyon eksikliği sonrası diyeti bırakmak ile sonuçlanır.

Kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Uyumayı çok seven biri iseniz sabahın 6:00’sında kalkıp kahvaltı yapmaya kendinizi zorlarsanız sonuç pek tatmin edici olmayacaktır. Bu sebepten yapacağınız değişiklikler ani bir şekilde değil de yavaş bir şekilde olursa adapte olmanız daha sağlıklı olacaktır. Kilo Vermek için motivasyon nasıl sağlanır sorusuna cevap olarak aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

Kilo Vermek İçin Motivasyon Sağlama İpuçları Nelerdir?

kilo-vermek-2

Mutluluğun yollarını öğrenmek

Yaptığınızda mutlu olduğunuz bir iş, daha iyi bir sonuç verecektir. Her insan için mutlu olmak farklılık göstermektedir. Bu durum da kapı yeniden kendinizi tanımaya açılmaktadır. Neler ile mutlu olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Arkadaşlarınız ile fikir alışverişi yapın, farklı bir şey denemek de sizi mutlu edebilir. Yemek yapmak, sinemaya gitmek, yürüyüş yapmak, seyahat etmek gibi birçok aktivite mevcut. Sizi mutlu eden aktiviteleri listeleyin ve belirlediğiniz aralıklarla bu aktiviteleri yapın. Mutsuz olursanız sürekli diyeti düşünebilir, yemediğiniz yemeklere içlenebilir ya da bitmeyecek bir yoldaymışsınız gibi hissedebilirsiniz. Bu durum diyetinizi büyük bir eziyete dönüştürer ve kilo vermek mümkün olmaz.

Haftada Bir Gün Kaçamak

Böyle bir kilo vermek için motivasyon maddesi bir çok insanı mutlu edecektir. Etmeli de, birinci madde gereği mutlu olmak gerekmektedir. Kendi belirlediğiniz günde sevdiğiniz besini tüketin, kısıtlama olmadan tüketin ki bu kaçamak haftada ikiye çıkmak zorunda kalmasın.

Kendini Tanımak

Kendinizi tanımak her durumda büyük bir öncelik ve artı sağlamaktadır. Size hangi besinlerin kötü ve ya iyi geldiğini bilirseniz diyetiniz çok sağlıklı olacaktır. Bu, “diyet için motivasyon nasıl sağlanır?” sorusuna en büyük cevaplardandır. Çünkü size iyi gelen besinler, motivasyonunuzu artırmaya yarayacaktır.

 

Hedef Belirlemek

Ulaşması zor bir hedef belirlemek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Öncelikle mantıklı bir hedef belirleyip, bu hedefinizi planlara bölerek ilerlemeniz daha iyi bir sonuç sağlar. Örnek olarak, başlangıç için 10 kilo bir hedef belirleyip, hedefinize ulaştığınızda tekrar üstüne bir 10 kilo daha hedef koymanız, motivasyonunuz açısından daha yararlı olacaktır. Bir anda 20 kilo vermek gibi bir hedef yıldırıcı olabilir.

Günlük Tutmak

Birçok insanın üşeneceği bir maddedir. Fakat günlük tutan insanların daha kolay zayıfladığı bilinmektedir. Günlük tutmak saçma bir madde gibi gelsede aslında motive olmak için faydalı bir yöntemdir. Ayrıntılı bir şekilde not aldığınızda neyin fazla, neyin eksik olduğunu anlamak size çok büyük bir yarar sağlayacaktır. Eksikleri kapatarak ve fazlalıkları kısarak diyetinizin sağlını artırmış olmak ile birlikte farklı besin tüketmenizi sağlar. Bu farklı besin tüketme durumu monoton bir diyetten uzak durmanızı sağlamaktadır.

Egzersiz

kilo-vermek-3

Çok hareket etmek demek, kalori yakım işleminin de çok olduğunu göstermektedir. Bu durum ise diyette özgürlüğünüzü belirlemektedir. Metabolizması çalışmayan insanlar, çok sıkı diyetler ile zayıflamaya çalıştıklarından zorlanırlar. Fakat metabolizmasını hızlandıran insanların diyeti çok sıkı olmamakla birlikte çok daha yararlı bir diyet olacaktır. Bu egzersizlerin çok sıkı olmasına gerek yoktur. Basit bir yürüyüş bile etkili olacaktır. 

Yeşil Çay

Yeşil çay tüketimi metabolizmayı hızlandıran bir diğer faktördür. Günde iki kez tüketmek metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek için girdiğiniz yoldan geri dönmemenizi sağlar.

Su Tüketimi

Su tüketimi sağlık açısında her zaman ilk planda olacaktır. Su yaşam demektir. Gün içerisinde 3-4 litre su tüketimi sağlığınıza, metabolizmanıza iyi gelecektir. Bu su tüketim miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Fakat su hep tüketilmelidir.

Tartılmak

Aşırı kilo takıntısı, zayıflamak için psikolojik destek almanıza sebep olacak kadar büyük bir problem olabilmektedir. Bunu önlemek için kilonuzu takip edin ve değişimleri not alın. Bu durum takıntınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Hatalarınızı Görmezden Gelmeyin

Zayıflamak oldukça uzun bir süreç olabilmektedir. Bu uzun süre içerisinde hatalar olabilmektedir. Fakat bu hataları görmezden gelirseniz, sürekli bir hal almaya başlayarak diyetinize zararı olabilir. Bu sebep ile hatalarınızı kabul edin ve düzeltin.

Aç Halde Alışveriş Yapmayın

Aç olarak yapılacak bir alışveriş esnasında, gereksiz bir şekilde alınabilecek birçok ürün olabilir. Kurduğunuz zayıflamak için motivasyon açısından pek iyi bir durum olmayacaktır.

Zayıflamak için yola çıktınız ve “diyette motivasyon nasıl sağlanır?” sorusunun cevabını da öğrendiniz. Fakat psikolojik olarak hazır hissetmiyorsanız, zayıflamak için psikolojik destek şeklinde olan aşağıdaki önerilere bir göz atmalısınız.

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Psikolojik Öneriler

Zayıflamak için bir hedef belirlediniz ve aynı zamanda kendinizi psikolojik olarak da, diyetinizin sağlıklı bir şekilde geçmesi için hazırlamak istiyorsunuz. Fakat psikolojik davranışlarınızı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, öncelikle telaşa kapılmamalısınız. Zayıflamak için psikolojik destek niteliğinde önerilerle bu durumu da kolayca çözebilirsiniz.

Doyduğunu Anlamak

Doyduğunuzu anladığınız an yemeği bırakmak en mantıklı davranış olmaktadır. Çünkü doyduktan sonra besin alımına devam etmek, kilo artımına sebep olacaktır. Yemeklerin kalarak, israf olmasını istemiyorsanız yemeği yetecek kadar yaparak, tabak porsiyonunu küçültebilirsiniz. Geçen zaman ile birlikte küçük porsiyon ile doymaya başlayarak daha kolay bir şekilde zayıflayabileceksiniz.

Üzüntü Sonrası Kendinizi Yemek Yerken Bulmayın

kilo-vermek-4

Özellikle kadınların yaptığı bu hareket çok yanlış bir durumdur. Üzüntü sonrası tüketilen çikolatalar ve abur cuburlar kilo artışına sebep olacaktır. Yaşadığınız kötü durum sonrası yemek yerine, sevdiğiniz bir aktivite yapmak, yürüyüşe çıkarak temiz hava almak, müzik dinlemek, kitap okumak gibi şeyleri yaparak üzüntünüzü ve üzüntü içerisinde yemek tüketme konularını kafanızdan uzaklaştırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla iletişime geçerek ve dertlerinizi anlatarak azaltmanızda başka bir seçenektir.

Doğru Şekilde Ödüllendirmek

Zayıflamak için psikolojik destek niyetinde önerileri arasında en önemlisi olduğu söylenebilir. Zor geçen bir süreci tamamladığında insanlar kendilerini ödüllendirmeye yönelmektedir. Bu genel olarak sevilen bir besin ya da kalorisi yüksek şekilde tatlı olmaktadır. Fakat ödüllendirmeler illa besin olacak diye bir durum bulunmamaktadır. Sinemaya gitmek, konsere gitmek gibi aktiviteler ile kendini ödüllendirmek daha iyi bir seçenektir.

Sakin Kalmak

Yoğun bir iş temposunda çalışmaktasınız ve yemek yemeye vakit ayıramadınız. Abur cubur atıştırmak yerine kalorisi düşük olan besinler tüketmelisiniz. Besin tüketimini normal öğün zamanlarında, küçültülmüş porsiyon şeklinde ve acele etmeden tüketin. Stres içerisindeyken hafif besinler tüketmeye özen gösterin. Çünkü zaten stres ile yorulan beden, ağır besinler ile daha çok yorulabilmektedir.

Dilerseniz buraya tıklayarak diyet ve motivasyonun önemi hakkında bilgiler alabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özgüven Ve Girişimcilik

Bir önceki yazımız olan Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu başlıklı makalemizde Kimler Yaşam Koçu Olabilir, Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gereklidir ve Yaşam koçuyla çalışmanın faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap