Ketojenik Diyet/Beslenmede Merak Edilenler

Ketojenik diyet ya da diğer adıyla ketojenik beslenme, son zamanlarda adından oldukça söz ettiren ve bazı ünlü isimlerin de kilo vermesini sağlayarak gündeme gelen, kişilerin kısa sürede sağlıklı kilolar vermesini sağlayan mucizevi bir diyet programıdır. Çünkü bu programa dahil olan yiyecekler, tamamen kişilerin hoşuna gidecek ve onları mutlu edecek diyetlerdir. Kişiler sevdikleri yiyecekler ile, olabildiğince aç kalmadan kilo verebilmekte ve kilo sorunu olmayan kişiler de, sağlıklı yaşamlarına destek amaçlı bu diyeti uygulayabilmektedir.

Ketojenik Diyet/Beslenme Nedir?

            Ketojenik diyet, karbonhidrat oranı düşük olan yiyecekler ile yağ oranı yüksek yiyecekleri yiyerek uygulanan şaşırtıcı bir diyettir. Çoğu kişinin alıştığı diyet düzenlerinin aksine, bu diyete dahil olan yiyecekler yağ oranı yüksek yiyeceklerdir. Normal diyetlere dahil olan yiyecekler genellikle süt ürünleri, yeşillik, et gibi ürünler olsa da, miktarları çok düşüktür ve alınan yağ oranı genellikle karbonhidrat oranından düşüktür. Fakat ketojenik diyet tamamen farklı bir uygulamadır ve kilo kaybını hızlandırmaktadır.

            Ketojenik diyet kişilerin aldığı karbonhidrat oranını en aza indirger ve yağ oranını arttır. Bu ilk başta sağlıksız bir uygulama gibi görünebilir, fakat bu diyet sayesinde vücut ketoz adı verilen bir kıvama gelir. Karbonhidrat oranındaki düşüş vücudun bu hale gelmesini sağlamaktadır. Yağ oranındaki artış ise, vücuttaki ve karaciğerdeki yağların çabucak erimesini sağlayacaktır.

            Vücut karmakarışık bir yapılanmaya sahiptir. Çünkü vücudun beslenme düzenine göre verdiği değişik tepkileri vardır. Ketoz durumuna geldiğinde, vücutta oluşan yağ miktarının arttığını hisseder ve bu yağı yakmak için harekete geçer. Esasında bu metabolizmayı arttırıcı bir diyettir ve işe yaradığı kanıtlanmıştır. Üzerinde yapılan çalışmalar ve uygulanan deneyler, diyetin gerçek sonuçlar verdiğini ve vücudu düzene soktuğunu göstermiştir.

ketojenik diyet

            Yağ miktarındaki artış, vücudu bu yağları yakmaya istekli hale getirir. Bilindiği üzere vücut, ilk önce yağları, sonra karbonhidratları ve en son tehlikeli bir biçimde proteinleri yakmaktadır. Vücuda yalnızca yağ girişinin olması, metabolizmayı harekete geçirir. Ciddi anlamda şaşırtıcı sonuçlar verilen diyet, kişilerin aç kalmadan sağlıklı yaşamasını ve yağ yakarak kilo kaybetmesini sağlamaktadır.

            Ketojenik diyet için yapılması gereken tek şey, diyeti uygulayıp sabretmektir. Çünkü vücut, ilk başta yapılan değişiklikleri algılamayacak, kişinin o günlere özel bir davranış gösterdiğini zannedecektir. Zaten diyete başlar başlamaz kilo kaybetmek mümkün değildir. Diğer diyet programlarında, kişi ilk önce ödemlerini attığından ve bolca su kaybettiğinden dolayı kilo verimi hızlı başlayıp daha sonra yavaşlamaktadır. Kişilerin ilk hafta 3 kilo verebildiği gözlense de, bir dahaki haftalarda bu durum gitgide azalacaktır. Vücut daha fazla açlığı istiyor olacak, daha fazla egzersiz gerektirerek zayıflamaya devam edecektir ki bu durum, ilk haftalarda diyet konusunda hiç zorlanmayan kişilerin zorlanmasına yol açacaktır. Fakat ketojenik diyette böyle bir şey yoktur, kişi zorlanmadan başlayacak ve zorlanmadan devam edecek, gördüklerine muhtemelen inanamayacak ve tartıda gördüğü rakamlar sonucunda iştahı bile kesilecektir.

ketojenik diyet

            Vücuda sağladığı birçok yarar bulunan ve ünlü doktorlar tarafından tavsiye edilen diyet programı, kişileri zorlamadığı için bu denli popüler hale gelmiştir. Gözle görülür bir kilo kaybı yaratan ve birçok kişi tarafından tavsiye edilmesinin yanı sıra, gözle görülür örnekleri bulunan diyet programını uygulamak, kişiler için çocuk oyuncağı haline geleceğinden, mutlaka denenmeli ve sabredilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alzheimer Nedir? Nasıl Önlenir?

Ketojenik Diyet Programına Hangi Yiyecekler Dahildir?

            Ketojenik diyet listesi, esasında yine sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerden oluşur. Fakat bu yiyeceklerin hem miktarı bir hayli boldur, hem de bu yiyecekler bir ara tüketildiklerinde açlık hissini yok edecektir. Kullananların yakınlarına önerdiği bu diyete dahil olan yiyecekler, şu şekilde sıralanabilir:

balık, et, tereyağı, yumurta, krema, sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.), fındık ve kuruyemişler, peynir, avokado, düşük karbonhidratlı sebzeler, biber, tuz ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlarn şeklindedir.

            Özellikle son dönemde popüler olmaya başlamış ve sağlıklı beslenen herkesin evinde bulundurduğu sağlıklı yağlar, bu diyetin vazgeçilmezleri arasındadır. Bu diyette egzersiz yapacak olan kişiler, mutlaka aspir yağı tüketmelidir. Çörekotu yağı, aç karnına alındığında ciddi bir etki yapacak ve vücuttaki ödemleri kısa sürede yok edecektir.

Ketojenik Beslenme/Diyet Türleri

  • Standart Ketojenik Diyet: Halk arasında en çok bilinen ve en çok kullanılıp önerilen diyet programıdır. Çünkü etkisi diğerlerinden çok daha fazladır ve kişinin bünyesini yormamaktadır. Bu diyet yoğun miktarda yağ içerir (yüzde 75). Karbonhidrat oranı en düşük olan diyet türüdür (yüzde 5). Ve protein oranı da orta seviyeleri seyretmektedir (yüzde 20).
  • Döngüsel Ketojenik Diyet: Bu diyet hem karbonhidrat alımının yapıldığı, hem de bırakıldığı bir diyet türüdür. Esasında aralarında en sağlıklı olanın bu olduğu söylenebilir. Fakat kilo verimi oldukça az ve yavaş olduğu gibi, genellikle kilolarını korumak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. 5 standart ketojenik diyet günü uygulanır ve kalan 2 gün dinlenilerek yoğun miktarda karbonhidrat alınır. Birbirini dengelediği söylenebilir, ayrıca bünyeyi neredeyse hiç zorlamamaktadır. Sağlıklı kalmak isteyenler tarafından uygulanabilir.
  • Hedefli Ketojenik Diyet: Bu diyet listesine mutlaka dahil olan bir şey vardır ki, o da egzersizdir. Egzersiz programları ile dengelenecek şekilde, vücuda karbonhidrat girişine izin verir. Standart ketojenik diyet uygulanır ama, antrenmanlarla kaybedilecek kaloriler hesaplanarak karbonhidratlı besinler de alınır.
  • Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Bu diyet programı, neredeyse standart ketojenik diyet programının aynısıdır. Fakat bu programa biraz daha fazla protein eklenmektedir. Yani karbonhidrat ve yağ tüketimi aynı kalır. Yalnızca biraz daha fazla protein tüketilir. (protein yüzde 35, yağ yüzde 60, karbonhidrat yüzde 5)
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdeal Kilo Ve Kilo Kontrolü

4 çeşit ketojenik diyet türü bulunmaktadır. Bu diyet uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılıp kişinin kendine özel bir program yaptırması gerekmektedir. Doktor boya, kiloya ve yaşa bakarak en doğru listenin uygulanmasını sağlayacaktır.

Bunun dışında bu işi yapan çeşitli internet siteleri de vardır. Bu sitelerin gerçekten güvenilir olanlarından bu hizmet satın alınmalıdır. Çünkü güvenilir olan şirketler, doktorlar ile çalışarak programlar oluşturur ve kişilerin sevdiği yiyeceklere göre programını ayarlayarak, onların mutlu bir şekilde kilo vermelerini sağlar.

Ketojenik Beslenme/Diyet Faydaları Ve Kişiye Etkileri

ketojenik diyet

            Ketojenik diyet, üzerinde yıllardır araştırma yapılan bilimsel bir diyet türüdür. Esasında bu diyetten beslenme alışkanlığı olarak bahsetmekte fayda vardır. Çünkü bu beslenme uygulaması, yalnızca kilo vermek isteyen kişiler tarafından değil, sağlıklı olmak isteyen herkes tarafından uygulanmaktadır.

            Ketojenik diyetin 20’nin üzerinde hastalığa iyi geldiği ve bazıları için bir tedavi yöntemi olabileceği kanıtlanmıştır. Özellikle kansere, epilepsiye, diyabete ve hatta Alzheimere karşı koruyucudur. Tedavisi konusunda çok işe yaradığı söylenemez fakat, kişinin başına gelme olasılığını yüksek oranda azaltacağı bir gerçektir.

Ketojenik beslenme ya da diyet, düzenli olarak uygulandığı takdirde ilk ay az miktarda olmak kaydıyla kısa zamanda kilo verimi sağlayacaktır. Uygulanmaya devam edildikçe verilen kilo oranı artacak ve verilen kilolar genellikle vücuttaki yağı atacaktır. Bu nedenle hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı, hem de fit kalmayı sağlamaktadır. Kişiler kalori saymadan yağ yakımını hızlandırıp kilo verebilecektir. Düşük yağlı diyete oranla, son derece etkili ve işe yarar bir diyet programı olduğu bir gerçektir.

Buraya tıklayarak daha önce yayınladığımız Kan Grubuna Göre Beslenme ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Kabusunuz Olmasın. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap