Yaşlanmayı Geciktirmenin 11 Altın Kuralı

Yaşlanmak günümüzün tam çare bulamadığı haliyle en korkulan durumlarından biridir. Estetik ve kozmetik dünyası bu konu üzerine sayısız fikirler üretmekte ancak kalıcı bir çözüm bulamamaktadır. Yaşlanmak doğanın getirdiği bir durumdur. Ancak bu yaşlanma sürecini olabildiğince yavaşlatmak sizin elinizdedir. 30 yaşında olup 50 yaşında gösteren insanlar da vardır, 70 yaşında olup 20 yaşa taş çıkaracak kadar zinde, bakımlı ve düzgün fizikli insanlar da. Seçimleriniz, sonucunuzu belirler. Siz de yaşlanmayı olabildiğince yavaşlatmak istiyorsanız özenle uymanız gereken kuralları derledik.

Yaşlanmayı Her Gün Bol Su İçerek Yavaşlatın

yaslanmayi-2

Bol su içmek, vücudun yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır, derinin gerginliğini korumasını sağlar ve yaşlanma sürecini geciktirir.

Kollajen Alımına Dikkat Edin

Kollajenler, yaşlanma karşısında vücudun kilit proteinlerini oluştururlar. Derinin gergin olmasını, pürüzsüz kalmasını sağlar cildin dayanıklılığını arttırır. Vücudunuzdaki kollajen seviyesi ne kadar yüksekse genç görünmeniz o kadar mümkündür. Zaten yaş ile birlikte bu kollajen seviyesi düşer. Kozmetik sektöründe kollajen içerikli onlarca krem bulunmaktadır. Yaşınıza ve cildinize en uygun ve en doğru kremi alın. Kollajen içeren besinlerin tüketimine özen gösterin.

Yaşlanmayı Engellemek İçin Cildinizi Daima Nemli Tutun

Nemlendirilmemiş, kuru bir cilt her zaman yaşlanmaya meyillidir. Yüzünüzün olduğu kadar vücudunuzun nemlenmesine de özen gösterin. Size ve cildinize en uygun, kaliteli nemlendirici kremleri alın ve düzenli olarak uygulayın. Cildinizin bakımına ve temizliğine her zaman dikkat edin. Düzenli cilt bakımları yapın, cildinizin hava almasını sağlayan gözenekleri her zaman temiz tutun.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Detaylı Cilt Bakımı Rehberi

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Gereğinden Fazla Besin Tüketmeyin

Vücuduna gereğinden fazla besin almak, hem yağlanmanın artmasına hem de serbest radikallerin daha fazla birikerek yaşlanmanın hızlanmasına neden olur. Bazı Japon Kadınları genç görünümlerini gereğinden fazla yememeye, tıka basa doymamaya bağlıyorlar. Abur cuburları yemeyin, porsiyonlarınıza her zaman dikkat edin ve tam doymadan sofradan kalkın.

Hareketli Olun, Egzersizleri İhmal Etmeyin

yaslanmayi-3

Yaşlanmayı geciktirmek için saatlerce oturmaktan her zaman kaçının. Gün içinde hareketli olun, asansörler yerine merdivenleri tercih edin. Taşıtlara binmek yerine olabildiğince yürüyün. İşinize giderken işinize uzak bir noktada inin, en azından o mesafeyi yürümekle geçirin. Mümkünse günlük düzenli 10.000 adım atın. 10.000 Adım kilo kontrolünüzü sağlar, kilo almanızı da engeller. Düzenli spor yapmak hem beyni dinç tutar, hem vücutta sarkmaları ve kas kaybını engeller, hem de hormon dengenizi düzenli hale getirdiği için depresyondan uzak, enerjik ve neşeli biri yapar.

Alkol, Sigara Gibi Bağımlılık Yapıcı Maddelerden Uzak Durun

Alkol hem cildin hem beynin erken yaşlanmasına neden olur, birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır. Sigara da aynı şekilde vücudunuza yüzlerce kanserojen maddenin girmesine neden olur, sağlığınızı bozar ve erken yaşlandırır. Kendiniz için, bu maddelerden uzak durun, sigara içilen alanda dahi bulunmayın. Pasif içicilik de aktif içicilik kadar zararlıdır.

Erken Yatıp Erken Kalkın

Erken uyanmak vücudunuzda mutluluk hormonlarının salınımını arttırır, gün içinde sizi daha enerjik ve neşeli biri haline getirir. Yeterli düzeyde uyku uyumak hem beyin gelişimi hem de vücut fonksiyonları açısından olmazsa olmazdır. Sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir beyin için ne az ne fazla, yeteri kadar uyuyun ve hep aynı saatlerde uyuyup uyanarak, vücudunuzu bir rutine sokun.

Yaşlanmayı Detoks Yaparak Erteleyin

Detoks aç kalmak, yalnızca sıvı tüketmek değildir. O gün için dahi olsa vücudunuza zarar veren her maddeden, besinden uzak durmak, yalnızca yararlı gıdalar tüketmek ve olumlamalar yapmaktır. Doğal sebze ve meyvelerden oluşan karışımlar yapın, bol bol su tüketin ve zararlı maddelerden uzak durun. Bu şekilde vücudunuzdan toksinleri hızla atmış olacak, daha dinç ve sağlıklı hissedeceksiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Engellemek İçin Pratik Öneriler

Şeker Ve Tuzdan Uzak Durun

yaslanmayi-4

Yediğiniz besinlerde vücudunuz için yeterli düzeyde şeker ve tuz bulunmaktadır. Fazladan yemeklere atılan tuz, veya şekerlemeler tüketmek size yalnızca zarar getirir. Hayatınızdan bu iki maddeyi çıkarın, yalnızca besinlerden alın, çok daha sağlıklı ve dinç yaşayın.

Doğal Beslenin

İşlenmiş gıdalardan uzak durun, dönemin meyve ve sebzelerini tüketin. Her şeyin tazesini ve organiğini alın. Balık gibi mucize bir besinden en azından haftada bir faydalanın, omega3 tüketimini unutmayın. Böylece vücudunuza en az düzeyde toksin almış olacaksınız. Eskilerin uzun ve sağlıklı yaşamlarının sırlarından biri de buydu. Her şey sağlıklıydı, zamanın meyve sebzeleri yenirdi, marketlerde satılan işlenmiş gıdalar, kekler pastalar tüketilmezdi. Şeker ihtiyacı duyduklarında bile çikolatalar pastalar yerine kuru üzüm, kayısı gibi meyveler tercih edilirdi.

Moralinizi Yüksek Tutun

Stresin insanı yaşlandırdığı, birçok sağlık sorununa davetiye çıkardığı bilinen bir gerçektir. Yaşlanmayı geciktirmek için stresten olabildiğince kaçının, öfke kontrolünüzü sağlayın, olabildiğince sakin yaşamaya çalışın. Sizi mutlu edecek bir hobi ile ilgilenmeyi ihmal etmeyin, istediğiniz bir kursa bir gününüzü ayırın veya sizin rahatlamanızı sağlayacak şekilde hayvanlarla vakit geçirin. Kendinize zaman ayırın, meditasyon, yoga yapın ya da sevdiğiniz müziklerle zaman geçirin, doğa yürüyüşlerine çıkın, gülümseyin, çocuklarla zaman geçirin, size iyi gelecek sohbetler edin, keyifli kitaplar okuyun. Ruhunuzda biriktirdiğiniz yükleri ara ara atmayı asla ihmal etmeyin.

Bu maddelere uyduğunuz sürece, yüzlerce liralık kozmetik ürünlerine veya estetik operasyonlarına gerek kalmadan, genç ve sağlıklı kalabilir, yaşlanmayı fazlasıyla geciktirebilirsiniz. Sağlıklı, keyifli uzun bir hayat diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan İletişim Nedir? Basit İletişim Kuralları Nelerdir? başlıklı makalemizde etkili iletişim, iletişim araçaları ve iletişim kuralları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap