Güneş Kremi Kullanımı Ve Faydaları

Güneş kremi kullananlar genellikle sıcak ve bulutsuz, güneşin tenlerine doğrudan değmediği günlerde kullanmaları gerektiğini düşünürler. Asıl olan ise güneş kremini güneşli veya güneşsiz ayırt etmeksizin kullanılmasıdır. Bunun sebebi ise güneşten gelen zararlı ışınların cildinize teması esnasında oluşabilecek zararları azaltmak.

Bunun yanı sıra güneşten gelen zararlı ışınları engellemedeki faktörlerden en önemlilerinden birisi de güneş kremi seçimidir. Her cilt tipine ait ayrı ayrı güneş kremleri vardır ve bu çeşitlerden cilde en uygun olanının seçilmesi gerekir.

Güneş kremleri hemen hemen her markette, cilt bakım ürünleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulunabilecek ürünlerdir.

Güneş Kremi Hangi Durumlarda Ve Zamanlarda Kullanılmalıdır?

Kullanıcılar güneş kremini 15 dakikadan fazla güneş ışığına maruz kalınacak her yerde kullanmalıdır. Havada güneşin olması veya olmaması veya havanın sıcak olması veya olmaması güneş kremi kullanımını değiştirmemektedir.

Güneş Kremi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koruma Faktörü Numarası

Koruma faktörü numarası ile ilgili olarak genel bilgiler ışığı altında numara ne kadar büyük olursa o kadar çok korur algısı yatar. Fakat bu numara büyüklüğü korumanın süresi ile alakalıdır. Güneş altında krem kullanmadan 15 dakika sonrasında yanmaya başlarken kullanacağınız güneş kreminin numarasına göre güneş altında yanma süreniz uzayacaktır.

Örneğin kullandığınız güneş kreminin koruma faktörü numarası 10 SPF ise güneş altında 150. dakikada yanmaya başlarsınız.

Aşağıdaki tabloda özelliklerinize göre hangi tip güneş kremi faktörü kullanacağınızı seçebilirsiniz.

gunes-kremi-2

Güneş Kremi Uygulandıktan Sonrasında Güneşe Çıkılabilir Mi?

Güneş kremi kullanımında uygulananın ve bilinenin aksine güneş kremini güneşe çıkmadan en az yarım saat önce uygulamak gerekir. Bunun amacı ise güneş kreminin emiliminin güneşe çıkmadan gerçekleşmesi ve güneşe maruz kalınan zamanda tam kapasiteli bir koruma sağlamasıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaşlanmayı Geciktirmenin 11 Altın Kuralı

Güneş Kremini Tipinin Önemi Var Mıdır?

Güneş kremi seçiminde birden fazla seçenekle karşı karşıya kalıyoruz. Stick, losyon, yağ, sprey vs. bu çeşitlerde seçimi etkileyen en önemli faktör cildinize uygunluğu olmalıdır. Bunun yanı sıra rahat kullanımı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir hususta makyajın altında güneş kremi kullanan bayanların güneş kreminin ince bir yapıya sahip olanını tercih etmesidir.

Güneş Kremini Uygularken İnce Tabaka Halinde Sürmek Yetersiz Kalır Mı?

Kremin kullanım miktarı koruma derecesini arttırmaz. Bu konuda önemli nokta her yere kremin ulaşıp emildiğinden emin olmak. Vücudumuzun hassas bölgelerinden olan boyun, yüz ve ellerimize tam olarak kremi uyguladığımızdan emin olmalıyız.

Suya Bazlı Kremlerde Su İle Temastan Sonra Tekrar Uygulanması Gerekir Mi?

gunes-kremi-3

Su bazlı kremler suyu geçirmemekten ziyade cilde temas etmemesi açısından dayanıklıdır. Bu suyun tam geçmeyeceği kremin dayanıklılık süresi boyunca vücuttan engelleneceği anlamına gelir. Su ile temas ettiği esnada vücuttaki krem dayanıklılık süresinde her defasında bir miktar yitirir. Bunu istemezseniz kremi tekrar uygulayıp daha uzun süreli bir korumaya sahip olabilirsiniz.

Vücudun terlemesi durumunda ise az miktarda terleme kremden bir şey azaltmayacağı gibi tekrar uygulanmayı da gerektirmez.

Güneş Kremini Bulutlu Günlerde De Kullanmalı Mıyız?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi güneş kremini güneşli-güneşsiz ayırt etmeksizin kullanmak gerekir. Tatillerinizde veya günlük hayatınızda her kullanım şekline uygun kremler bulmak mümkün. Günlük hayatta kullanmaya ne gerek var diyebilirsiniz. Fakat güneşten gelen UV ışınları yılın sadece tatil aylarında cildimize temasa geçmediği için yılın tümünde kullanılması özellikle de hassas ciltler için çok daha faydalı olacaktır.

Yüz Bölgesine Ayrı Vücuda Ayrı Krem Kullanılabilir Mi?

Bu durum tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Fakat burada bir tavsiye olarak yüzünüzde sivilce veya leke tarzı sorunlar var ise güneş kremi tercihinizi bu tarz sorunları çoğaltmayacak, gözenekleri kapatmayacak, koruma faktörü yüksek olan ve yapısı ince olan kremleri tercih etmeniz sizin için daha elverişli olacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Engellemek İçin Pratik Öneriler

Geçen Seneden Kalan Veya Uzun Süre Kullanılmamış Kremler Kullanılabilir Mi?

Her üründe olduğu gibi güneş kremlerinde de son kullanma tarihi vardır. Bu kullanım süresi dolduktan sonra bir fayda vermeyeceği gibi zarar vermesi olağandır.

gunes-kremi-4

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Güneş kremi günümüzde oldukça yaygınlaşan cilt kanserini, güneş yanıklarını, özellikle açık renkli tenlerde güneşe maruz kaldıktan sonra oluşan kızarıklıkları ve erken yaşlanmayı önler. Cildinize uygun kremi seçerek bu sorunlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Cilt Kanseri

Güneşten bize ulaşan UV ışınları iki çeşittir. UVA ve UVB olmak üzere ikiye ayrılırlar. Güneşten gelen zararlı UVA ışınları yüzde 95’lik bir kısmı kapsar iken buna göre daha az olan UVB ışınları da aynı şekilde zararlıdır. Güneş kremi ise cildinizi bu zararlı ışınlardan koruyarak cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltır.

Güneş Yanıkları

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ciltteki hücrelere zarar verir ve cildinizde çeşitli yanıklara, şişkinliklere ve soyulmalara sebep olur. Bu tarz sorunlar bronzlaşma isteği doğrultusunda ve uzun süre UV ışınlarına maruz kalındığından kaynaklanır. Bunun önüne geçebilmek için ve zararlarından korunabilmek için cildinize uygun güneş kremlerini kullanmalısınız.

Erken Yaşlanma

Güneş kremi kullanımı cildi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyarak cildin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Yapılan bir araştırma neticesinde güneş kremi ürünlerini kullananların daha az veya ara sıra kullananlara göre yüzde 24 daha az yaşlanma gösterdiği gözlemlenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Yaşlanmayı Geciktirmenin 11 Altın Kuralı başlıklı makalemizde yaşlanmak, yaşlanmamak için ve yaşlanmayı geciktirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap