Detaylı Cilt Bakımı Rehberi

Günümüzde bayanlar başta olmak üzere artık herkes cilt bakımına önem veriyor. Siyah nokta, sivilce ve makyaj gibi unsurlar, cilt bakımı aksatıldığında cildimizi yıprattığı gibi bir takım cilt problemine de neden olur. Az önce saydığımız unsurlara ek olarak sigara ve alkol tüketimi veya bazı beslenme alışkanlıkları yüzünden yıpranan cildimize doğru cilt bakımı rehberleri aracılığı ile bakım yapmalıyız.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt herkesin hayalidir. Bunun için sadece cilt bakımı yapmak yeterli olmaz. İyi bir cilde sahip olmak istiyorsak yapmamız gereken başka şeyler de vardır. Peki bunlar nelerdir isterseniz önce bunlardan söz edelim.

 • Öncelikle kafein içeren içecekler ve sigara-alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmalıyız. Sigara içen bir kişinin cildi çok erken yaşlanır.
 • Asitli içecekler de cildimiz için zararlı olduğundan mümkün mertebe bunlardan da uzak durmalıyız.
 • Yağlı yiyecekler cildimizin aşırı yağlanmasına vede siyah nokta yada sivilcelerin çıkmasına neden olur.
 • Sağlıklı bir cilt için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Yorgun ve uyku düzeni bozuk olan kişilerin cildi yorgun gözükecektir.
 • Sağlıklı bir cilt için yine sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Kötü beslenme alışkanlıkları cildimizin erken yaşlanmasına neden olur.

İyi bir cilde sahip olmak için dikkat edeceğimiz konulara değindikten sonra değişik cilt yapılarına göre cilt bakımı rehberimize geçebiliriz. Ancak önce aşağıdaki videoyu izleyerek cild tipinizi belirleyebilirsiniz.

Normal Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi:

Normal ciltler için, sabahları basit bir bakım rutini, cildinizin sağlığını korumak için harikalar yaratabilir. Cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için, aşağıda listelenen adımları izleyin.

cilt-bakimi-2

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Cildinizi sülfat içermeyen nazik bir temizleyici ile temizleyin. Sülfat içermeyen temizleyiciler cildinizi kurutmaz ve cildinizdeki fazla yağ ve kirden kurtulmak için iyi bir adımdır.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Her ne pahasına olursa olsun, içinde alkol bulunan toniklerden kaçınmalısınız. Bu ürünler sadece cildinize aşırı derecede zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kurutur ve yıpranmaya neden olur. Bunun yerine, gül suyu gibi doğal maddeler kullanın.

3.Adım: Nemlendirin.

SPF’li bir nemlendirici kullanmak, cildinizi güneşten korurken nemlendirmenize yardımcı olacaktır. SPF değeri 25 veya daha fazla olup yüz için özel olarak formüle edilmiş ürünleri kullanın.

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanın.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Yüzünüze, sabah rutininizde kullandığınız aynı toniği uygulayın.

3.Adım: Serum.

Bir antioksidan serumu temin edin. Bu serumlar cildinizi beslemeye ve direncini arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, sağlıklı hücre döngüsünü destekleyen ve cildinizin canlı görünmesini sağlayan yosun özü ve C vitamini gibi bileşenler de içerir. Biberiye ve nane yağı gibi doğal çözümlere de bir göz atın.

Ek Tedaviler:

Glikolik Asit: Glikolik asit cildinize nazikçe derinlemesine nüfuz etme yeteneğine sahiptir. Cildinizin parlaklaşmasını ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi

Daha büyük yağ bezlerinden dolayı, yağlı ciltler kuru cilde göre biraz daha fazla dikkat gerektirir. Ancak mükemmel bir avantajı vardır, bu cilt tipi erken yaşlanmaya yatkın değildir.

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Yağlı bir cilde sahipseniz, iyi bir temizleyiciye yatırım yapmak önemlidir. Bu cilt tipi için yağsız temizleyici köpükleri de arayabilirsiniz. Yalnız, sülfatsız olmaları için dikkat edin çünkü sülfat içeren temizleyiciler cildinizi daha fazla hırpalar.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Cadı püresi veya sardunya gibi maddeler içeren alkolsüz pudralı bir tonik, yağlı ciltle baş etmek için mükemmel bir yoldur. Bu sıkılaştırıcı bileşenler cildinizi temizlemeye ve cildinize zarar verip doğal nemini gidermeden gözeneklerinizi sıkılaştırmaya yardımcı olur.

3.Adım: Nemlendirin.

Yaygın inanışın aksine, yağlı cilt tipleri için de nemlendirme çok önemlidir. Nemsiz bir cilt, yağ bezlerini aşırı hızda çalıştırıp cildinizi eskisinden daha kötü durumda bırakabilir. Yağsız nemlendiricileri tercih edin. Komedojenik olmayan losyonlar genellikle yağlı ciltler için iyi bir seçimdir. Bu ürünler cildinizi nemlendirir ve matlaştırır. Alternatif olarak, aşırı yağlı bir cildiniz varsa, dermokozmetik çözümler tercih etmeniz daha faydalı olabilir.

4.Adım: SPF korumalı bir güneş kremi kullanın.

Çinko oksitli güneş koruyucular, cilt bakımı rutininizde ciddi bir fark yaratabilir. Bu ürünler cildinize mat bir bitiş sağlarken aynı zamanda güneşin verdiği zararı önler.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaşlanmayı Geciktirmenin 11 Altın Kuralı

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanın.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Yüzünüze, sabah rutininizde kullandığınız aynı toniği tekrar uygulayın.

3.Adım: Serum uygulayın.

Alfa-hidroksi asitler (AHA) ve beta-hidroksi asitler (BHA) büyük gözeneklerin görünümünü düzeltmeye yardımcı olabilir. Ayrıca koyu lekelerin görünümünü hafifletirken cildinizi aydınlatırlar. Donukluk veya büyük gözenekler gibi problemleriniz varsa AHA ve BHA içeren serumlar sizin için bir zorunluluktur. Çok fazla sivilce eğiliminiz varsa, salisilik asit veya çay ağacı yağı içeren serumları da kullanabilirsiniz.

4.Adım: Retinol Krem.

Düzenli kullanımda, retinol kremler gözeneklerinizi sıkılaştırmaya ve cildinizi tamamen değiştirmeye yardımcı olabilir.

Ek Tedaviler:

Kil Maskesi: Kil maskesi cildinizden aşırı yağı emmeye yardımcı olabilir. Kil maskeleri için dikkat edilmesi gereken nokta, tamamen kurumadan arındırılmaları gerektiğidir.

Yüz Yağı: Yüzünüze yağ ile masaj yapmak gözeneklerinizi açmak ve yağ bezlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra yağı iyice yıkadığınızdan emin olun.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi

cilt-bakimi-3

Kuru cilt bakımı aslında çok basittir. Cildiniz dehidrate olduğu için, onu iyice nemlendirmeniz gerekir.

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Köpürmeyen yumuşak bir temizleyiciye yatırım yapın. Bunlar cildinize nazikçe davranır ve cildinizi nemsiz bırakmadan kiri temizler.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Toniğinizin içeriğinde son derece yumuşak bileşenler olup olmadığına bakın. Salatalık ve aloe vera içerikli tonikler, temizlerken yüzünüzü nemlendirmeye yardımcı olur.

3.Adım: Antioksidan serum.

Bir antioksidan serum cildinizin koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kollajen yıkımını da engellerler.

4.Adım: SPFli nemlendirici kullanın.

Kuru ciltler için en çok ihtiyacınız olan iyi bir nemlendiriciye yatırım yapın ve minimum SPF değeri 15 olanı tercih edin.

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanın.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Yüzünüze, sabah rutininizde kullandığınız aynı toniği tekrar uygulayın.

3.Adım: Serum.

Bir retinol serumu cildinize iyice nüfuz eder ve daha sağlıklı bir cilt tabakası ortaya çıkarır. Ayrıca ince çizgilerin oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

4.Adım: Göz Kremi.

Kuru cilt yaşlanmaya ve ince çizgilere eğilimli olduğundan, göz kremi kullanmak cildinizin uzun süre genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Peptid içeren bir göz kremi, kolajen aktivitesini arttırarak cilt hücresi yenilenmesini geliştirmeye yardımcı olabilir.

5.Adım: Nemlendirin.

Yüksek nemlendirici bir gece kremine yatırım yapın. Çuha çiçeği yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, kızılcık yağı, fosfolipidler veya kuşburnu yağı içeren nemlendiriciler, cildinizdeki doğal lipidler gibi hareket ettikleri ve cildinizin nem bariyerini güçlendirdikleri için iyi bir seçenektir.

Ek Tedaviler:

Peeling: Kuru cilt zaman zaman pul pul dökülebilir. Nazik bir peeling, bu ölü hücrelerini çıkarmanıza ve cildinizin kullandığınız ürünlere daha açık olmasını sağlar.

Yüz Yağı: Ciddi şekilde kuru bir cildiniz varsa gece kremine alternatif olarak bir yüz yağı kullanabilirsiniz. Yağı cildinizde gece boyunca bırakmalısınız.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi

cilt-bakimi-4

Karma cilt, kuru ve yağlı alanların bir karışımı olduğundan, bunu tedavi etmek için orta bir yol bulmak önemlidir.

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Temizleyici alırken mutlaka karma cilt tipi için olan ürünleri tercih edin. Yağlı cilt için üretilen ürünleri almak cildinizin yapısını bozup istemeyeceğiniz değişimlere sebep olabilir.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Cildinizi temizlerken yağlı hissettiğiniz bölgelerin üzerinden tonik ile geçip yağ salgılama süresini uzatabilirsiniz. Böylece cildiniz daha geç yağlanır ve bunu rutin haline getirdiğinizde cildinizdeki parlama sorununun önüne geçmiş olursunuz.

3.Adım: Nemlendirin.

Karma cilt tipinde kuru olan bölgeler devamlı nemlendirilmesi gereken bölgelerdir. Bu bölgelere nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz.

4.Adım: SPFli bir nemlendirici kullanın.

SPF’li bir nemlendirici kullanmak, bütün cilt tipleri için vazgeçilmezdir. SPF değeri 25 veya daha fazla olup özel olarak yüz için formüle edilmiş ürünleri tercih edin.

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanın.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Yüzünüze, sabah rutininizde kullandığınız aynı toniği uygulayın.

3.Adım: Serum.

Cildinizin kuru bölgelerine ince çizgilerin oluşmasını engellemek ve cildinizin pul pul dökülmemesine yardımcı olacak bir retinol serumu uygulayın.

4.Adım: Nemlendirin.

Yüzünüzü sabah kullandığınız ürünle nemlendirin.

Ek Tedaviler:

Maske Uygulayın: Cildinizin yağlı bölgeleri için bir kil maskesi kullanın. Bu, cildinizin geri kalan kısmını kurutmadan fazla yağları emmeye yardımcı olacaktır. Maskeyi tam kurumadan çıkardığınızdan emin olun.

Yüz Yağı Kullanın: Cildinizi nemlendirmek ve aynı zamanda yağlı bölgelerin yağ üretimini kontrol etmek için her gün yüzünüze yüz yağı uygulayın.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi

Hassas ciltlerin her zaman nazik ürünler kullanması gereklidir. Hipoalerjenik ürünlere yatırım yapmak, nazik ve tahrişe neden olmamak için mükemmel bir fikirdir.

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah yüzünüzü yıkamak için köpürmeyen nazik bir temizleme losyonu kullanın. Bu, cildinizi tahriş etmeden yağ ve kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2.Adım: Tonik uygulayın.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Engellemek İçin Pratik Öneriler

Alkol içeren toniklerden kaçının. Anti-inflamatuar oldukları ve cildinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğundan, yeşil çay, beyaz çay, papatya ve beta-glukan gibi maddeler içeren birini satın alın.

3.Adım: Nemlendirin.

Parfüm içermeyen ve hipoalerjenik, hassas ciltler için ideal bir nemlendirici kullanmalısınız. Bu ürünler cildinizi tahriş etmeden nemlendirmeye yardımcı olur.

4.Adım: SPF’li krem uygulayın.

Bütün ciltlerin SPF korumasına ihtiyacı vardır ama hassas ciltlerinki çok daha fazladır. En az SPF 25 içeren bir ürün kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanın.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Sabah kullandığınız aynı toniği kullanın.

3.Adım: Nemlendirin.

Sabah kullandığınız aynı nemlendiriciyi kullanın.

Ek Tedaviler:

Laktik Asit Serumu: Bir laktik asit serumu cildinizi nazikçe besleyecek ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Olgun Ciltler İçin Cilt Bakımı Rehberi

Yaşlanan ciltler için cilt bakım rutini kuru ciltler için olan rutine çok benzer. Çünkü kuru ciltler de erken yaşlanmaya eğilimlidir.

Sabah Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Kuru ve olgun ciltler için özel olarak üretilmiş anti-age özellikli bir temizleyici kullanmalısınız. Yaşlanma belirtilerini geciktirmek için yaptığınız tüm bakımları boyun bölgenize de uygulamalısınız.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Cildinizi aydınlatmaya ve koyu lekelerle savaşmaya yardımcı olan alfa hidroksi asitler (AHA) ve beta hidroksi asitleri (BHA) içeren toniklere yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

3.Adım: Serum uygulayın.

Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak bir antioksidan serum uygulayın. Cilt hücresi yenilenme süreci cildiniz yaşlandıkça yavaşlar ve neredeyse durur. Bir antioksidan serum, sürecin daha hızlı işlemesini sağlar.

4.Adım: Nemlendirin.

Anti-age içerikli tercihen dermokozmetik bir ürünle yüz ve boyun bölgenizi nemlendirmelisiniz. Cildinizin gün içerisinde kurumasına izin vermemek için birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Gece Rutini:

1.Adım: Temizleyin.

Anti-age özellikli temizleme jelinizi kullanarak cildinizi temizleyin.

2.Adım: Tonik uygulayın.

Sabah kullandığınız aynı toniği kullanın.

3.Adım: Nemlendirin.

Sabah kullandığınız aynı nemlendiriciyi kullanın.

4.Adım: Serum uygulayın.

Kuru ciltler için olan yoğun nemlendirme özellikli bir serumu uygulayın. Ayrıca, yaşlanma belirtileri konusunda çok daha etkili bir çözüm olan reçeteli retinol serumu almak için bir dermatoloğa başvurmak iyi bir fikirdir.

5.Adım: Nemlendirin.

Yaşlanan ciltler için özel olarak formüle edilmiş gece kremlerini uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Ek Tedaviler:

Peeling: Glikolik asit içeren bir peeling uygulamak, cildinizin taze ve genç görünmesini sağlamak için en etkili adımdır.

Aydınlatıcı Serum: Cildinizde çok fazla koyu leke ve hiperpigmentasyon varsa, bir aydınlatıcı serum bunu düzeltmeye ve cildinizin sağlıkla ışıldamasına yardımcı olabilir.

Yüz Yağı: Cildiniz yaşlandıkça kurumaya başlar çünkü cildinizin nem bariyeri incelir. Yüz yağı, cildinize ihtiyacı olan nemi vermeye yardımcı olabilir.

Tüm Cilt Tipleri İçin Olmazsa Olmaz Öneriler:

 • Yüzünüzü günde iki kez cildinize uygun bir temizleyici ile temizleyin.
 • Yüzünüzü günde iki kez yıkamak onu hem temiz tutar hem de sivilce ve siyah noktaları önler. Yağlı bir cilde sahipseniz, yüzünüzü günde üç defadan daha fazla yıkamayın, bu cildi aşırı kurutmaya ve nem bariyerine zarar vermeye yol açar.
 • Yatmadan önce makyajınızı çıkarmayı asla ve asla unutmayın. Makyaj, gözeneklerinizi tıkar ve cildinize nefes alma şansı vermez. Bu cildin oldukça zarar görmesine neden olabilir.
 • Cildinizi günde birkaç kez nemlendirin. Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirme; cilt bakımı rutininizin en önemli parçası olmalıdır. Cildiniz, neme diğer ihtiyaç duyduğu her şeyden daha çok ihtiyaç duyar ve ona ihtiyacı olan bu nemi vermelisiniz.
 • Her zaman soğuk suyu tercih edin. Sıcak duşlar, nem kaybına yol açar. Bunu önlemek için, yıkanırken dayanabildiğiniz kadar soğuk su kullanmaya çalışın.
 • Bol bol su için. Aslında bunu söylemeye bile gerek yok. Tüm vücudun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bol bol su içmek, cildinize sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu nemi verir. Eğer yeterince su içmezseniz, cildinizi canlandırmaya hiçbir nemlendirici yardımcı olamaz.
 • Uykunuzu almaya dikkat edin. Uyku vücudunuzdaki hücreleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Yeterince uyumamak, hücre yenilenme sürecine zarar verebilir ve cilt hasarına yol açabilir.
 • Güneş koruyucularını asla unutmayın. Güneş cildinize en büyük zarar verici faktördür ve bu yüzden ondan korunmak oldukça önemlidir. Her zaman en az 15-20 SPF içeren bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Beslenmenize dikkat edin. Vitamin ve mineraller bakımından zengin besinler tüketmek ve yağlı – tuzlu gıdalardan kaçınmak, cildinize oldukça iyi gelecektir.

Cildinizin sağlıklı kalması bazen oldukça zor gibi görünebilir, ancak buradaki en önemli adım cildiniz için en iyi olanı bulmaktır. Herkesin cildi farklıdır ve rutininizi cildinizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemek ona yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Bir önceki yazımız olan Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde sırt sivilceleri için doğal tedavi, sırt sivilcelerine doğal çözümler ve sırttaki sivilceler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap