Meslek Seçme Nasıl Olur?

Meslek Seçme Nasıl Olur?

Hayatınızın bir döneminde meslek seçme krizine girersiniz, hatta aileniz ya da akrabalarınız çocukken size, “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye sormuş olabilirler. Muhtemelen bu soru ile hepimiz karşılaşmışızdır. Meslek seçmek kolay değil, hatta bazen maalesef biz mesleği değil, meslek bizi seçmek zorunda kalır. Hangi birimiz üniversitede çok istediğimiz o bölümü okuduktan sonra kendi mesleğimizi yapabildik ki? Belki de yüzde 50 bile değil, çünkü maalesef dünyanın birçok yerinde mesleğinizi yapabilmek için öncelikle para kazanmanız gerekiyor, sonra istediğinizi yapabiliyorsunuz. Para kazanmak için ise kendiniz ile alakası olmayan meslek değil, işler yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu kasiyerlik olabilir, eğer öğretmenlik yeteneğiniz varsa öğretmenlik olabilir, hatta garsonluk ve benzeri birçok işler olabilir. Belki ekstra bir yetenek sahibi oluyorsunuz, fakat unutmayın ki bunlar sizin mesleğiniz değil, bunlar iş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyükler Çocuklara Büyüyünce Ne Olmak İstediğini Sorar

 

Hepimizin başına gelen ve çocukken kafamıza göre, “Anne olmak istiyorum,” “Abla olmak istiyorum,” “Öğretmen olmak istiyorum,” “Büyüyünce doktor olacağım,” hatta “Pilot olacağım ve uçaklarla gezeceğim,” diyen ve benzeri daha birçok cevaplar veren çocuklar vardır. Hepimiz mutlaka bunlara benzer cevaplar vermişizdir, çünkü çocuklara, o yaşta büyüyünce her şey meslekmiş gibi görünüyor. Kimse çocuklara nasıl meslek sahibi olacağını öğretmiyor. Çocuklar sadece okul bittikten sonra, üniversiteye girdiğini ve çalışmaya başladığını biliyor, hatta bazı çocukların üniversiteden bile haberi olmuyor, fakat günümüz çocukların hepsi üniversitelere artık biliyor. Çocukların hayal güçlerine veya düşüncelerini ve duygularını öğrenmek için, onlara büyüdüklerinde ne olmak istediklerini sormak normal, fakat büyük ihtimalle birçoğu farklı sebeplerden ötürü çocukken dile getirdiği mesleklere ya sahip olmayacaktır ya da başka bir şey yapmak isteyecektir.

 

 

 

Meslek Dediğimiz Şey Nedir?

 

 

 

Meslek seçmekten veya yapmak istediğimiz işi iyice anlayıp kavramaktan bahsederiz, fakat meslek nedir? Meslek dediğimiz “şey” sizin yeteneğiniz doğrultusunda yapacağınız iştir. Bu yazarlık olabilir, öğretmenlik, doktorluk, avukatlık, oyunculuk veya müzisyenlik veya aşçılık ya da gurme olabilir. Bunların hepsi birer meslektir. Bunların altında olan alanlar ise iştir. Dolayısıyla aslında şunu bilmemiz gerekiyor ki, herkes herkesin mesleğini yapamaz, fakat herkes bir işte çalışabilir. Meslek sahibi olmak için artık birçok kurslar bulunuyor, çünkü üniversiteye gitmeyen veya gidemeyenler ve meslek sahibi ya da unvan sahibi olamayanlar oluyor, fakat onlarında bir şekilde kazançlarını sağlamaları gerektiğinden, kurslara gidip meslek sahibi oluyorlar. Elbette 4 yıl ya da tıpta olduğu gibi 6 veya 7 yıl okuyarak diploma almıyorsunuz, yani daha kısa bir sürede sertifikalar alarak meslek sahibi oluyorsunuz, fakat yine de sonuç olarak bir mesleğe sahip oluyorsunuz.

 

 

 

Meslek Sahibi Olarak Nereye Kadar Çıkabiliriz?

 

 

 

Bu soru biraz abes gelebilir, fakat meslek sahibi olarak nereye kadar çıkabiliriz demek, bir meslek sahibisiniz ve bir işiniz var, dolayısıyla mesleğiniz sizin işinizdir ve o mesleğe bağlı neredeyse bütün işleri yapabilirsiniz, fakat bilmeniz gereken önemli nokta, meslek sahibi olarak, mesleğin hangi seviyesinden başlayıp hangi seviyeye kadar çıkacaksınız? Yaygın olan bir meslekten örnek verelim, örneğin doktorluk; tıp fakültesinden mezun olduktan sonra (ki unutmayın doktorluk için herhangi bir kursu bitirip yüzlerce sertifika alarak doktorluk yapamazsınız) tıbbın herhangi bir alanında meslek sahibi oluyorsunuz. Tıpta hangi meslekler olabilir; herhangi bir sağlık alanında cerrah olabilirsiniz, hemşire olabilirsiniz, acil alanlarında çalışabilirsiniz veya sağlığın herhangi bir alanında normal bir doktor olabilirsiniz.

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  HAYATTAN BEKLENTİLERİ AZALTMAK

 

Doktor olarak tıptan mezun olduğunuzu düşünürsek, bir hastaneye doktor olarak çalışmak için girebilirsiniz. Doktor olmanız başka bir dala giriş yapamazsınız anlamına gelmiyor. Tıpta yükselebilmeniz için sınavlar vardır ve bu sınavları geçtiğinizde, tıbbın farklı alanlarında çalışma ve seviyenizi yükseltme şansınız olur. Bu bir sanayide usta-çırak ilişkisi olarak düşünün. Bir atölyede çırak olarak başlarsınız, sonra zamanla ustalaşırsınız ve belki de yıllar sonra atölyenin ustası olursunuz. İş dünyası ya da mesleğinize sahip çıkmak ve elinizde o mesleği tutmak, meslekte veya alanınızda yükselmek böyle bir şeydir. Elinizde hangi meslek olursa olsun, mutlaka yükselmenin yolları vardır. Bazıları yurtdışındaki üniversitelerde okuyarak, kendisini anında yüksek seviyelerde bulabiliyor, bu mümkün.

 

 

Meslek Seçme Konusunda  En Önemli Nokta Nedir?

 

Sadece meslekte değil, bir şey yaparken en önemli nokta, yaptığınız veya yapacağınız şeyleri severek yapmaktır. Yaptığınız şeyin ne olduğu önemli değil, yeter ki sevin, çünkü severek yaptığınızda, ortaya koyacağınız sonuçlar hem sizi tatmin edecektir, hem de çevrenizin mutlu olmasını sağlayacaksınız. Dolayısıyla buradan anlamamız gereken, meslek seçerken veya seçme yolunda ilerlerken, gerçekten severek yapabileceğimiz değil yapacağımız bir mesleği seçmek önemlidir. Seveceğiniz bir konuyu seçerek, üniversitede okumak ve mesleğe hazırlanmak önemlidir. Peki, “Mesleği sevip sevmediğimi nereden bileceğim?” diye mutlaka soracak olanlar vardır. Bu biraz sizin yeteneğinize bağlıdır. Yetenekleriniz doğrultusunda hangi mesleği yapabileceğinizi anlayabilir veya hissedebilirsiniz. Şöyle bir gerçekte var ki, belki yeteneğinizi keşif edemeyebilir veya sevmeye de bilirsiniz. Bunlar olabilecek şeyler, fakat birçok insan, yeteneklerini de göz önünde bulundurarak meslek seçme yönünde de gidebiliyor.

 

 

 

Eğer yeteneğinizin varlığını siz fark edemezseniz, yeteneğinizi fark edecek kişiler mutlaka çıkacaktır. Örneğin edebiyat öğretmeniniz, yazarlık veya şairlik yeteneğinizin olduğunu fark edebilir veya direkt olarak öğretmen olabileceğinizi hissedebilir. Müzik öğretmeniniz ya da herhangi başka biri sesinizi beğenebilir ya da beste yapabildiğinizi görebilir. Burada anlattıklarım tabii ki sizin kendinizde göremediğiniz ve başka insanların sizde fark ettiği yeteneklerdir. Ne olursa olsun, meslek seçerken sevdiğiniz bir şeyleri yapabilmeniz önemlidir. Eğer şarkı söylemeyi seviyorsanız, belki normal bir üniversiteye değil, konservatuara gitmeniz gerekir ki yeteneğinizi daha fazla fark edin ve geliştirin. Yazmayı seviyor olabilirsiniz. O zaman neden bir üniversitenin edebiyat fakültesine girmeyesiniz. Hayatta sevdiğiniz bir şeyleri yapmak her şeyden önce, özellikle psikolojiniz, yani ruh sağlığınız açısından aslında çok önemlidir.

 

 

 

Meslek Seçiminde Üniversite Seçimi Önemli Mi?

 

 

 

Elbette hayatınız boyunca yapacağınız mesleği en doğru şekilde seçmek önemli, fakat önemli olan bir başka konu ise, bu meslek ile ilgili dersleri hangi üniversitede alacağınızdır. Dünyanın herhangi bir yerindeki üniversite olabilir. İlle yaşadığınız ülke veya şehirdeki üniversite olmasına gerek yok. Bazı üniversiteler, bazı meslekler için çok ön planda tutulmaktadır, çünkü o üniversitelerin profesörleri veya eğitim görevlileri çok üst düzeyde öğrenci veya meslektaş yetiştiriyordur ve eğitimi üst düzeydedir. O üniversitelerden mezun olanlar, mezun olduktan sonra çok iyi yerlere geliyordur. Bütün bu kriterler meslek sahibi olmanız açısından çok önemlidir. Sadece herhangi bir meslek sahibi olmak yetmiyor. Aslında bu yüzden özellikle Türkiye’de birçok kişi okuduğu bölümden iş bulmak ve çalışmak istemiyor.

 

 

 

Birçok kişi sadece diploma sahibi olayım da bir yerlerde çalışabileyim ve geçimimi sağlayabileyim diye üniversiteye giriyor. Bunu tabii ki yapabilirsiniz, fakat ömür boyu sıkıcı bir hayat yaşamak ister misiniz? Sevdiğiniz veya seveceğiniz bir işi yapmak istemez misiniz? Bunun için de hem mesleğinizi hem de okuyacağınız yeri dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Kolay değil ve zaman alabilir, fakat imkânsız da değil. Sadece kendinize bir zaman tanımanız gerekiyor. Aklınızda gerçekten çok sevdiğiniz bir iş varsa ve onu meslek haline getirmek istiyorsanız, doğru üniversiteyi seçmeniz çok önemlidir. Önünüzde birkaç tane üniversite seçeneği çıkabilir veya sadece bir tane de çıkabilir, fakat bu hiç fark etmez. Yeter ki siz hangi yolda yürümek istediğinizi bilin.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Kabusunuz Olmasın.

 

 

Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hayatınız boyunca yapacağınız mesleği seçerken, dikkat etmeniz gereken birçok kural var aslında, fakat birkaç tane göz ardı edilmemesi gerekenlere bakalım. Mesleğinizi seçerken, kendinizi tanımanız lazım. Siz ne yapabiliyorsunuz? Herhangi bir yeteneğiniz var mı? Ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Gelecekte ne yaparak para kazanmak istersiniz? Bu sorular bazıları için tuhaf gelebilir ama gerçekten bu soruları kendinize sormak ve cevapları ararken de kendinizi tanımanız gerekiyor. Günlük hayatta neyi en iyi şekilde yapabildiğinizi gördünüz ya da fark ettiniz veya ne yaptığınızda çevrenizdeki insanlar mutlu oldu? “Bu kadar çok soru sormam gerekiyor mu kendime?” diye soranlar vardır, ama evet, sormanız gerekiyor, çünkü eğer yanlış bir seçim yaparsanız, bir süre sonra geri dönüşü çok zor olabilecek bir yola da girebilirsiniz.

 

 

 

Kendi yeteneklerinizi bilmeniz lazım. Yazmayı mı seviyorsunuz, okumayı mı seviyorsunuz, resim yapmayı mı, insanları dinlemeyi mi, spor mu, satmayı mı, ne yapmak hoşunuza gidiyor? Birde tabii ki ne yapmaktan hoşlandığınızı biliyorsanız, bu seferde yapmaktan hoşlandığınız şeyi meslek olarak yapabilip yapamayacağınızı sorgulamanız ve o işten para kazanabilip kazanamayacağınızı sorgulamanız lazım. Saniyelerde meslek sahibi olunmuyor. Meslek sahibi olmak için bile adım adım ilerlemeniz ve gerektiği zamanda yardım ve destek almanız gerekiyor. Bazıları ne kadar kendisini sorgularsa sorgulasın, yeteneğini bulamayabilir ve bu tür durumlarda, ailesine, arkadaşlarına veya okuldaki öğretmenlerine sorabilir. Meslek sahibi olmak demek, kendinizi tanımak demektir. Bırakın çevrenizdeki hangi insanların iyi ya da kötü olduğunu anlamak, bir insanın kendisini bile tanıması zaman alabilir.

 

 

 

Meslek sahibi olacağınız zamana geldiğinizde, mesleğinizi seçerken;

1) kendinizi mutlaka sorgulayın,

2) yeteneklerinizi sorgulayın,

3) ailenize ve çevrenize mutlaka danışın,

4) gideceğiniz üniversiteleri dikkatli seçin,

5) yapmak istediğiniz mesleği gerçekten sevip sevmediğinizi düşünün,

6) seçeceğinizi meslekten geçiminizi sağlayabilir misiniz,

7) seçtiğiniz mesleğiniz gerçekte ne kadar seviyorsunuz,

8) yapacağınız meslekte gerçekten mutlu olacak mısınız,

9) neden o mesleği seçtiniz,

10) gerçekten seçtiğiniz meslek için yeteneğiniz var mı?

Tabii ki buraya yazılan maddeler, mesleğinizi seçerken düşünmeniz gerekenlerin belki yarısı bile değildir. Daha birçok kriterleri düşünerek yapmak istediğiniz mesleği düşünmeniz lazım, fakat önemli olan gerçekten mutlu olacağınız işi yapmaktır. Mutlu olmayacağınız işi yapsanız bile, ne işte bir şey anlarsınız nede kazandığınız gelirden.

 

 

 

Belki çok erken yaşta meslek sahibi olabilirsiniz, belki de normalden daha geç bir yaşta, fakat hangi yaşta olursanız olun, mutlaka seveceğiniz ve size anlam katacak, her gün size bir şeyler öğretecek bir meslekte çalışın. Mesleği yaparken, hayatınızı monotonlaştıracak meslekte asla çalışmayın. Mesleğinizi sevmek sadece fiziki olarak değil, ruhen sizin için çok önemlidir. Yaptığınız işi severseniz, hem siz mutlu olacaksınız, hem de sizi destekleyenler, siz mutlu olduğunuz için mutlu olacaklardır. Hiçbir zaman ani kararlar vermeyin, zamana bırakıp en doğru kararı verin. Hiçbir zaman tek başınıza karar vermeyin, ailenize ve yakınlarınıza danışın. Sonuçta onlar sizin mutlu olmanızı isteyecekler. Her zaman en çok sevdiğiniz şeyi yapın.

meslek seçme konusunda hala kararsızsanız aşağıdaki videodaki karakterinize göre meslek seçme testini uygulayabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Detaylı Cilt Bakımı Rehberi başlıklı makalemizde cilt bakımı ve cilt bakımı rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum

  1. hayatvesiz 04/08/2018
    • Mehmet Akyıldız 06/08/2018

Yorum Yazın