Meslek Seçme Nasıl Olur?

Hayatınızın bir döneminde meslek seçme krizine girersiniz. Meslek seçmek kolay bir şey değil, hatta bazen maalesef biz mesleği değil, meslek bizi seçmek zorunda kalır. Hangi birimiz üniversitede çok istediğimiz o bölümü okuduktan sonra kendi mesleğimizi yapabildik ki? Belki de yüzde 50 bile değil.

Peki nedir bu “meslek” denen şey? Meslek dediğimiz şey sizin yeteneğiniz doğrultusunda yapacağınız iştir. Bu yazarlık olabilir, öğretmenlik, doktorluk, avukatlık, oyunculuk veya müzisyenlik veya aşçılık ya da gurme olabilir. Bunların hepsi birer meslektir.

Meslek seçme döneminde gençleri etkileyen bir takım faktörler vardır aşağıdaki resimde bu faktörleri görebilirsiniz.

meslek-secme-2

Meslek Seçme Konusunda Önemli Noktalar Nelerdir?

Meslek seçme konusunda ilk önemli madde, meslek seçme veya seçme yolunda ilerlerken, gerçekten severek yapabileceğimiz bir mesleği seçmektir. Yaptığınız mesleğin ne olduğu önemli değil, yeter ki sevin, çünkü severek yaptığınızda, ortaya koyacağınız sonuçlar hem sizi tatmin edecektir, hem de çevrenizin mutlu olmasını sağlayacaktır.

Başka önemli bir konu ise yetenektir. Yetenekleriniz doğrultusunda hangi mesleği yapabileceğinizi anlayabilir veya hissedebilirsiniz. Birçok insan, yeteneklerini de göz önünde bulundurarak meslek seçme yönünde gidebiliyor. Eğer yeteneğinizin varlığını siz fark edemezseniz, yeteneğinizi fark edecek kişiler mutlaka çıkacaktır. Örneğin edebiyat öğretmeniniz, yazarlık veya şairlik yeteneğinizin olduğunu fark edebilir veya direkt olarak öğretmen olabileceğinizi hissedebilir.

Meslek Seçiminde Gideceğiniz Üniversite Seçimi Önemli Mi?

Meslek seçme yolculuğunda önemli olan bir başka konu ise, bu meslek ile ilgili dersleri hangi üniversitede alacağınızdır. Bazı üniversiteler, bazı meslekler için çok ön planda tutulmaktadır, çünkü o üniversitelerin profesörleri veya eğitim görevlileri çok üst düzeyde öğrenci veya meslektaş yetiştiriyordur ve eğitimi üst düzeydedir. O üniversitelerden mezun olanlar, mezun olduktan sonra çok iyi yerlere geliyordur. Bütün bu kriterler meslek sahibi olmanız açısından çok önemlidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayattan Beklentileri Azaltmak

Birçok kişi sadece diploma sahibi olayım da bir yerlerde çalışabileyim ve geçimimi sağlayabileyim diye üniversiteye giriyor. Bunu tabii ki yapabilirsiniz, fakat ömür boyu sıkıcı bir hayat yaşamak ister misiniz? Sevdiğiniz veya seveceğiniz bir işi yapmak istemez misiniz? Bunun için de hem mesleğinizi hem de okuyacağınız yeri dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Kolay değil ve zaman alabilir, fakat imkansız da değil. Sadece kendinize biraz zaman tanımanız gerekiyor. Aklınızda gerçekten çok sevdiğiniz bir iş varsa ve onu meslek haline getirmek istiyorsanız, doğru üniversiteyi seçmeniz çok önemlidir.

Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

meslek-secme-3

Hayatınız boyunca yapacağınız mesleği seçerken, dikkat etmeniz gereken birçok kural var aslında, fakat birkaç tane göz ardı edilmemesi gerekenlere bakalım. Mesleğinizi seçerken, kendinizi tanımanız lazım. Siz ne yapabiliyorsunuz? Herhangi bir yeteneğiniz var mı? Ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Gelecekte ne yaparak para kazanmak istersiniz? Bu sorular bazıları için tuhaf gelebilir ama gerçekten bu soruları kendinize sormak ve cevapları ararken de kendinizi tanımanız gerekiyor. Günlük hayatta neyi en iyi şekilde yapabildiğinizi gördünüz ya da fark ettiniz veya ne yaptığınızda çevrenizdeki insanlar mutlu oldu? “Bu kadar çok soru sormam gerekiyor mu kendime?” diye soranlar vardır, evet, sormanız gerekiyor, çünkü  yanlış bir seçim yaparsanız, bir süre sonra geri dönüşü çok zor olabilecek bir yola girebilirsiniz. Belli bir dönem sonunda motivasyonunuz düşer ve yaptığınız işten zevk alamaz olursunuz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sosyal Fobi Nedir?

Meslek sahibi olacağınız zamana geldiğinizde, mesleğinizi seçerken;

1) Kendinizi mutlaka sorgulayın,

2) Yeteneklerinizi sorgulayın,

3) Ailenize ve çevrenize mutlaka danışın,

4) Gideceğiniz üniversiteleri dikkatli seçin,

5) Yapmak istediğiniz mesleği gerçekten sevip sevmediğinizi düşünün,

6) Seçeceğiniz meslekten geçiminizi sağlayabilir misiniz?

7) Seçtiğiniz mesleğinizi gerçekte ne kadar seviyorsunuz?

8) Yapacağınız meslekte gerçekten mutlu olacak mısınız?

9) Neden o mesleği seçtiniz?

10) Gerçekten seçtiğiniz meslek için yeteneğiniz var mı?

Buraya yazılan maddeler, mesleğinizi seçerken düşünmeniz gerekenlerin belki yarısı bile değildir. Daha birçok kriterleri düşünerek yapmak istediğiniz mesleği düşünmeniz lazım, fakat önemli olan gerçekten mutlu olacağınız işi yapmaktır.

Hangi yaşta olursanız olun, mutlaka seveceğiniz ve size anlam katacak, her gün size bir şeyler öğretecek bir meslekte çalışın. Mesleği yaparken, hayatınızı monotonlaştıracak meslekte asla çalışmayın. Mesleğinizi sevmek sadece fiziki olarak değil, ruhen de sizin için çok önemlidir. Hiçbir zaman ani kararlar vermeyin, zamana bırakıp en doğru kararı verin. Hiçbir zaman tek başınıza karar vermeyin, ailenize ve yakınlarınıza danışın. Sonuçta onlar sizin mutlu olmanızı isteyeceklerdir.

Meslek seçme konusunda hala kararsızsanız aşağıdaki videodaki karakterinize göre meslek seçme testini uygulayabilirsiniz. 

 

Bir önceki yazımız olan Detaylı Cilt Bakımı Rehberi başlıklı makalemizde cilt bakımı ve cilt bakımı rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (2)

  1. hayatvesiz 04/08/2018
    • Mehmet Akyıldız 06/08/2018

Yorum Yap