Diş Ağrısı Nedenleri Ve Doğal Çözümler.

Hastalıklar, ağrılar… Zaman zaman hepimiz yaşadık ve zor zamanlar geçirmemize neden oldular. Bazı ağrılar çok uzun süreli olabiliyor anında çözüm bulamayabiliyoruz. Diş ağrısı da bizlere çok çektiren rahatsızlıkların başında geliyor. Dişimiz ağrıdığı zaman diş hekimine gidene kadar evde kendimiz hızlı bir çözüm ararız, bir süreliğine de olsa ağrıyı geçirmeye çalışırız. Sağdan soldan duyduğumuz ve bize önerilen bazı yöntemleri kullanarak doğal yollarla ağrıyı dindirmek için çabalarız. Peki hiç düşündük mü diş ağrısı neden oluyor, nerede hata yapıyoruz diye?

 

Diş Ağrısı Neden Olur?

 

Dişte hissedilen ağrılar genellikle diş, dişeti ya da kemik kaynaklı olabilir. Diş ağrısının birçok nedeni vardır. Neden ağrıdığını söylemeniz ya da tahmin etmeniz bazen güç olabilir. Bunların en başında çürük nedeni ile ağrıyan diş ağrısı vardır. Ağzınızda bir kaplamanız vardır. Onun altında ki diş ağrıyor olabilir. Diş iltihabında ve diş dolgusunda olan bir sorununuzdan kaynaklanıyor olabilir. Veya sağlam dişinizdir ama ağrıdığını hissediyorsunuzdur. Yani gerçekten ağzınızda bir 20 yaş dişi vardır. Çenenizin en gerisinde ağrıyı yoğun hissediyorsunuzdur. Diş ağrıları, bu nedenler yanında genellikle yemek yenildikten sonra veya herhangi bir içecekten sonra ortaya çıkabilir. Bu ağrının nedeni ise yemek artıklarının diş aralarına girmesi ya da asit üretimi olabilir. Bu yüzden, diş ağrılarını en aza indirmek için yemek yendikten sonra dişlerimizi iyice temizlemek önemlidir. Genel olarak bakınca diş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni için yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanan diş çürükleri diyebiliriz.

 

Diş Ağrısını Geçirmek İçin Doğal Çözümler

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir? Belirti Ve Tedavisi

Diş ağrısı için en kesin çözüm kesinlikle bir diş hekiminden yardım almaktır. Fakat diş ağrısı, doktora gidemeyeceğimiz bir zamanda gelirse, gece veya hafta sonu, diş ağrısı için özellikle tavsiye edilen ağrı kesiciler geçici süreyle iyi bir çözüm olabilir. Burada ilaç kullanırken doktorunuzun daha önce size önerdiği, yazdığı ağrı kesici veya antibiyotik kullanmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Öte yandan doktora gidine kadar diş ağrısını azaltmak için evimizde veya işyerinde diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler uygulayabiliriz. Peki nedir bu doğal çözümler hep birlikte bakalım…

 

diş ağrısı 2

 •  İlk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Fırçalama, çürüğe sıkışmış olan ve ağrıya neden olan yemek artıklarını temizlemeye yardımcı olur. Diş ipi kullanmakta ağrının azalmasına neden olur.

Buraya tıklayarak “Diş Fırçalamak Ve Sağlığa Faydaları” adlı yazımızıda okumanızı tavsiye ederim.

 •  Uzun süre devam eden bir diş ağrısı, gece bizi uykusuz bırakır. Yüksek bir yastık kullanmak gece ağrıları için iyi bir çözüm olabilir.
 •  Diş ağrısı için iyi gelen çözümlerden bir başkası da sarımsaktır. Diş üzerinde sarımsak bekletmek, ağrıya neden olan bakterileri yok edeceği için ağrının azalmasına yardımcı olur.
 •  Tuzlu su ve sirkeli su gargarası diş ağrılarına iyi gelen bir başka yöntemdir. Sirkeli su ve tuzlu gargarası, dişi bakterilerden temizler, şişlikleri azaltır, diş eti ve açık diş çürüklerine karşı dezenfektan etkisi yapar.

 

diş ağrısı 3

 

 •  Buz kompresi de diş ağrısının olduğu bölgeye uygulandığı zaman geçici olarak ağrıyı hafifletir. Buzu, direkt olarak uygulamak sakıncalı olacağı için ağrıyan bölgeye, dışarıdan ve bir havlu veya beze sararak tutmak iyi gelir.
 • Zerdeçal; su ile karıştırılıp hamur haline getirilerek, ağrıyan dişin üzerine uygulanır. Anti bakteriyel özelliği ile diş ağrısını gidermeye yardımcı olur.
 •  Çörek otu, iki su bardağı sirkeye, 1 tatlı kaşığı çörek otu koyun ve kaynatın. Soğuduktan sonra gargara yapın. Ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
 •  Alkolde diş ağrısını azaltmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. Alkol içine pamuğa sarılı bir çubuk batırın ve bu çubuğu da karabiber ve naneye batırıp dişinize sürmeniz halinde diş ağrınıza iyi gelecektir.
 •  Diş ağrısına bir başka çözüm yolu olarak maydanoz ile gargara; bir demet maydanozun suyunu, meyve sıkacağınız ile iyice sıkın. Ortaya çıkan maydanoz suyu ile gargara yapmanız diş ağrınıza iyi gelecektir.
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Egzama Hakkında Ne Biliyoruz?

 

diş ağrısı 4

 

 • Kuru karanfil veya karanfil yağı uzun yıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Karanfilde “eugenol” adı verilen güçlü bir madde vardır ve bu madde bakterileri öldürmeye yarar. Bu madde aynı zamanda diş macunlarında da bulunur. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konulup bekletilirse, bir süre sonra o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliği olduğu için çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.
 •  Bir başka gargara çeşidi olan kuru üzüm ve sarımsak gargarası; 1 litre suya 2 çay bardağı kuru üzüm ve 10 diş sarımsak koyun. 15 dakika kaynattıktan sonra süzün. Karışım soğuduktan sonra gargarayı yapmanız diş ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

 

Sağlıklı günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Astım Tedavi Edilebilir Mi? başlıklı makalemizde astım, astım belirtileri ve astım nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap