Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Toplumda yaygınlık kazanmaya giden ve psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete , kaygılanmanın ilerlemiş halidir. İnsanların doğasında bulunan kaygı, zaman zaman bir sınavda başarılı olmak için itici güç olduğu gibi bazen de karar vermeyi istediğinizde bir bir duygudur. Gündelik hayatın içindeki pek çok kez kaygı yaşayarak büyük bir kısmı bu duyguyu hafif ve bastırılabilir. Ancak bazı insanlar bu duyguyu bastıramayarak kaygılarının bilgisini ve düşüncelerinden daha ileride izin veriyor.

Dünya uzerinde anksiyete rahatsızlığı toplumların% 18- 20’sinde görülebilmektedir. Kaygılanan kavramsalde fiziksel, duygusal ve düşünce olarak büyük değişimler meydana gelebilir gibi bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi olası insan hayatına büyük zararları olabilmektedir.

Anksiyete Nedir? Ne Değildir?

Anksiyete bozukluğu , durum bir olay ve durum durumu kaygılanması ancak bu kaygının aşırı, sürekli ve fiziksel olarak da belirtiler göstermesiyle ilgili. Gündelik kaygılarınızı yönetmeyi düşünüyorum zihninde büyük bir yer kapladığınız anda kimse anksiyete ne demek diye düşünmeden bu rahatsızlığa sahip oluyorsunuz. Genellikle olaylar ve durumlardaki kalbin bir süreliğine hızlı atması, nefes alıp vermenin hızlanması ve korumanın kendini korumasıya geçmesi durumu orada insanda normal seviyelerinde seyretmektedir. Başlanabilir ve bir süre sonra geçen bu kaygılanmaya doğal anksiyete deniyor.

Doğal anksiyete sayısı, gündelik hayatta onlar için gerekli olan bir kaygı ile dürtülürken bir yandan da bu kaygı muhtemel sınavlarda başarılı olma, trafikte muhtemel bir kazayı olmasını istiyorum gibi işlerde olurlarlar. Doğal olmayan anksiyete ise ortada henüz bir olay olmasa safra aniden geliyor ve kontrol edilemeyen kaygılanma durumudur. Kaza yapacağını düşünerek bu durumdan kaygı duyan’ın araç kullanacağını ve trafiğe çıkarken hiçbir araca binmek istememesi için da örneklenebilen bu kişi zaman tavırlarını kontrol edemez. Aşırı derecede kaygılandığını bilen kişi istese safra kaygılarını bastıramaz ve gündelik olaylarda dahi dahi büyük yaşar.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete sayısı gösterildiğinde belirtiler sadece psikolojik olarak ortaya çıkmaz. Vücutta ve felsefede düşüncelerinizi belirtilerinizi anksiyete rahatsızlıklarınızda sosyal hayatınızda da gözle bakış açınız ortaya çıkıyorbilmektedir.

Anksiyetenin belirtileri yaşlılarda daha sık görülürmekle birlikte hayatın çeşitli zamanlarında yineleyebilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca kontrol edilemeyen kaygı tedavisi kavramı başka psikolojik rahatsızlıkları yaşamasını da neden olabilmektedir.

 Yaygın olarak views belirtiler menüsü:

 • Ortada herhangi bir durum yokken ve ya çok büyük bir sorun yokken dahi aniden kaygılanmaya başla ve durumun çözümsüz olduğunu düşünüyorummek.
 • Olaylar ve durum durumu sakin olamamak ve sürekli endişeli, korkak ve panik halinde olmak.
 • Fiziksel olarak kalbin hızlı bir şekilde çarpması, hızlı nefes alıp verme, ağızda oluşan kuruluk hissi, midede bulantı ve baş dönmesi.
 • Vücudun soğuk soğuk terlemesi el ve ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi.
 • Çalışma hayatında bir çeşit adapte olamama ve sürekli olarak bazı sorunların yaşanması.
 • Kasların sürekli gergin kalmasına bağlı olarak kramplar ve vücudun çeşitli bölgelerinde ağrıların oluşması.
 • Uyku sorunlarının yaşanması.
 • Yorgun ve halsiz olma durumu.
 • Olayları, toplamak ya da bilgileri hatırlamada güçlük çekmek.
 • Olaylar gerekir çok kısa sürede gerilmek ve endişeye kapılmak.
 • Karamsar bir ruh haline kapılmak ve sürekli olarak eskiden önce kötü olayların akla gelmesi.
 • Bazılarını temizle korku ve endişe ayarla bağlı olarak titremeye ya da sallanmaya başlaması.
 • Toplum içerisinden oturup planlama soyutlaması, sosyal aktivitelerde oturup istememesi.

anksiyete-2

 • İnsanlarla ne kadar konuşursa konuşsun konuşsun anlaşılmayacağı konuşesi.
 • Kişinin kendini değersiz ve umutsuz hissetmesi.
 • Kişiselleşmeleriyle ilgili sorularınızı açıklayın ve odaklanma olayın nasıl çözüleceğine dair düşüncelerden uzak durması.

Anksiyete kadınlarda daha sık görüntüler bir rahatsızlık olmakla birlikte 30’lu yaşların başından itibaren daha sık rastlanır. Bireylerin hayatlarında tedavi sonrası yeniden görülebilen bu durum ayarlandı Bazılarındade belirtilerin birkaçı görülüyor olsa da bazı ülkelerde de belirtildi.

Peki Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmeyen bu kaygı bozukluğu açık olan çocukluk süresi bekleniyor. Kimi temizlemekde ayrılık ya da travmatik bir olay sonrası ortaya çıkabilen bir durum olan anksiyete , orada olduğundande hiçbir sorun yokken ortaya çıkabiliyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar bu durumun nedenleri arasında genetik yatkınlığın da mevcut olduğunu söyleyerek.

 • Çevresel Nedenler: Çevreden gelebilecek stres nedenleri anksiyeteyi tetikleyebilir. Kişilerin aradıkları sorunlar, iş hayatındaki sıkıntılar, gündelik stresler bir süre sonra stres olmaktan çıkarak anksiyete halini alabilir. Kişinin çevresiyle birlikte uzun süre stres altında tutulması bir süre sonra ortada böyle bir durum yokken dahi aynı sorun yaşamaya neden olacak.

anksiyete-5

Stresle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın “Stres Nedir? Stres Hakkında Bilinmesi’ndeler.” adlı yazımızıda okuyabilir.

 • Genetik Yakınlık: İsterseniz ailesinde ve ya akrabalarında anksiyete belirtileri görülmüşse bu durum genetik olarak kişide de bu rahatsızlığın görülebileceği şekilde gelebilir.
 • Madde Kullanımı: Çeşitli yasa dışı ilaçların uzaktaki bir kimsede kimsede ne zaman ve ne zaman stres altında hissetmesi bir süre sonra anksiyete olarak kendini gösterebiliyor.
 • Beyin: Beyinde bulunan bazı kimyasalların dengesinin değişmesi sonucu anksiyetenin belirtileri görülebilir. Beyinde bulunan ve nörotransmiter olarak adlandırılan neropinefrin ve serotonin miktarındaki dengesizlikler anksiyete krizi burada nedenlerin fiziksel bir sorundur.

anksiyete-3

 • Tıbbı Yan Etkiler: Kişileri farklı hastalıklar varsa kullanmış olduğunuz ilaçların yanlardaki sonucu anksiyete durumu yaşanabilir. Ayrıca bir hastalığa bağlı olarak gösterimde belirtilerinizi alınmadığı zamanla anksiyeteye dönüş yapabilirsiniz.
 • Yaşam Tarzı: Bazılarında uzun süre açık çıkmaması, sosyal hayattan uzak olması, hareketsiz zamanın fazla olması, sürekli olması gereken olayların ve ya alışkanlıkların edinilmesi.
 • Hamilelik: Kadınlarda hamileliğin istenmemesi ya da hamileliğin ve doğumun çok zor olması için dairede kanılarda bulunulması anksiyeteye neden olabilir.
 • Sevilen Birinin Kaybı: Anksiyete ayrılık durumlarında daha sık ortaya çıkmaktadır. Sevilen birinden ayrılma ya da bu odada ölümüştedede yalnızlık ve anksiyete gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Anksiyete rahatsızlığı çocukluk dönemi ile oldukça büyük bağlantılara sahip olan bir durum şu anda bu noktada bazı ayrılıklar ilerleyenlerde anksiyete olarak ortaya çıkabiliyor. Anne ve babası ayrılan ya da sevdiği ortamdan ayrılan çocuklarda ilerleyen yaşlarda anksiyetenin görülme oranını artırabiliyor. Çocukluk Döneminde Fiziksel ettik cinsel istismar Yaşayan bireylerin Büyük Bir kısmında da anksiyete krizlerine rastlanabilmektedir. Ayrıca çocukların ve genç bireylerin stresli olduğu bir anksiyetenin nedenleri arasında söyleniyor.

Anksiyete’nin bulunduğu nedenlerin birkaçının bir araya gelmesiyle birlikte durumun durumundan biri olduğu gibi ortada hiçbir neden yokken de görülebilmektedir. Dış uyaranlara gerek kalmadan önce kendi içinde tuttuğu sıkıntılar burada de görülebilir.

Sizde buraya tıklayarak kaygı-anksiyete testi yaparak anksiyete seviyenizi test edebilirsiniz.

Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anksiyete tedavisi için ekip bu hastalığın teşhisini yapıyorsunuz. Anksiyetenin teşhis edilebilirliği için uzman bir hekim tarafından fizik tedavisi, kan tahlilleri ve anksiyete testi gibi farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bir kişide anksiyete sorunu varsa odam tanıda bulunabilmek için şu özelliklerin birinde yapabilirsiniz:

 • Endişe ve kaygı halini yenmekte güçlük çekmek.
 • Son altı ay içerisinde en az 3 kere anksiyete belirtisi göstermiş olmak.
 • En az 6 ay boyunca bir durum ve ya olay yeri aşırı endişeli ve kaygılı olma halini yaşamış olmak.

Fizik arıtma teknolojisi uzman hekim kaslarını kontrol ederek gerginliğini bakabilir. Sinirli, huzursuz, uykulu ve yorgun ruh halinin gözlemlenmesi tedavisi için önemli bir ayrıntılanıyor. Doktorun ağzını okuyor, doğru bir yol dinlemesi ve anksiyete varsa okula gitmeme, iş hayatından uzaklaşmak isteme gibi durumları değil.

Travmatik bir olay yaşayıp yaşamadığı, ailesinde böyle bir yerde bulunup bulunmadığı ile ilgili olarak yapılması gereken araştırmalar yapılmıyor.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

anksiyete-4

Anksiyetenin birinde kişiseller varsa uyarıcı madde ve ya alkol gibi ürünler kullanıyorsa bunlar kullanılmadan. Kişinin kendi kendini tutması gereken bu konuda psikolojik ve tıbbi destek alınabilir. Anksiyetenin içinde en önemli yöntem hasta ile uzman hekimin arasında yapılan terapilerdir. Kişiler bu terapilerde kaygılarına daha rahat bakabilir ve kaygıları ile yüzleşerek gelecek tedirgin olacak bir durum durum olacağının farkına varabilir.

Beyinden gelen sorunların çözümlenmesi, anksiyete, ilaç tedavisi . İlaçların düzenli bir şekilde yapılması ve doz ayarlamasının yapılması gerekir. Hekimlerinizi anksiyete bozukluklarının giderilmesi için antidepresan maddeleri ve benzodiazepin içeriğine sahip olmak reçete edebilmektedir. Kullanılan ilaçların yetersiz olduğu yerlerde ek ek.

Bireylere tedavi sırasında stresli ortamlardan uzak durma, gevşeme hareketleri yapma, sakinleşecek ortamlarda bulunma gibi kendi kendine tedavi yöntemleri de sunulabilmektedir.

Anksiyetenin tedavisi tek başına hasta tarafından gerçekleştirilebilir bir durum değil. Bu şeyi ortadan kaldırıyor, hastaya destek oluyorlar ve bu rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkmadan önce alması gerekiyor. Ayrıca sadece uzman uzman bir psikologdan yardım alması yeterli değildir. Hastanın ağzını açıp hastalığın olması gerekenleri yapabilecekleri ile ilgili olarak bilgi almaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hazımsızlık Neden Oluşur? Sebepleri Ve Tedavisi. başlıklı makalemizde amilaz enzimi, asit – baz dengesi ve Hazımsızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap