Hazımsızlık Neden Oluşur? Sebepleri Ve Tedavisi.

Hazımsızlık; mide çeperini koruyan mide duvarının, mide içindeki asidik enzimlerin artmasına bağlı olarak mide duvarının işlevsiz hale gelmesi ve midenin sindirim görevini yerine getirememesi durumudur.

Asidik enzimlerin artmasına bağlı olarak mide içi sıvısının asidik oranı artar, mide duvarı tahriş olur ve mide kasları minimum seviye de çalışarak sindirim normalden 10 kat daha yavaş olur. Tıbbi adı dispepsi olarak adlandırılan hazımsızlık şu nedenlerden oluşur.

 

Hazımsızlık Neden Oluşur ?

 

1 ) Çok fazla yemek yediğinizde ve çok katı yemekler yediğinizde, mide sindirimi hızlandırabilmek için normalden fazla asidik enzim salgılar. Bu durum mide içindeki sıvının asidik özelliğinin artmasına neden olur ve asit – baz dengesini bozarak hazımsızlık oluşmasına neden olur.

 

hazımsızlık-2

 

2 ) Çok hızlı yemek yemeye bağlı olarak ağızda gerçekleşmesi gereken mekanik sindirimin yeterli oranda gerçekleşmemesine bağlı olarak hazımsızlık gerçekleşir. Mekanik sindirimin gerçekleşmemesine bağlı olarak mide içerisinde mekanik sindirimin gerçekleşmesi için sindirim enzimlerinin normalden fazla salgılanması nedeni ile oluşur.

 

3 ) Uykudan dört saat önce yenilen yemeklerin uyku nedeni ile sindirilememesi nedeni ile hazımsızlık oluşur. Uyku sırasında metabolik fonksiyonlar minimum seviyeye düşmesi nedeni ile sağlıklı bir sindirim gerçekleşmez ve sindirim olması için asidik enzim normalden fazla salgılanır. Bu durum hazımsızlığa neden olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karbonhidrat Tüketmeniz İçin Vücudun Verdiği 12 Sessiz Sinyal

 

4 ) Yemeklerin iyi pişmeden yenilmesi durumunda sindirim enziminin fazla salgılanması gerekir. Asidik özellikteki enzimler sindirilmesi zor olan besinlerin sindirilmesini sağlayabilmek için normal seviyeden daha fazla salgılanır. Bu durum hazımsızlık oluşmasına neden olur.

 

5 ) Aşırı baharatlı ve asidik özellikteki yemeklerin yenilmesi nedeni ile mide içindeki asit oranı artar ve asidik özelliklerin artmasına bağlı olarak mide duvarı zarar görür. Bu durum da hazımsızlığın oluşmasına neden olur.

 

Hazımsızlığa Neden Olan Doğal Etkenler

 

1 ) Aşırı stres altında çalışmak hazımsızlığa neden olur

 

hazımsızlık-3

2 ) Romatizma, astım, doğum kontrol ilaçları, troid ilaçları hazımsızlığa neden olur.

 

3 ) Aşırı kilolu insanlarda mide sindirim görevini yeterince yapamaz ve hazımsızlığa neden olur.

 

4 ) Dar elbise giymek mideyi sıkacağı için mide kaslarının yavaş çalışmasına ve hazımsızlık oluşmasına neden olur.

 

5 ) Hareketsiz yaşam tarzına sahip olan insanlarda hazımsızlık oluşur.

 

Hazımsızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

 

1 ) Eczanelerde satılan ve mide asit oranı düzenleyici olarak bilinen ilaçları kullanarak hazımsızlık oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

2 ) Ağız içi mekanik sindirimin oluşması için gerekli olan amilaz enzimini salgılatmak için bol bol sakız çiğnemeli, ağız içi hamurları kullanılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdeal Kilo Ve Kilo Kontrolü

 

3 ) Sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için bol bol su tüketmelisiniz. Su tüketimi mide sindirimi için çok önemlidir.

hazımsızlık-4

4 ) Papatya çayı mide içi sindirime doğrudan etki eden ev sindirimi hızlandıran bir bitki çayıdır. Papatya çayını günde bir fincan tükettiğinizde mide içi sağlığınızı korumuş olursunuz.

 

5 ) Yemek öğünleri arasında hareket etmeli, yürüyüşler yapmalı ve sindirimin normal seyretmesini sağlamalısınız.

 

6 ) Stresten kaçınmalı, stressiz bir hayat için çabalamalısınız. Hazımsızlığın temel nedeni stres olduğu için stresten kaçınarak hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz.

 

7 ) Yemek öğünlerini azaltarak ve daha az yemek yiyerek hazımsızlık probleminden kurtulabilirsiniz.

 

8 ) Hastalıklarınız için kullandığınız ilcaların yan etkilerinde hazımsızlık olması yer alıyorsa muadil ilaçlar kullanmalısınız.

 

9 ) Kafein ağırlıklı ilaçlardan, sigaradan ve alkolden uzak durarak hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz.

 

10 ) Yemek yerken yemek yeme sürenizi uzatmalı, yavaş yiyerek ağız içi mekanik sindirimin doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalı ve hazımsızlıktan uzak durmalısınız.

 

11 ) Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı, mide içi asit oranını artıracak besinlerden uzak durmalısınız.

Hazımsızlıkla ilgili daha geniş bilgi için buraya tıklayıp detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nedenleri Ve Doğal Çözümler. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın