Demir Eksikliğinin 11 Belirtisi

Demir eksikliğinin insan vücudunda aslında pek çok belirtisi vardır ancak biz burada en belirgin 11 belirtiden söz edeceğiz.

Vücudunuzda yeter kadar demir olmadığı zaman demir eksikliği oluşur. Vücudunuzun demir ihtiyacı vardır, bu nedenle demir eksikliği, vücudunuzun nasıl çalıştığını büyük ölçüde etkileyebilecek bir durumdur.

Vücudunuzda yeterli demir bulunmaması, genellikle doğrudan diyetinize bağlıdır. Sağlıklı bir diyet yaparak demir düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Demir eksikliğinin olması demir eksikliği anemisine neden olabilir. Bu, kırmızı kan hücrelerinin dokularınıza oksijen taşıyamayacağı anlamına gelir. Açıkçası, oksijen hayatımızın hayati bir parçasıdır, bu yüzden ihtiyacınız olan oksijeni alamazsanız, bunun nasıl önemli sorunlara yol açacağını tahmin edebilirsiniz.

Ancak, demir eksikliğinin olması her zaman hemen fark edilebilen bir durum değildir. Bunu anlamanın belirli yolları vardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demirden yoksun olduğuna dair bazı belirtiler:

1.Solukluk

Cildiniz olması gerektiği kadar sağlıklı görünmüyorsa bu, demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir. Bunun nedeni demirin kısmen vücudun hemoglobin dolaşımında büyük rol oynamasıdır. Hemoglobinin yeterli düzeyde olması, kana rengini verecek ve daha sağlıklı görünen bir cilde yol açacaktır. Yani cildiniz sağlıklı görünmüyorsa, demir eksikliği yaşayabilirsiniz.

2.Yorgunluk

 Yorgun hissetmenizin nedeni vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni almamasıdır. Vücudunuzun hemoglobin yapması için demir gereklidir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizde bulunur ve vücudunuzdaki oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Oksijen eksikliğiniz olduğunda, vücudunuz olması gerektiği gibi çalışmaz bu durum da yorgunluk hissine neden olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hazımsızlık Neden Oluşur? Sebepleri Ve Tedavisi.

3.Baş ağrısı

Demir eksikliğinin bir diğer belirtisi baş ağrısıdır. Sık veya tekrarlayan baş ağrıları ve hatta biraz baş dönmesi olabilir.

Unutmayın, demir eksikliği vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar oksijen almasına izin vermez. Bu, beyninizin tam olarak çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni almadığı anlamına gelir.

Eğer başınız ağrıyorsa, demir eksikliğinizin olduğu sonucuna varmadan önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

4.Kalp çarpıntısı

Demir eksikliğinin olması, vücudunuzun daha az oksijen taşınması anlamına gelir. Bu da hayati organlara daha az oksijen girmesi anlamına gelir. Bu organların bazıları daha sonra genellikle aynı işi yapmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyacaktır bu da kalbinizin olması gerekenden daha fazla çalışmak zorunda kaldığı anlamına gelir.

5.Dilin şişmesi

Demir eksikliği belirtileri dilinizin şişmesini içerebilir. Muhtemelen ağzınızı kapatamayacağınız noktaya kadar şişmeyecek, ancak bir fark hissedersiniz.

Ayrıca, muhtemelen dilinizin biraz solgun ve pürüzsüz görünmesini bekleyebilirsiniz.

6.Derinin kuruluğu

Cildiniz oksijenden mahrum olduğunda, zayıflayacak bu durum da kuru cilde neden olur. Aynısı saçınız için de geçerlidir. Demir eksikliği olduğunda, vücudunuzda daha az oksijen akışı olur, böylece saçlarınız cildinizle birlikte zayıflamaya başlar.

Bazı insanlar da zaten doğal olarak kuru cilde ve saçlara sahip olabilir, ancak demir eksikliği bu semptomun biraz daha artmasına neden olur.

7.Yumuşak ve kırılgan tırnaklar

Tırnaklarınız kolayca çatlamaya ve kolayca kırılmaya başlıyorsa, muhtemelen demir eksikliğiniz vardır. Bu, demir eksikliğinin daha az görülen bir belirtisidir, ancak kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir semptomdur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir? Belirti Ve Tedavisi

8.Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromunu hiç duymadıysanız, bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemez bir dürtü hissetmek anlamına gelir. Örneğin, bir sandalyede oturuyorsanız ve bacaklarınız durmadan titriyorsa, huzursuz bacak sendromunuz olabilir.

Bu durum demir eksikliği anemisi ile ilişkilendirilmiştir. İkisi doğrudan ilişkili olmasa da, demir eksikliği olan kişilerin huzursuz bacak sendromu yaşama riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

9.Soğuk eller ve ayaklar

Bazılarımız her zaman soğuk el ve ayaklara sahiptir. Bunun muhtemel sebebi demir eksikliği olabilir.

Demir eksikliği, daha az oksijen akışına sahip olduğunuz anlamına gelir. Kan akışınız oldukça zayıflayabilir ve kan akışınız zayıfken ekstremitelerinin uçlarında soğukluk hissedersiniz.

10.Sık sık hastalanma

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız, demirin vücudunuzun bir parçası olması gerekir. Vücudunuzun hastalıklarla savaşmada başarılı olmasını istiyorsanız, demire ihtiyacınız var.

Nispeten sık sık hastalandığınızı hissederseniz, demir eksikliğinin kısmen suçlu olduğunu varsayabilirsiniz.

11.Endişeli hissetme

Endişe duygularına sahip olmanızın nedeni demir eksikliği olabilir. Demir eksikliklerinin insanlarda bazı endişeli duygulara neden olduğu bilinmektedir.

İnsanlar daha fazla demir tükettiklerinde, endişe duygularının ciddi biçimde azaldığını gördüler.

Eğer sizde de bu belirtilerden bazıları varsa hemen bir doktora muayene olarak demir seviyelerinize baktırabilirsiniz.

Buraya tıklayarak demir eksikliği nedenleri ve tedavisi ile ilgili videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan Lösemi (Kan Kanseri) Hakkında Merak Ettikleriniz başlıklı makalemizde lösemi belirtileri, lösemi nedenleri ve Lösemi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap