Egzama Hakkında Ne Biliyoruz?

Egzama, Ülkemizde en fazla görülen hastalıkların başında gelmektedir ve önemli bir cilt hastalığıdır. Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi ve nem oranın azalması sonucu daha fazla bu hastalık artış göstermektedir. Egzama deri de kızarıklık, kuruluk, pullanma artışı ile olan bir deri hastalığıdır. Ayrıca bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Özellikle şikâyetler arasında, deride kaşıntı, kızarıklık görülür aynı zaman da huzursuzluk ve uykusuzluk gibi şikâyetler de yaşanabilir. Giydiğiniz dar olan kıyafetler bunu daha da kötü bir hale getirebilir bu yüzden giyilen kıyafetlere dikkat etmek ve dar kıyafetleri tercih etmemeniz daha iyi olacaktır.

Banyo sonrası kaşıntı veya kızarıklık olan bölgeyi nemli tutmaya çalışın ve özellikle nemlendirici kullanmanızda fayda sağlar. Ayrıca bu hastalık, zamanla deride yayılan bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Egzama Nasıl Bir Hastalıktır?

Genellikle herkesin bildiği şekliyle bir deri hastalığıdır. Derinin fazla kurumasında kaynaklanan bir hastalık olup, kişinin sosyal hayatını ciddi oranda rahatsız edecek bir hastalık türüdür. Kuruyan deri kısa bir zaman sonra kaşınmaya başlar. Bu kaşınmalar neticesinde egzamanın baş gösterdiği görülür. Ayrıca genetik bir yolla geçen bir tür hastalıktır.

Egzama Niçin Olur?

Bu hastalığını olmasında ilk olarak genetik faktörler yatmaktadır. Daha sonra alerjiler ile kimyasal bileşenlerde neden olabilmektedir. Lakin egzamanın türlerine göre hastalığın oluşum sebepleri farklılık arz edebilir.

Sabunlar, bulaşık ve çamaşır deterjanları gibi diğer kimyasal bileşenler ile tozlu mekânlar egzamanın olması için yeterli sebepler olarak ifade edebiliriz. Bundan dolayı daha çok temizlik sektöründe çalışanlar ile ev kadınlarında daha çok görülmektedir. Kimyasal sebebiyle meydana gelene egzamanın temas yoluyla tekrar nüksetme ihtimali vardır ve düzelmemektedir. Mümkün olduğunca bu kimyasallardan uzak durmak ve temas etmemek gerekiyor.

Hangi Yaşlarda Görülür?

egzama-2

Her yaşta görülebildiği gibi daha fazla küçük yaştaki çocuklarda kendini göstermektedir. Yetişkine insanlarda ise daha çok stres bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sigara Bağımlılığı Ve Kurtuluşa Giden Yol

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Bu deri hastalığın belirtileri olarak ilk şekilde, deride oluşan su kabarcıklarını görürüz. Daha sonra bu su dolu kabarcıkları deride kabuklanmalar seyreder ve cilt de kalınlaşmalar başlar. Öte yandan tüm hastalarda belirtiler farklı olsa da genel olarak belirtileri şu şekildedir.

 • Vücutta kaşıntıların ortaya çıkmasıdır. Bu kaşıntılar akşam daha doğrusu gece vakitleri daha çok artmaktadır. Öyle ki bu kaşıntılar kişiyi uykudan uyandıracak bir şiddet seviyesinde olabilmektedir.
 • Hâlihazırda ortada bir leke ya da iz olamamasına rağmen ciltte oluşan kaşıntının bu hastalığınbelirtisi olması yüksek olasılıktır. Hemen doktora muayene olmak gerekiyor. Çünkü erken teşhis çok önemlidir ve tedavi de başarı oranı çok yüksektir.
 • Bir diğer belirti ise deride pullanmalar ve kızarıklar meydana gelmesidir.

Egzamanın Teşhisi Nasıl Olmaktadır?

egzama-5

Teşhis için muayene olmak gerekiyor. İlk olarak fiziki muayene ve yama testi de denilen bir test yapmak gerekiyor. Bu test neticesinde ortaya çıkan alerjen, dermatologlar tarafından analiz edilmeli ve neticede teşhis konulmalıdır.

Yama testi yapılırken kişinin sırtına alerjen nesnelerin düşük olan maddeleri yapıştırılır ve 2 ile 3 gün boyunca gözlem yapılır. Bu süre zarfında hasta spor yapmamalı, banyo yapmamalı ve doktorun dedikleri dışında herhangi yanlış bir faaliyet içinde bulunmamalıdır. Eğer işlem uygulanan cilt bölgelerinde kabarma, kızarma, pullanma, ya da sulanma gibi belirtiler olursa o bölgeye sürülen maddeye karşı alerjisi olduğu tespiti yapılır.

Egzaması Olan Hastalar Ne Yapması Gerekir?

İlk önce hastalar hemen bir hekime muayene olmalıdırlar. Mutlaka ama mutlaka tedavi görmelidirler. Çünkü tedaviye biran evvel başlanmazsa bu hastalık, kısa zamanda tüm cilde yayılarak kişiyi çok rahatsız etmektedir. Bu durumda egzamaya yakalanan kişiler cildini uzun bir süre nemli tutmak zorundadır. Hatta problemli olan cilt bölgelerinin bol bir şekilde nemlendirilmesi ya da yıkanması gerekmektedir. Ayrıca doktorun size reçete edeceği kremleri kullanmanız sizi biraz daha gün boyu rahat ettirecektir. Öte yandan size reçete edilen diğer ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız önem taşımaktadır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Demir Eksikliğinin 11 Belirtisi

Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekiyor. Egzaması olan hastalar kendilerini zaman zaman toplumdan soyutlamaktadır ve bu aşamadan sonra bir sürü sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu tür duygular yaşanmaması adına bu hastalığı ciddiye almak gerekiyor ve zamanında tedavi ettirmek gerekiyor. Unutmadan bir kere daha tekrar etmek gerekirse, erken teşhis ile bu rahatsızlıktan kurtulma şansınızı oldukça yükseltecektir.

Egzamanın Tedavisi Nedir? Nasıl Geçer?

Maalesef egzamanın kesin bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Burada önemli olan husus bu hastalıktan mümkün olduğunca korunmaya çalışmaktır. Hekiminize danışarak, size verilmiş olan uyarılara kulak asarak egzamadan kaynaklı problemleri azaltmak olacaktır.

egzama-3

Egzamanın ataklarını minimuma indirmek için ıslak pansumanlar, bariyer kremler ve lokal bazlı kortikosteroitli merhemler kullanılır. Ayrıca nemlendirici ürünler, egzama eldiveni ile egzama şampuanları kullanılması tavsiye edilmektedir.

Son olarak doktora danışarak tedavi için farklı türde olan bitkisel bazlı yöntemlerde kullanılabilir. Lakin bu bitkisel içerikli ürünlerin yan etkileri olacağından dolayı mutlaka hekiminize danışmadan kullanmayınız.v

Vücutta görüldüğü yerler hakkında bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ne Yapılmalıdır?

 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Günlük içilmesi gereken sıvı mutlaka tüketilmelidir.
 • Düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Egzamalı olan bölgeler kaşınmamalıdır.
 • Egzamalı bölge tahriş edilmemelidir.
 • Günde iki kez nemlendirici kullanınız.
 • Bulunduğunuz mekân fazla kuru bir ortam olmamalı, ayrıca yeterli oranda nem ve ısı seviyesine sahip olmalıdır.
 • Yaşadığınız ortam bol miktarda havalandırılmalıdır.
 • Banyo yapma sıklığınız mevsim şartlarına göre ayarlamalısınız.
 • Deri için sert keseler, lifler kullanılmamalıdır.
 • Sert lifler ve keseler kullanılmamalıdır.
 • Isısı yüksek suda duş alınmamalıdır.
 • Duş sonrası vücuda nemlendirici sürülmelidir.
 • Eller nemlendirilmelidir.
egzama-4
 • Eller ılık su ile yıkandıktan sonra kâğıt havlu kullanın.
 • Temizlik esnasında mutlaka eldiven kullanın.
 • Kışın üzerinize giydiğiniz yünlü giysiler direkt olarak temas ettirilmeden bir içlik üzerine giyilmelidir.
 • Ev ortamında toz olmamalıdır.
 • Yatak odası temiz ve havalandırılmalıdır.
 • Yünlü battaniye, polar, dokulu sert yastık, yünlü örtü kullanmayınız.

Bir önceki yazımız olan Diyabet (Şeker Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Beslenme başlıklı makalemizde diyabet belirtileri ve diyabet diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap