ÖZGÜVEN VE GİRİŞİMCİLİK

Özgüven Ve Girişimcilik

 

Kişi, günlük yaşamında kendine güvenmediği müddetçe başarılı olamaz. Gerek çevresel eleştiriler, gerekse maddi imkanlar kişiyi yapacağı işten soğutmaya yönelik tutumlara itebilir. İnsanın, içinde barındırdığı başarı hissine özgüven diyebiliriz. Kendine güveni olan kişi ise, sağdan soldan gelen olumsuz etkilere rağmen başaracağına inanan kişidir. Kişinin, Kendine olan güvenini harekete geçirmesi ise, girişimcilik olarak tanımlanabilir.

 

ÇEVRESEL FAKTÖRLER ÖZGÜVENİMİZİ ETKİLEYEBİLİR

 

Bizim insan olarak en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de, çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmemizdir. Birçok farklı fikirler, yapacağımız işte bizi çözümsüz karmaşalara sokabilir. Bu, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; ticaret alanında hedef belirleyen bir insana, yapamayacağını veya boşa çabaladığını söylemek, o insanın kendine olan güveninin yıkılmasına sebep olabilir. Ama başarıyı elde eden kişiler, zaten çabaladığı işi için yapılan eleştirileri ön planda tutmazlar. Güven oluşturmak için yapıcı olmak gerekir. Cesareti kaybolan bir insanın güveninin varlığından bahsetmek biraz zordur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler

 

GİRİŞİMCİ KİŞİLERE POZİTİF YAKLAŞMAK ÖZGÜVENİ BESLEMEK OLUR

 

Herhangi bir konuda atılım yapmak isteyen insana, yapamayacağını söylemek yerine, sonuçlarını kendisinin görmesini sağlamak; o insanın hem cesaretini, hem de güvenini beslemek olur. Herhangi bir hatayla karşılaşıldığında, sitem eder gibi söylemlerde bulunmak yerine, görülen hataları fark etmesini sağlamak da başarısına yardım etmek olur.

 

İş yeri açma fikri olan bir insan için, maddiyat muhakkak önemlidir. Ama yapılacak iş için yetenek, bilgi ve cesaret varsa, bunları bir araya getirmek için de maddiyat varsa, ancak o zaman o insan hedefine ulaşabilir. Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsanız ve hangi konuda başarıyı yakalayacağınıza inanıyorsanız, o konuyu denemelisiniz. Önce kendinize güvenmelisiniz. Başkasının fikriyle hareket eden insanlar, kendi hayatlarını yaşayamazlar. Kendi başarınız için, kendi güven ve cesaretinizi kullanmalısınız. Zira sizi eleştiren ve istemeden de olsa başarınızı baltalayan yüzlerce insanın olumsuzluklarıyla mücadele etmek zorunda kalırsınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş Yanığı Ve Korunmanın 5 Altın Kuralı

Bir önceki yazımız olan ERGENLERLE İLETİŞİMİMİZ NASIL OLMALIDIR? başlıklı makalemizde Ergenlerle Iletisimimiz, ergenlik ve ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın