GÜNLÜK HAYATIMIZDA ÖZGÜVENİN ÖNEMİ

GÜNLÜK HAYATIMIZDA ÖZGÜVENİN ÖNEMİ

Özgüven demek insanın kendisine değer vermesi ve kendi gücünün farkına varmasıdır. Günlük hayatımızda özgüvenin önemi hep tartışılır. Çünkü özgüven işte ve eğitim görmede çok önemlidir. Özgüveni olan insanlar işinde başarılı olurlar. İşinde başarısız olan insanlar bilin ki o işi yapıp yapmamakta tedirgin olduğu için özgüveni eksik demektir. Özgüveni olan insanlar hep bir hedef koyarlar. Mücadele etmeyi sevdiği için de özgüvenleri hiç eksilmez. Özgüvenli insanlar ulaşmak istedikleri noktalara hedef koyarlar. Ayrıca her konuda da pozitif düşünürler. Özgüvenli olan insanlar ruhlarına ve zihinlerine de gereken özeni göstermektedirler. Hayata karşı yaklaşımları da daha mantıklı olmaktadır.

konuyu daha iyi anlayabilmek için önce dilerseniz “özgüven nedir?” ve özgüven ve girişimcilik adlı makalelerimi okuyabilirsiniz.

Özgüvenli İnsan Nasıl Olunur?

İnsanların hayatında özgüveni arttırması lazımdır. Yoksa her konuda başarısız olma olasılıkları yüksek olmaktadır. Özellikle iş yerinde çalışan insanlar kendilerinde özgüven hissetmedikleri zaman problem oluşur. Özgüvensiz olan insanlar karşılarındaki kişilerden yargılamaktan çok korkarlar. Bunu yenmeleri lazım. Özgüvenin oluşması için ilk önce o kişi sorumluluk verilmelidir. Sorumluluğunuzu yaptığınız zaman sonuç ne olursa olsun takdir edilmelidir. Böylece kendisinin farkına varacaktır. Başardığı için kanıtladığı için de özgüven olmaya bir adım atmış olacaktır. Takdir edildiği sürece özgüveni gelir ve cesaretli bir kişiye sahip olacaktır. Cesaretlendikçe yeni projelere de imza atar ve aynı zaman da sorumluluklarını da bilir. Bir insan işinde hata yaptığı zaman arkasında durmazsa özgüveni zedelenmiş olur. Sonra da işini yapmaktan korkar. Özgüveni arttırmak için beden dili de çok önemlidir. Mesela duruşunuz dik ve güler yüzlü olduğu zaman çevrenize özgüvenli bir insan olduğunu göstermiş olursunuz. Konuşurken, diyalog kurarken karşınızdaki kişinin gözlerine bakmalısınız. Her ne konuda başarısız olursanız olun kabul etmeyi hep pozitif düşünün. Zayıf olduğunuz yönlerinizi düşünün ve ona göre bir iş seçin. Kendinize güvenmeyi bilmelisiniz. Hayır bunu yapamam demek çok yanlış. Evet araştırırsam bunu yapabilirim demeyi öğrenmelisiniz. Kendinize bunu ispatlamalısınız. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz durumlar tabi ki olabilir. Ama bunu kabullenmeyi değil ileride pozitif olaylar olacağını düşünerek emin adımlar atmalısınız. Özgüvenli olmayan insanlar bir türlü kendine güvenemez ve her işte eli ayağına dolanır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OLUMLU DÜŞÜNME TEKNİKLERİ

Özgüveni Olan İnsanın Özellikleri

Özgüveni yüksek olan kişilerin hep bir boşluk duyguları vardır. Aynı zaman da tecrübeleri de geniştir. Sınırlarını bilirler. Geçmişe fazla takılmazlar. İleriye yönelik düşünürler. Özgüveni yüksek olan insanın özellikleri olarak bir de söyleyeceklerimiz arasında özgüvenli insanlar hep hayalleri peşinden gitmeyi severler ve amaçlarını çok iyi değerlendirirler. Onlar hataları olduğu zaman her şeyi bitirmezler. Sadece hatalarından ders çıkarırlar. Sonrada yeni, yeni şeyler denemeye koyulurlar. Özgüvenli insanlar hayatlarında hep risk almayı severler. Başkalarından çok kendi takdirlerini almayı severler. Hislerine ve iç güdülerine çok fazla güvenirler. Beden sağlıklarına ve ruh sağlıklarına çok önem vermektedirler. Kendilerini ve başka insanlarını hiç küçümsemezler. Özgüvenli insanlar kendilerini başkaları tarafından küçümsediğini anladıkları zaman hiç ciddiye alamazlar.

Özgüvenin Hayatımızdaki Yeri

Çocuklarda küçük yaştan itibaren özgüveni elde etmelerini sağlamalısınız. Sorumluluk vermek ve korkmamaları gerektiğini öğretmelisiniz. Bisiklete binmeyi öğretin. Bisiklete binerken kendi sürebileceği kötü bir duygu olmadığını bilmelidirler. Kalem tutmayı öğretin ve kalem tutarken çok güzel bilgiler öğreneceğini ve çok güzel resimler yapabileceğini söyleyin. Arkadaş yaklaşımlarında da girişken, konuşkan olunmalıdır. Bu sayede küçük çocuklarda özgüven geliştirmeye başlanır. İnsan kendini değerli gördükçe özgüvenli olur. Ama insan kendini değersiz görürse özgüven olmaz. Bunu sakın unutmayınız. Psikologlarda çocukların küçük yaştan itibaren özgüvenlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyler. İstediği şeye evet istemediği şeylere hayır demesini bilmelidirler. Aileler çocuklarını özgüven konusunda bilinçli olması ve önemsemeleri gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ÖZGÜVEN VE GİRİŞİMCİLİK

Özgüveni Olmayan İnsanın Özellikleri

Özgüveni gelişmemiş insanlar kendileri hakkındaki düşünceleri hep olumsuzdur. Bu düşünceden uzaklaşmaları lazım ki özgüvenleri gelişebilsin. Özgüven olmayan insanın özellikleri geleceğe yönelik hedefleri ve umutları olmaz. Hep bir kaygı içinde ve depresif hareketleri vardır. Özgüveni olmayan insanlar bu problemi kendi kendilerine de yenebilirler. Özgüven psikolojik bir sorundur. Bunu yenmek ve özgüveni, kişiye bağlıdır. İlk olarak hep olumlu düşünmek önceliklidir. Etrafınızda özgüvenli insanlar varsa onları örnek alın. Her gün spor yapan, hafta sonları kendinize zaman ayırın. Farklı yerleri ve farklı tatları tadın. Ruhunuzu besleyin ki bedeniniz sağlıklı olsun. Yaşantınız boyunca hep yeni hedefiniz olsun. Kendinizi suçlayıcı tavırlar yerine kendinizi nasıl geliştireceğinizi düşünün. Ruhsal yönden çöküntü yaşıyorsanız o zaman mutlaka bir psikologdan yardım almanızı tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan ERGENLERLE İLETİŞİMİMİZ NASIL OLMALIDIR? başlıklı makalemizde Ergenlerle Iletisimimiz, ergenlik ve ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın