Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Almanın 7 Yolu

Biz burada sağlıklı ve kalıcı kilo almanın 7 yolunu araştırıp rehber olabilecek bir yazı meydana getirdik. Çünkü günümüzde birçok insan fazla kilolarından şikayet ederek diyet yapmakta ve bu fazla kilolarından kurtulmak için avuç dolusu para harcamaktadırlar. Öte yandan bir kısım insan da vardır ki kilo almanın peşindedir. Lakin insanlar fazla kilolarından kurtulmak ya da kilo alabilmek için sağlıklı olmayan birçok yol ve yönteme başvurmaktadır. 

Sağlıklı ve kalıcı kilo almanın 7 yoluna geçmeden önce buraya tıklayarak “sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. 

 Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

 

Sağlıklı ve kalıcı kilo almanın  birtakım Yollar mevcuttur. Sağlıklı kilo almak için neler yapılabilir ve atılması gereken adımlar nelerdir? Herkesin bu konuda Bilgi sahibi olabilmesi için sağlıklı kilo alma kılavuzu oluşturarak istifadenize sunduk.

 

       1.Düzenli ve Dengeli Beslenin!

 

Olmazsa olmaz ilk kuralımız düzenli ve dengeli beslenmedir. Unutmamak gerekir ki sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli beslenme olmazsa olmaz ilk kuralımızdır. Bundan ötürü beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Eğer söz konusu kilo almak ise ilk akla gelen devamlı ve çok beslenme gelmektedir. Aslında bu doğru bir düşünce değildir. Hem sağlıklı bir yaşam sürdürmek hem de kilo alabilmek için ilk etapta beslenmenizi bir düzene sokmanız gerekiyor.

 

Kilo alabilmek için çok yemek yeme, oradan buradan sürekli atıştırmak, tıka basa yemek ve sağlıksız şeyler tüketmek sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla uzman bir doktor eşliğinde alacağınız tavsiyeler ve listelere uyarak sağlıklı bir beslenme yaşamına geçmeniz Adınıza yapacağınız en doğru davranış olacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi kendinize bir görev edinin. Doktorunuzun size çizmiş olduğu rotadan sapmayınız. Asla kulak dolusu bilgilerle hareket etmeyin. Unutmayın, sizin sağlığınızı en iyi bilen kişi doktorunuzdur.

 

sağlıklı ve kalıcı kilo almanın

 

 1. Spor Yapmayı İhmal Etmeyiniz!

 

Spor yapmak deyince insanın aklına kilo vermek gelir. Oysa günlük yapılan egzersizler olsun, spor olsun ya da yapılan değişik aktiviteler yalnızca kilo vermek için yapılmaz. Bundan ötürü sağlıklı bir Bedene sahip olmaktan ziyade spor yapmak kilo alırken de sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Çünkü günlük olarak almış olduğunuz her bir kalori tüm vücuda dengeli bir şekilde dağılması spor sayesinde olmaktadır. Bu sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için spor yapmak adeta şarttır.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lösemi (Kan Kanseri) Hakkında Merak Ettikleriniz

 1. Bol Su İçiniz!

 

Sağlıklı ve kalıcı kilo almanın  bir başka yolu ise bol su tüketmektir. Yemekten önce ve Yemekten sonra alacağınız sıvılar kilo alımı sürecinde size hız kazandıracaktır. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken su miktarı iki buçuk ya da 3 litredir. Bu oran ise 8 su bardağına eşit gelmektedir. Günde 8 bardak su tüketilmelidir. Ayrıca insan vücudunda bulunan tüm organların sağlıklı bir şekilde çalışması için mutlak suya ihtiyacı vardır. Sizin de sağlıklı bir kilo almak adına yaptığınız tüm faaliyetler de su tüketimi oldukça önemli bir yer teşkil eder.

 

 1. Kalorisi Yüksek Olan Sağlıklı Gıdalar Tüketiniz!

 

Hızlı kilo almak için tüketilecek gıdalar hem sağlıklı hem de kalorisi yüksek olan gıdalar olmalıdır. Çünkü kalorisi yüksek olan gıdalar enerji doludur. Bundan dolayı enerjisi fazla olan bu gıdalarla daha hızlı bir şekilde kilo almanız mümkün olacaktır. Örneğin, zeytin, peynir, muz ve fıstık ezmesi gibi gıdalar sizin başlıca tüketebileceğiniz besin çeşitleridir.

 

 1. Uzun Süre Aç Kalmaktan Kaçının!

 

 Hani! Bir atasözü vardır “işleyen demir pas tutmaz.” bu atasözü gereği insan vücudu da sürekli işlemelidir. Yani uzun süre vücut açlığa maruz bırakılmamalıdır. Çünkü insan vücudu bir saat gibi çalışan makineye benzer. İster uyurken ister çalışırken isterse başka bir işle meşgul olurken vücudun çalışması hiçbir zaman durmaz. Bundan ötürü vücudunuzun çalışmasına imkan vermek ve bir şeyler üretmesine zemin hazırlamak adına gün içerisinde uzun süre aç kalmamaya özen gösteriniz. Bir günün her 4 saatinde bir değişik gıdalar olmak üzere tüketim yoluna gidebilirsiniz.

 

 1. Bol Meyve ve Sebze Tüketiniz!

 

Kilo almak isteyen kişiler bol miktarda meyve ve sebzeleri tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü hormonların bu besinlere çok ihtiyacı vardır.

 

 1. Tabaklarınızı ya da Porsiyonlarınızı Büyütün!

 

Buradaki önemli husus sizin günlük olarak yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmektir. Bunu öğrenmek adına vücudunuzun metabolizma hız oranını öğrenmeniz yeterli olacaktır.(Bunun için sitemizde bulunan “Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Aracı” nı kullanabilirsiniz). Bu oranı öğrendikten sonra amacımız bunun üzerine çıkmak olacaktır. Bu da porsiyonlarınızı ya da tabaklarınızı büyütmekten geçmektedir. Aslında büyük tabak büyük porsiyon demektir.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DOSTLUK NEDİR?

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir?

 

Sağlıklı ve kalıcı kilo almanın 7 yolu adlı rehberimize göre bizim en fazla ihtiyaç duyduğumuz konu fazla kalori alabilmektir. Yani yüksek kalori içeren besinler tüketilmelidir. Fazla kalori demek fazla kilo alımı demektir. Bundan dolayı aşağıda maddeler halinde verilen besinler fazla kaloriye sahip olanlardır.

 

 

 • Pirinç,
 • Süt,
 • Kuruyemişler,
 • Patates,
 • Yağlı kırmızı et,
 • Yağ
 • Bakliyat grubu( nohut mercimek barbunya),
 • Balıklar,
 • Tam yağlı peynir,
 • Yoğurt ve bitter çikolata kalorisi yüksek olan besinlerdir.

 

sağlıklı ve kalıcı kilo almanın

Sağlıklı Olarak Kilo Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

 

İstemiş olduğunuz kilolara ulaştıktan sonra vücudunuzda gözle görülür bir değişiklik meydana gelecektir. Bu durum sizi çok memnun edecektir. Bu memnuniyetinizin uzun süre devam etmesini arzu ediyorsanız şunları mutlaka hayatınıza tatbik ediniz. Sağlıklı ve kalıcı kilo almak adına;

 

 • Sağlıklı besinleri tüketmek
 • Spor ya da günlük egzersizleri yapmak
 • Nefes almayı doğru bir şekilde yapmak
 • Dengeli ve düzenli beslenmek
 • Düzenli uyumak ve dinlenmek
 • Günlük almanız gereken sıvı miktarını almak
 • Sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınmak gerekir.

 

Evet başta da belirtiğimiz gibi günümüzde fazla kilolarından kurtulmak için mücadele eden pek çok insan olduğu gibi, sağlıklı ve kalıcı kilo almanın yollarını araştıran insanlarda vardır. Burada önemli olan kişinin ideal kilosunda olmasıdır.

Bizim burada yazdıklarımız kilo almak adına yapılması gereken temel maddelerdir. Bunların dışında sağlıklı bir kilo almak ve kilonuzu kontrol altında tutabilmek için diyetisyenlerden faydalanabilirsiniz. Yukarıda saydığımız yollara ek olarak, diyetisyeninizin size özel hazırlayacağı bir diyet programı ile sizde sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Diyetisyen denince ilk akla sadece kilo vermek için gidildiği gelse de aslında diyetisyenler, sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olan uzmanlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Akciğerleri Temizlemek İçin 8 Altın Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın